Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie kuchni - halogeny led na 12 czy 230V?

24 Mar 2015 12:31 3564 16
  • Poziom 7  
    Witam

Jakie zastosować zasilanie dla halogenów LED w kuchni na skosie. Skos ocieplony wełną mineralną.
    Stąd moje pytanie 12V czy 230V? Która opcja się bardziej grzeje?
  • Poziom 14  
    Wszystko zależy tak naprawdę od samych halogenów, napięcie zasilania nie musi wpływać na emisje ciepła.

Jednakże 12V wydaje się bezpieczniejsze.
  • Admin Elektroenergetyka
    Panowie, jest to forum techniczne. Nie istnieją halogeny LED. Wygląd lampy nie ma nic wspólnego ze źródłem światła.
  • Poziom 14  
    Łukasz-O napisał:
    Panowie, jest to forum techniczne. Nie istnieją halogeny LED. Wygląd lampy nie ma nic wspólnego ze źródłem światła.

Oczywiście, są to LED. Nazewnictwo w sklepach zaczyna wsiąkać w mózg

Wracając do oświetlenia.
    Wydaje mi się też że, te zasilane 12V są tańsze. Częściej umierają zasilacze w tych 230V, niż same panele LED.
  • Poziom 12  
    Układ na 230V będzie prostszy i mniej awaryjny.

Halogeny bym odradzał bo grzeją siebie, kable i otoczenie - łatwo i często się więc przepalają, szczególnie w ograniczonej obudowie.

LED jest tu bardziej "bezpieczny" bo zimny i mniej zużywa prądu (DUŻO MNIEJ) - chociaż ja nie lubię tego rodzaju światła.

Dlatego mam wymieszane trochę LED i trochę halogenów :) .. no i na 230V
  • Poziom 14  
    pqma napisał:
    Układ na 230V będzie prostszy i mniej awaryjny.

No prostszy będzie zgodzę się.
    pqma napisał:
    Halogeny bym odradzał bo grzeją siebie, kable i otoczenie - łatwo i często się więc przepalają, szczególnie w ograniczonej obudowie.

Halogeny odpadają na przedbiegach.

Nie przepadam za tymi na napięcie sieciowe. Albo migają, albo się żarzą po wyłączeniu. Ale to tylko moje przykre doświadczenia.

Jeśli alta27 chce oświetlić tylko narożnik, to nie ma co cudować.
    230V
  • Poziom 7  
    Czyli źródło światła led w kształcie halogenu niezależnie od zasilania 12V czy 230V się nie grzeje. Dobrze rozumiem?

Bo mam na oku oprawki ale nie mają styku na uziemienie. To problem?
  • Poziom 14  
    Przy 12V, nie powinno to stanowić problemu. Przy 230V, uziemienie zmniejszy ryzyko porażenia prądem.
    Jak by nie było, to kuchnia. :D
  • Poziom 38  
    alta27 napisał:
    Czyli źródło światła led w kształcie halogenu niezależnie od zasilania 12V czy 230V się nie grzeje. Dobrze rozumiem?

Grzać się zawsze będzie grzało ponieważ nie istnieje urządzenie o sprawności równej 100%. Ale LED zrobi się tylko delikatnie ciepły a Halogen będzie parzył, ciężko dotknąć ;)
    alta27 napisał:
    Bo mam na oku oprawki ale nie mają styku na uziemienie. To problem?

Oprawy halogenowe do których można zastosować LED`y w większości przypadków są wykonane w drugiej klasie ochronności więc to nie problem. Dobre LED`y są na trzonek GU10.
  • Poziom 12  
    alta27 napisał:

Źródła światła żarnikowe są głownie grzejnikami.
    Ledy są głównie źródłami światła,a nie ciepła, co nie znaczy że nie grzeją się w ogóle, trochę tak.
  • Poziom 12  
    Zdecydowanie LED 230V.
    Argumenty:
    1. Brak kolejnego elementu który może się zepsuć, czyli zasilacza.
    2. Nie trzeba kombinować gdzie zasilacz schować.
    3. Prostsza instalacja, łatwo dodać kolejne "oczka" w przyszłości jeśli zaistnieje taka potrzeba.
  • Poziom 38  
    chemik143 napisał:
    Brak kolejnego elementu który może się zepsuć, czyli zasilacza.

Przecież LED`y 230V też mają zasilacz (przetwornica prądowa lub napięciowa) tylko, że każdy LED ma swój a nie jeden wspólny jak w obwodzie 12V ;)
  • Warunkowo odblokowany
    BILGO napisał:
    chemik143 napisał:
    Brak kolejnego elementu który może się zepsuć, czyli zasilacza.

Przecież LED`y 230V też mają zasilacz (przetwornica prądowa lub napięciowa) tylko, że każdy LED ma swój a nie jeden wspólny jak w obwodzie 12V ;)

Tylko wyciągasz takiego "leda" 230V i reklamujesz a pozostałe świecą. Możesz sobie założyć dziesiątki "ledów" na 230V,nie martwiąc się o odprowadzanie ciepła z zasilacza.

Dodano po 9 [minuty]:

Może to nie na temat, ale przekroje przewodów też są istotne. Prześlij "1kW" mocy przy napięciu 230 V a przy napięciu 12V. z (kilowatami to tylko przykład. O odległości nie piszę).
  • Poziom 38  
    No też racja ale jak wiadomo nie założysz przekroju 0.5mm2 do zabezpieczenia 10A bo w obwodzie płynie 90mA :D Łatwo można się domyślić że minimalny przekrój to 1.5mm2.
  • Warunkowo odblokowany
    BILGO napisał:
    No też racja ale jak wiadomo nie założysz przekroju 0.5mm2 do zabezpieczenia 10A bo w obwodzie płynie 90mA :D Łatwo można się domyślić że minimalny przekrój to 1.5mm2.

Z jakiego "wyliczenia" ten prąd 90 mA?.
  • Poziom 38  
    To taki przykładowy prąd... Jak można się domyślić w obwodach 230V z LED'ami płyną [mA].