Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykrywanie obecności głośnika

dawid_sw1 24 Mar 2015 20:29 777 10
e-mierniki
    dawid_sw1
    Level 11  
    Witam,
    otrzymałem dość ciekawe zadanie, ale nie wiem za bardzo jak się do niego zabrać. Otóż po prostu muszę wykombinować jak sprawdzać czy słuchawki są podłączone do źródła dźwięku, ale nie wystarczy tylko sprawdzenie czy wtyk jest włożony w gniazdo, ale także czy przewód nie jest np. odcięty. Muzyka oczywiście musi cały czas grać. Kombinuje jak by tu dodać jakiś sygnał, żeby nie zakłócić sygnału audio, ale nic mi nie wychodzi. Proszę o jakieś wskazówki.
  • e-mierniki
    LORD90
    Level 20  
    Można dodać sygnał o częstotliwości poniżej pasma słyszalnego, np 10 Hz
  • e-mierniki
    kokapetyl
    Level 43  
    Mało precyzyjnie określiłeś warunki tej kontroli.
    dawid_sw1 wrote:
    Muzyka oczywiście musi cały czas grać.

To już masz kontrolę.
    dawid_sw1
    Level 11  
    Tylko, co w przypadku jak będzie zmieniany utwór, wtedy układ wykryje błąd i powiadomi o tym. Te 10Hz jest całkiem ciekawe. Spróbuje jutro to zrobić. Czy amplituda tego sygnału musi się zawierać mniej więcej w przedziale sygnału dźwiękowego czy może być dowolna?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Po co 10Hz jak można DC?
    bambus94
    Level 28  
    jarek_lnx wrote:
    Po co 10Hz jak można DC?

Stała składowa na głośniki lub słuchawki? We wzmacniaczach są układy które odłączają głośnik przy wykryciu stałej składowej żeby nie uszkodzić głośnika, a ty chcesz to wymusić.
    10Hz i pomiar prądu jest chyba najlepszym pomysłem.
    Oprysk Stonki
    Level 29  
    W szereg z głośnikiem (słuchawką) rezystor i mierzyć na nim wydzielane napięcie.
    dawid_sw1
    Level 11  
    Zrobiłem dziś test i przy 10Hz ( w sinusie) nic szczególnego nie słychać, czyli to dobra metoda. Teraz tylko muszę zrobić jakiś prosty generator sinusa na mikrokontrolerze i pomiar prądu.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Stała składowa na głośniki lub słuchawki? We wzmacniaczach są układy które odłączają głośnik przy wykryciu stałej składowej żeby nie uszkodzić głośnika, a ty chcesz to wymusić.
    10Hz i pomiar prądu jest chyba najlepszym pomysłem.
    Nie napisałem że chcę tam wymusić taką składową stałą która uszkodzi głośnik lub słuchawki, ja bym oddzielił wyjście wzmacniacza kondensatorem (a może już tam jest kondensator?) dał <<1mA polaryzacji przez rezystor, to wystarczy żeby wykryć obciążenie rezystancją głośnika.

Quote:
    Zrobiłem dziś test i przy 10Hz ( w sinusie) nic szczególnego nie słychać, czyli to dobra metoda. Teraz tylko muszę zrobić jakiś prosty generator sinusa na mikrokontrolerze i pomiar prądu.
    No nie taki prosty, bo z kiepskiego generatora będą harmoniczne które będzie słychać. Poziom sygnału 10Hz nie może być zbyt duży bo to bardzo obciąży głośnik i wzmacniacz, no i nie ma co tracić energii na bezproduktywne wychylanie membrany.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Infra dźwięki (w tym również 10Hz) mają to do siebie, ze ich nie słychać, ale czuć - pośrednio. Możliwe jest np. że w pomieszczeniu gdzie są takie dźwięki emitowane ludzie odczuwają duszności, są poddenerwowaniu, a w skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca. Oczywiście - nie od razu, ale z czasem i tylko u niektórych osobników takie objawy mogą wystąpić, ale wystąpić mogą.
    Pomijam już konieczność "wpompowania" w słuchawki zbędnej mocy - nie będzie słychać, ale prąd popłynie i moc na cewkach się wydzieli...
    Taki sam efekt (zbędne obciążanie słuchawek) da częstotliwość ponad-akustyczna - nawet jeśli częściowo zostanie wytłumiona przez szeregową z sygnałem indukcyjność słuchawek - nadal jakaś jej część może się przedostawać i ... wpływać na jakość przekazu muzycznego generując składowe harmoniczne. Zresztą dokładnie takie samo zjawisko może wystąpić i przy 10Hz.
    Jednym ROZSĄDNYM rozwiązaniem jest układ pomiaru spadku napięcia na szeregowym rezystorze. Co prawda należałoby zastosować małą jego wartość (żeby nie wpływała na "kontrolę" wzmacniacza nad słuchawkami), a w związku z tym i mniejsze napięcia będą uzyskiwane, ale - dla mnie to jednak jedyna rozsądna alternatywa.
    Oczywiście - nawet jeśli słuchawki podłączone będą ale nie będzie na nie podawanego żadnego sygnału "układ sprawdzający" odczyta to jako przerwę w połączeniu...
    dawid_sw1
    Level 11  
    Nie wiem jak dewastuje otoczenie 10Hz z słuchawki, ale taka opcja, że przy braku dźwięku układ się załącza nie wchodzi w gre.