Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włączanie dysku tylko na czas robienia kopii zapasowej

24 Mar 2015 21:15 672 4
  • Poziom 9  
    Mam w kompie 3 dyski
    1. SDD z systemem Win. 7 - 128Gb
    2. HDD z danymi - 1Tb
    3. przeznaczony na kopię różnicową danych z dysku 2. - 320Gb

W zarządzaniu zasilaniem mam ustawione wyłączanie dysków na "nigdy" ze względu na ich żywotność.

Kopia będzie się robić raz w tygodniu więc dysk 3 będzie działał na darmo.
    Jest jakiś sposób aby dysk 3 włączał się tylko na czas tworzenia kopii zapasowej?

Bonus :) jaki dobry program do kopii zapasowej...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    2. Cobian Backup.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    TManek napisał:
    W zarządzaniu zasilaniem mam ustawione wyłączanie dysków na "nigdy" ze względu na ich żywotność.

Ustaw sobie na 1 godzinę. Wyklucz ten dysk ze skanowania w Antywirusie, z którego korzystasz, wyłącz go w System Restore. Jeżeli dysk faktycznie nie będzie używany to zostanie wyłączony.
    Poza tym dyski mają własne mechanizmy oszczędzania, można się do nich dobrać np: z poziomu QuietHDD lub HDDScan.
  • Poziom 9  
    Kroovka napisał:
    TManek napisał:

Ustaw sobie na 1 godzinę. Wyklucz ten dysk ze skanowania w Antywirusie, z którego korzystasz, wyłącz go w System Restore. Jeżeli dysk faktycznie nie będzie używany to zostanie wyłączony.
    Poza tym dyski mają własne mechanizmy oszczędzania, można się do nich dobrać np: z poziomu QuietHDD lub HDDScan.

W opisie QuietHDD pisze, że można wyłączać dysk po określonym czasie, jeżeli to się sprawdzi to mam rozwiązanie. :D
    Przetestuję dzisiaj jak bede w domu...
  • Poziom 9  
    QuietHDD odnosił się do wszystkich dysków
    HDDScan też mnie nie zadowolił.

Znalazłem za to HDDParm super program ale trzeba uważać bo łatwo sobie dysk załatwić. Program działa pod konsolą, u mnie wystarczyło polecenie hdparm -S 10 /dev/hdb i dysk przechodzi w stan standby po 50 sekundach.

dla ludzi którzy chcą całkowicie wyłączyć dysk polecam RevoSleep.