Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam pompy do kompresora o parametrach : minimum 400l/min.

24 Mar 2015 21:44 3570 39
 • Poziom 15  
  Witam wszystkich . Szukam pompy do kompresora o parametrach : minimum 400l/min
  ciśnienie robocze 11bar . Pompa będzie napędzana silnikiem spalinowym i współpracowała ze zbiornikiem około 150l . Nie interesują mnie "jednorazówki" i wolał bym się oprzeć na nowym egzemplarzu . Na jaką firmę powinienem zwrócić uwagę żeby mieć urządzenie niezawodne w czasie pracy .
 • Moderator Elektrotechnika
  smoczek9 napisał:
  Pompa będzie napędzana silnikiem spalinowym

  Jak kolega rozwiąże problem stabilizacji obrotów .
  Jak kolega rozwiąże problem wyłączania silnika po osiągnięciu ciśnienia.
 • Poziom 15  
  Pompa będzie napędzana poprzez sprzęgło mechaniczne, stabilizacja obrotów ręczna przez operatora na podstawie odczytu z obrotomierza, urządzenie ma zapotrzebowanie 10bar więc różnica będzie buforem ciśnienia . Po osiągnięciu ciśnienia silnik nie będzie wyłączany, tylko zawór mechaniczny rozprężny (zbijak) będzie upuszczał nadmiar sprężonego powietrza powyżej 11bar . Wahnięcia kilku obrotów nie będą problemem w pracy . Stawiam na proste rozwiązania.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Elektrotechnika
  dr rocket napisał:
  Sprężarki chyba

  Pompy jednak . A dokładniej pompy sprężarkowe .
  dr rocket napisał:
  Silnik do pracy stacjonarnej z agregatu prądotwórczego, zagęszczarki do gruntu itp, jak np. GX200 i problem nie występuje.

  Jest tego wiele tylko że nasz kolega chyba coś już ma .
  smoczek9 napisał:
  Pompa będzie napędzana poprzez sprzęgło mechaniczne, stabilizacja obrotów ręczna przez operatora na podstawie odczytu z obrotomierza

  dr rocket napisał:
  To nie chodzi o wahnięcia kilku obrotów, bez ciśnienia sprężarka może osiągać np. nominalne 1500rpm, a przy 10 barach silnik zgaśnie itp.

  Tu tak jak i przy silniku elektrycznym będzie ważna moc .
 • Poziom 15  
  Silnik faktycznie jest wysokoprężny dwucylindrowy 1900cm³ 24kw . Ciągła praca ponieważ pompa sprężarkowa jest jako drugi odbiornik , pierwszy to pompa hydrauliczna która na tą chwile pobiera jakieś 7kW więc mocy starczy .
  dr rocket napisał:

  smoczek9 napisał:
  Po osiągnięciu ciśnienia silnik nie będzie wyłączany, tylko zawór mechaniczny rozprężny (zbijak) będzie upuszczał nadmiar sprężonego powietrza powyżej 11bar
  Co masz na myśli, zawór bezpieczeństwa ? Wyjątkowo nieefektywny sposób i uciążliwy dla otoczenia, obniżający trwałość sprężarki generujący zbędne zużycie paliwa.

  Nie jest to całkiem zły pomysł , Mechaniczny zawór regulacji ciśnienia. Silnik i tak pracuje a nawet jeżeli nie to odpalanie silnika co 1min. nie przedłuża żywotności jego .
  Ale do sedna , rozwiązanie techniczne już jest i nie będzie zmieniane . Bardziej interesuje mnie jaką pompę mogę zainstalować i na jakiej firmie się skupić z poszukiwaniem w/w produktu . Tak jak pisałem chciałbym aby nie rozwaliła się po pierwszych dniach pracy . Odnośnie budżetu ? Miło by było zamknąć się w 1200-1800PLN
 • Moderator Elektrotechnika
  Żeby jeszcze uściślić temat to czy w odbiorniku musi być suche powietrze . Bo w pompach tłokowych to jest duży problem .
 • Poziom 15  
  Za zbiornikiem montowany jest osuszacz a dalej naolejacz i wyjście do odbiornika . Tyko jaką teraz wybrać pompę.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Moderator Elektrotechnika
  Ale i tak przy tłokowych będzie dużo wody to niemal nieuniknione , by nie wpływało to na odbiorniki . Co do propozycji to ja bardzo zawsze polecam pompy Fini tu się zawsze ktoś skrzywi . Mam okazję przy nich pracować długie lata, bez problemowe . Dobry dostęp do serwisu i części , oczywiście jak każde urządzenie brak przeglądów i konserwacji zabije każdego . W ich katalogach znajdziesz prawdziwe dane nie oszustwa .
  http://www.mar.sklep.pl/kompresory-fiac-fini/...-pompa-sprezarkowa-kompresor-bk-114-fini.html
  To pompa która by odpowiadała twoim wymogom . Tylko jest jedna uwaga co do zbiornika jest zbyt mały jak na taką wydajność pompy , powinien być 200 l lub więcej . Tam jest też drugi producent pomp Fiac też dobry . Po za tym z wyższej półki pompy są drogie, powyżej sumy zaproponowanej takich wytwórców jak Almig czy Kaeser .

  Dodano po 9 [minuty]:

  dr rocket napisał:
  Nie ma niczego takiego w żadnej literaturze fachowej

  Na pewno Wiki
  Odsyłam do strony fachowców proszę czytać nazwy produktów .
  http://www.mar.sklep.pl/kompresory-fiac-fini/pompy-sprezarkowe.html
  http://www.abacpolska.pl/sprezarki-tlokowe/bloki-sprezarkowe/olejowe-z-napdem-bezporednim
  A tak do wiadomości sprężarka to cały zespół , pompa to tylko jeden element .

  dr rocket napisał:
  To jest problem dotyczący sprężania wilgotnego powietrza taki sam dla sprężarek tłokowych, jak śrubowych czy łopatkowych

  No jasne tylko w jakiej ilości, jak kolega używał tłokowych to wie ile wody może za dzień wylać z siebie kompresor . To dla tego do maszyn precyzyjnych polecają stosować śrubowe gdzie ten problem jest dużo mniejszy.
 • Poziom 15  
  Mam na to jeszcze czas, ale sprawdzę podane mi firmy . Jeszcze jedno nie zawsze urządzenie jest idealnie w poziomie nieraz jest mały pochył . Z poprzednią sprężarką był problem trzeba było poziomować bo smarowanie rozbryzgowe i bardzo mała ilość oleju tego wymagały ,Nie chcę pompy smarowanej centralnie .
 • Moderator Elektrotechnika
  Są pompy bez olejowe jeśli miała by być tłokowa . Między innymi to właśnie Airpol takie produkuje , a może śrubowa .
 • Poziom 15  
  Zostanę przy tłokowej ,olejowej najwyżej poszukam dużej miski olejowej . :)
 • Poziom 21  
  Kolega wyżej zaproponował Ci Z Airpola pompę, one mają około 2,5 litra oleju i poprzez wbudowany czujnik ciśnienia możesz zrobić zabezpieczenie przed zatarciem, tak jest w fabrycznych kompresorach z Poznania! Ceny nowych zwalają z nóg, bezolejowe są jeszcze droższe ;-)
  Polecam z rynku wtórnego, remont jak się dobrze zakręcisz zrobisz dosyć tanio w razie czego, sens zakupu jest zdecydowanie większy niż jakichkolwiek chińsko-włoskich wynalazków. Polecam szukać np. v1.15.8p, będziesz miał większe tłoki, niższe obroty i zapas na przyszłość. Po zakupie używanej o ile nie jest zajechana polecam skontrolować stan łożysk głównych, panewek korbowodowych i tulejek na sworzniu tłoków. Raczej obowiązkowo polecam wymianę zaworów w głowicach.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Elektrotechnika
  dr rocket napisał:
  Wolał bym jednak odnośnik do literatury fachowej a nie handlarzy produktami made in china/italy. Wikipedia ? Nawet tam nie ma tak amatorskiego nazewnictwa.

  To może tu są amatorzy .
  http://www.kupczyk.pl/pompy_kk.php
  http://kompresory.opole.pl/index-3.html
  A zapewne próżniowe to nie pompy szkoda pisania .
  Ale ja dostrzegam problem , bo to nie pierwsza dyskusja o tym . Pompa powietrza lub sprężarkowa jako samodzielne urządzenie by nie mogło funkcjonować więc nazwa całego zespołu jako sprężarka jest adekwatna . Natomiast element tej sprężarki jako część zamienną dla fachowców i sprzedających to pompa .I ja tak to zawsze będę traktował . A o tym ze takie podejście jest prawidłowe niech świadczy zdanie największego autorytetu w Polsce w tej branży prof .Edmunda Tuliszki cytat ;

  Sprężarka jest to maszyna robocza, służąca do przetłaczania gazów. Uzyskane w niej
  spiętrzenie całkowite (przyrost ciśnienia) czynnika tłoczonego jest większe od 2 barów.

  dr rocket napisał:
  ak sprężasz powietrze zawierające np. 30g/m3 wody sprężarką tłokową i śrubową to gdzie ta woda się podziewa w śrubowej ?

  Czy ja napisałem że jej niema .
  Krzysztof Reszka napisał:
  polecają stosować śrubowe gdzie ten problem jest dużo mniejszy.
 • Poziom 15  
  Szukam pompy do kompresora o parametrach : minimum 400l/min. Szukam pompy do kompresora o parametrach : minimum 400l/min. Trochę słabe zdjęcia ,ale bardzo wydajna pompa , 500l zbiornik około 1min do 10 bar silnik elektryczny 22kW, 2800obrotów co to za rodzaj sprężarki ? Centralne smarowanie z chłodnicą oleju . Sama pompa jest mała ale niesamowicie wydajna .
 • Poziom 21  
  To masz stopień śrubowy, jednak nie tłokowa? Serwisowanie śrubowej sprężary jest raczej droższe ;-)
 • Poziom 15  
  To nie moja tylko kolegi dla mnie będzie za małe ciśnienie zakres jest do 10bar ,potrzena chociaż 1 bar zapasu najlepiej było by 2-3 ale 1 bar też da radę .Nie znam modelu ani firmy on to stosuje w warsztacie , no i za dużo tam "smarowania", czujników i elektryki . Dla mnie to odpada tylko z ciekawości pytam.
 • Moderator Elektrotechnika
  Maco & Medeon to z przewoźnej sprężarki wybudowane .
  smoczek9 napisał:
  dla mnie będzie za małe ciśnienie zakres jest do 10bar ,potrzena chociaż 1 bar zapasu najlepiej było by 2-3

  Będzie problem bo standardowe tłokowe są do 10 bar , tak tylko wspomnę jako ciekawostkę że są urządzenia służące wyższym ciśnieniom to tak zwane doprężacze olejowe lub bez olejowe . Ciekawe jak niektórzy zaklasyfikują ten wehikuł pompa /sprężarka co na to literatura fachowa .
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Elektrotechnika
  smoczek9 napisał:
  Miło by było zamknąć się w 1200-1800PLN

  dr rocket napisał:
  . Cena około 5000-6000PLN

  Trzeba czytać posty wtedy zrozumiesz dlaczego i po co się coś pisze a nie zarzuca komuś że nie rozumie .
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Elektrotechnika
  Nic nie uświadomił mi , po kilkudziesięciu latach pracy z kompresorami niczego mi nie trzeba uświadamiać. Tylko zmienność zapatrywania kolegi Smoczka dała takie zapytanie, a nie stwierdzenie chciałem zauważyć a jak kolega nie odróżnia to nie mój problem.
  Krzysztof Reszka napisał:
  a może śrubowa .
 • Poziom 15  
  Panowie dla czego szukam pompy tłokowej ? Dla tego bo zakup i montaż będzie łatwiejszy niż śrubowej . Nie chcę kompletnej sprężarki bo mam wszystko tylko potrzebuje sprężyć czymś niedrogo powietrze . Podałem przedział cenowy i jak nie dostanę w tym będę musiał kupić droższą . Dla czego nie używana Bo jak kupię używaną i zrobię konkretny remont kapitalny to będzie tyle kosztować co i nowa albo prawie tyle . Poza tym używaną za te pieniądze kupię od ciągnika napędzaną wałkiem WOM ale też kompletną a nie samą pompę . I jeszcze jedno czy pompa w kompresorze N30 lub N50 jest pompą polską czy producent jest inny a tylko w Polsce jest montowana do zestawu .
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  To są polskie produkty, wywodzą się z konstrukcji z lat 60/70 i jak widać mają się dobrze. Na dzień dzisiejszy raczej najlepsze polskie tłokówki dalej produkowane. Już wyżej chyba wspominałem ja lub koledzy o smarowaniu ciśnieniowym, ktoś prócz Poznaniaków jeszcze w tłokówce to stosuje? Pewnie tak, ale z 95% rynku to wynalazki chińsko włoskie, jedorazowe. Sprężarka tłokowa to u większości producentów wypełniacz oferty, dzisiaj żyją z serwisu i sprzedaży śrubówek ;-)


  Link


  Tu masz przykład stwora z tłokami 130/72, a są jeszcze 155/82 ze skokiem 70mm. Kiedyś były jeszcze inne, większy skok, mniejsze tłoki. Jednak polecam te z uwagi na to iż dalej są produkowane, stosowane w kompresorach i tym samym baza części prawdopodobniej będzie najdłużej utrzymywana ;-)
 • Moderator Elektrotechnika
  smoczek9 napisał:
  N30 lub N50 jest pompą polską czy producent jest inny a tylko w Polsce jest montowana do zestawu .

  Nie można tego wykluczyć w dzisiejszym świecie nawet części do mercedesów robią w Chinach . Ale najważniejsze jest zawsze nadzór producencki i ich myśl techniczna (projekt) i te firmy renomowane to robią , dlatego za ich wyroby należy więcej płacić . Tak zapewne jest i w wypadku Fini czy Waltera oraz innych firm.
 • Poziom 15  
  Właśnie o to chodzi niech to będzie produkowane i w Chinach tylko ma nadzór i serwis w Polsce .
 • Poziom 21  
  Jest produkowane w Polsce, poza drobnostkami jak np. zawory czeskie.
 • Użytkownik usunął konto