Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam pompy do kompresora o parametrach : minimum 400l/min.

smoczek9 24 Mar 2015 21:44 4956 39
    smoczek9
    Level 15  
    Witam wszystkich . Szukam pompy do kompresora o parametrach : minimum 400l/min
    ciśnienie robocze 11bar . Pompa będzie napędzana silnikiem spalinowym i współpracowała ze zbiornikiem około 150l . Nie interesują mnie "jednorazówki" i wolał bym się oprzeć na nowym egzemplarzu . Na jaką firmę powinienem zwrócić uwagę żeby mieć urządzenie niezawodne w czasie pracy .
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    smoczek9 wrote:
    Pompa będzie napędzana silnikiem spalinowym

Jak kolega rozwiąże problem stabilizacji obrotów .
    Jak kolega rozwiąże problem wyłączania silnika po osiągnięciu ciśnienia.
    smoczek9
    Level 15  
    Pompa będzie napędzana poprzez sprzęgło mechaniczne, stabilizacja obrotów ręczna przez operatora na podstawie odczytu z obrotomierza, urządzenie ma zapotrzebowanie 10bar więc różnica będzie buforem ciśnienia . Po osiągnięciu ciśnienia silnik nie będzie wyłączany, tylko zawór mechaniczny rozprężny (zbijak) będzie upuszczał nadmiar sprężonego powietrza powyżej 11bar . Wahnięcia kilku obrotów nie będą problemem w pracy . Stawiam na proste rozwiązania.
    User removed account
    User removed account  
    Krzysztof Reszka
    dr rocket wrote:
    Sprężarki chyba

Pompy jednak . A dokładniej pompy sprężarkowe .
    dr rocket wrote:
    Silnik do pracy stacjonarnej z agregatu prądotwórczego, zagęszczarki do gruntu itp, jak np. GX200 i problem nie występuje.

Jest tego wiele tylko że nasz kolega chyba coś już ma .
    smoczek9 wrote:
    Pompa będzie napędzana poprzez sprzęgło mechaniczne, stabilizacja obrotów ręczna przez operatora na podstawie odczytu z obrotomierza

dr rocket wrote:
    To nie chodzi o wahnięcia kilku obrotów, bez ciśnienia sprężarka może osiągać np. nominalne 1500rpm, a przy 10 barach silnik zgaśnie itp.

Tu tak jak i przy silniku elektrycznym będzie ważna moc .
    smoczek9
    Level 15  
    Silnik faktycznie jest wysokoprężny dwucylindrowy 1900cm³ 24kw . Ciągła praca ponieważ pompa sprężarkowa jest jako drugi odbiornik , pierwszy to pompa hydrauliczna która na tą chwile pobiera jakieś 7kW więc mocy starczy .
    dr rocket wrote:

smoczek9 wrote:
    Po osiągnięciu ciśnienia silnik nie będzie wyłączany, tylko zawór mechaniczny rozprężny (zbijak) będzie upuszczał nadmiar sprężonego powietrza powyżej 11bar
    Co masz na myśli, zawór bezpieczeństwa ? Wyjątkowo nieefektywny sposób i uciążliwy dla otoczenia, obniżający trwałość sprężarki generujący zbędne zużycie paliwa.

Nie jest to całkiem zły pomysł , Mechaniczny zawór regulacji ciśnienia. Silnik i tak pracuje a nawet jeżeli nie to odpalanie silnika co 1min. nie przedłuża żywotności jego .
    Ale do sedna , rozwiązanie techniczne już jest i nie będzie zmieniane . Bardziej interesuje mnie jaką pompę mogę zainstalować i na jakiej firmie się skupić z poszukiwaniem w/w produktu . Tak jak pisałem chciałbym aby nie rozwaliła się po pierwszych dniach pracy . Odnośnie budżetu ? Miło by było zamknąć się w 1200-1800PLN
    Krzysztof Reszka
    Żeby jeszcze uściślić temat to czy w odbiorniku musi być suche powietrze . Bo w pompach tłokowych to jest duży problem .
    smoczek9
    Level 15  
    Za zbiornikiem montowany jest osuszacz a dalej naolejacz i wyjście do odbiornika . Tyko jaką teraz wybrać pompę.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Krzysztof Reszka
    Ale i tak przy tłokowych będzie dużo wody to niemal nieuniknione , by nie wpływało to na odbiorniki . Co do propozycji to ja bardzo zawsze polecam pompy Fini tu się zawsze ktoś skrzywi . Mam okazję przy nich pracować długie lata, bez problemowe . Dobry dostęp do serwisu i części , oczywiście jak każde urządzenie brak przeglądów i konserwacji zabije każdego . W ich katalogach znajdziesz prawdziwe dane nie oszustwa .
    http://www.mar.sklep.pl/kompresory-fiac-fini/...-pompa-sprezarkowa-kompresor-bk-114-fini.html
    To pompa która by odpowiadała twoim wymogom . Tylko jest jedna uwaga co do zbiornika jest zbyt mały jak na taką wydajność pompy , powinien być 200 l lub więcej . Tam jest też drugi producent pomp Fiac też dobry . Po za tym z wyższej półki pompy są drogie, powyżej sumy zaproponowanej takich wytwórców jak Almig czy Kaeser .

Dodano po 9 [minuty]:

dr rocket wrote:
    Nie ma niczego takiego w żadnej literaturze fachowej

Na pewno Wiki
    Odsyłam do strony fachowców proszę czytać nazwy produktów .
    http://www.mar.sklep.pl/kompresory-fiac-fini/pompy-sprezarkowe.html
    http://www.abacpolska.pl/sprezarki-tlokowe/bloki-sprezarkowe/olejowe-z-napdem-bezporednim
    A tak do wiadomości sprężarka to cały zespół , pompa to tylko jeden element .

dr rocket wrote:
    To jest problem dotyczący sprężania wilgotnego powietrza taki sam dla sprężarek tłokowych, jak śrubowych czy łopatkowych

No jasne tylko w jakiej ilości, jak kolega używał tłokowych to wie ile wody może za dzień wylać z siebie kompresor . To dla tego do maszyn precyzyjnych polecają stosować śrubowe gdzie ten problem jest dużo mniejszy.
    smoczek9
    Level 15  
    Mam na to jeszcze czas, ale sprawdzę podane mi firmy . Jeszcze jedno nie zawsze urządzenie jest idealnie w poziomie nieraz jest mały pochył . Z poprzednią sprężarką był problem trzeba było poziomować bo smarowanie rozbryzgowe i bardzo mała ilość oleju tego wymagały ,Nie chcę pompy smarowanej centralnie .
    Krzysztof Reszka
    Są pompy bez olejowe jeśli miała by być tłokowa . Między innymi to właśnie Airpol takie produkuje , a może śrubowa .
    smoczek9
    Level 15  
    Zostanę przy tłokowej ,olejowej najwyżej poszukam dużej miski olejowej . :)
    Gżehó
    Level 21  
    Kolega wyżej zaproponował Ci Z Airpola pompę, one mają około 2,5 litra oleju i poprzez wbudowany czujnik ciśnienia możesz zrobić zabezpieczenie przed zatarciem, tak jest w fabrycznych kompresorach z Poznania! Ceny nowych zwalają z nóg, bezolejowe są jeszcze droższe ;-)
    Polecam z rynku wtórnego, remont jak się dobrze zakręcisz zrobisz dosyć tanio w razie czego, sens zakupu jest zdecydowanie większy niż jakichkolwiek chińsko-włoskich wynalazków. Polecam szukać np. v1.15.8p, będziesz miał większe tłoki, niższe obroty i zapas na przyszłość. Po zakupie używanej o ile nie jest zajechana polecam skontrolować stan łożysk głównych, panewek korbowodowych i tulejek na sworzniu tłoków. Raczej obowiązkowo polecam wymianę zaworów w głowicach.
    User removed account
    User removed account  
    Krzysztof Reszka
    dr rocket wrote:
    Wolał bym jednak odnośnik do literatury fachowej a nie handlarzy produktami made in china/italy. Wikipedia ? Nawet tam nie ma tak amatorskiego nazewnictwa.

To może tu są amatorzy .
    http://www.kupczyk.pl/pompy_kk.php
    http://kompresory.opole.pl/index-3.html
    A zapewne próżniowe to nie pompy szkoda pisania .
    Ale ja dostrzegam problem , bo to nie pierwsza dyskusja o tym . Pompa powietrza lub sprężarkowa jako samodzielne urządzenie by nie mogło funkcjonować więc nazwa całego zespołu jako sprężarka jest adekwatna . Natomiast element tej sprężarki jako część zamienną dla fachowców i sprzedających to pompa .I ja tak to zawsze będę traktował . A o tym ze takie podejście jest prawidłowe niech świadczy zdanie największego autorytetu w Polsce w tej branży prof .Edmunda Tuliszki cytat ;

Sprężarka jest to maszyna robocza, służąca do przetłaczania gazów. Uzyskane w niej
    spiętrzenie całkowite (przyrost ciśnienia) czynnika tłoczonego jest większe od 2 barów.

dr rocket wrote:
    ak sprężasz powietrze zawierające np. 30g/m3 wody sprężarką tłokową i śrubową to gdzie ta woda się podziewa w śrubowej ?

Czy ja napisałem że jej niema .
    Krzysztof Reszka wrote:
    polecają stosować śrubowe gdzie ten problem jest dużo mniejszy.
    smoczek9
    Level 15  
    Szukam pompy do kompresora o parametrach : minimum 400l/min. Szukam pompy do kompresora o parametrach : minimum 400l/min. Trochę słabe zdjęcia ,ale bardzo wydajna pompa , 500l zbiornik około 1min do 10 bar silnik elektryczny 22kW, 2800obrotów co to za rodzaj sprężarki ? Centralne smarowanie z chłodnicą oleju . Sama pompa jest mała ale niesamowicie wydajna .
    Gżehó
    Level 21  
    To masz stopień śrubowy, jednak nie tłokowa? Serwisowanie śrubowej sprężary jest raczej droższe ;-)
    smoczek9
    Level 15  
    To nie moja tylko kolegi dla mnie będzie za małe ciśnienie zakres jest do 10bar ,potrzena chociaż 1 bar zapasu najlepiej było by 2-3 ale 1 bar też da radę .Nie znam modelu ani firmy on to stosuje w warsztacie , no i za dużo tam "smarowania", czujników i elektryki . Dla mnie to odpada tylko z ciekawości pytam.
    Krzysztof Reszka
    Maco & Medeon to z przewoźnej sprężarki wybudowane .
    smoczek9 wrote:
    dla mnie będzie za małe ciśnienie zakres jest do 10bar ,potrzena chociaż 1 bar zapasu najlepiej było by 2-3

Będzie problem bo standardowe tłokowe są do 10 bar , tak tylko wspomnę jako ciekawostkę że są urządzenia służące wyższym ciśnieniom to tak zwane doprężacze olejowe lub bez olejowe . Ciekawe jak niektórzy zaklasyfikują ten wehikuł pompa /sprężarka co na to literatura fachowa .
    User removed account
    User removed account  
    Krzysztof Reszka
    smoczek9 wrote:
    Miło by było zamknąć się w 1200-1800PLN

dr rocket wrote:
    . Cena około 5000-6000PLN

Trzeba czytać posty wtedy zrozumiesz dlaczego i po co się coś pisze a nie zarzuca komuś że nie rozumie .
    User removed account
    User removed account  
    Krzysztof Reszka
    Nic nie uświadomił mi , po kilkudziesięciu latach pracy z kompresorami niczego mi nie trzeba uświadamiać. Tylko zmienność zapatrywania kolegi Smoczka dała takie zapytanie, a nie stwierdzenie chciałem zauważyć a jak kolega nie odróżnia to nie mój problem.
    Krzysztof Reszka wrote:
    a może śrubowa .
    smoczek9
    Level 15  
    Panowie dla czego szukam pompy tłokowej ? Dla tego bo zakup i montaż będzie łatwiejszy niż śrubowej . Nie chcę kompletnej sprężarki bo mam wszystko tylko potrzebuje sprężyć czymś niedrogo powietrze . Podałem przedział cenowy i jak nie dostanę w tym będę musiał kupić droższą . Dla czego nie używana Bo jak kupię używaną i zrobię konkretny remont kapitalny to będzie tyle kosztować co i nowa albo prawie tyle . Poza tym używaną za te pieniądze kupię od ciągnika napędzaną wałkiem WOM ale też kompletną a nie samą pompę . I jeszcze jedno czy pompa w kompresorze N30 lub N50 jest pompą polską czy producent jest inny a tylko w Polsce jest montowana do zestawu .
  • Helpful post
    Gżehó
    Level 21  
    To są polskie produkty, wywodzą się z konstrukcji z lat 60/70 i jak widać mają się dobrze. Na dzień dzisiejszy raczej najlepsze polskie tłokówki dalej produkowane. Już wyżej chyba wspominałem ja lub koledzy o smarowaniu ciśnieniowym, ktoś prócz Poznaniaków jeszcze w tłokówce to stosuje? Pewnie tak, ale z 95% rynku to wynalazki chińsko włoskie, jedorazowe. Sprężarka tłokowa to u większości producentów wypełniacz oferty, dzisiaj żyją z serwisu i sprzedaży śrubówek ;-)

Tu masz przykład stwora z tłokami 130/72, a są jeszcze 155/82 ze skokiem 70mm. Kiedyś były jeszcze inne, większy skok, mniejsze tłoki. Jednak polecam te z uwagi na to iż dalej są produkowane, stosowane w kompresorach i tym samym baza części prawdopodobniej będzie najdłużej utrzymywana ;-)
    Krzysztof Reszka
    smoczek9 wrote:
    N30 lub N50 jest pompą polską czy producent jest inny a tylko w Polsce jest montowana do zestawu .

Nie można tego wykluczyć w dzisiejszym świecie nawet części do mercedesów robią w Chinach . Ale najważniejsze jest zawsze nadzór producencki i ich myśl techniczna (projekt) i te firmy renomowane to robią , dlatego za ich wyroby należy więcej płacić . Tak zapewne jest i w wypadku Fini czy Waltera oraz innych firm.
    smoczek9
    Level 15  
    Właśnie o to chodzi niech to będzie produkowane i w Chinach tylko ma nadzór i serwis w Polsce .
    Gżehó
    Level 21  
    Jest produkowane w Polsce, poza drobnostkami jak np. zawory czeskie.
    User removed account
    User removed account