Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

naped Nice SP6000 - połączenie radia FAAC FIX D600

24 Mar 2015 22:07 1185 1
 • Poziom 17  
  Witam, napęd bramy SP600 jest połączony z radiem FAAC fix d600. Pracował w tej konfiguracji kilka lat, aż do dziś. Otworzyłem pokrywę napędu bramy i okazało się że na zaciskach 3 i 4 gdzie przyłączona jest radio linia jest napięcie zmienne 24V. A na zaciskach radia wyraźnie jest opisane że pracuje na napięciu stałym, jak zmienić programowo napięcie stałe na zaciskach 3 i 4.
 • Relpol przekaźniki
 • specjalista -automatyka bramowa
  Programowo nic się nie da zmienić - Nice na stałe ma wyprowadzone 24 AC - tylko po stronie zasilania lampy LUCY jest kluczowane (przerywane) a po stronie 24V AC jest cały czas.

  1. Odepnij zacisk NO radyjka od 8 zacisku Nice zostawiając zasilanie sprawdź czy ono jeszcze dobrze działa (czy wyjście NO zwiera z masą RADIA, pstryka przekaźnik i zapala się dioda). Jeśli nie - radio do wymiany (lub naprawy jak poszło tylko zasilanie)
  2. Zewrzyj krótko w Nice (na dalej odpiętym radiu) 5 z 8 i sprawdź czy napęd normalnie się uruchamia. Jeśli nie będzie reagować - coś z centralką i jeśli ogłuchła na skutek na skróty (patrz niżej) podpiętego radia "podziękuj" montażyście.

  Prawdę mówiąc "do dziś" pracowało to trochę partyzancko - radio FAAC bez problemu poradzi sobie z zasilaniem na zmienny bo ma na wejściu prostownik, ale "pies pogrzebany" jest w samym nie halo podpięciu radia do Nice - FAAC D600 nie ma odizolowanych styków przekaźnika tylko wystawia na wyjście sterujące (NO) minus (masę) zasilania, a w przypadku twojego podpięcia do Nice po pierwsze ta masa to nie prawdziwa masa centralki tylko coś co pozostało po wyprostowaniu zmiennego prostownikiem FAACA (czyli mocno "tętniąca" masa po prostowniku jednopołówkowym czyli jednej diodzie FAACa), a po drugie wejście "skok po skoku" powinno być wysterowane zwarciem do "wspólnego" - czyli prawdziwego minusa po prostowniku dwupołówkowym wewnętrznym centralki.

  PS. Coby poprawnie i "książkowo" podpiąć to radio do Nice trzeba by było lekko je przerobić - wyizolować z niego styk NO - odcinając "masowy" styk przekaźnika od masy (przecięcie druku w dwóch miejscach przy samym brzegu płytki, obejście odciętego styku kabelkiem w celu ponownego połączenia ścieżki masy) i wyprowadzając go na zewnątrz przewodem - wyprowadzony kabelkiem zestyk razem z oryginalnym stykiem NO pozwoli podpiąć radio do zacisków 5 i 8 centralki (czyli wspólnego i Skok po Skoku).

  Wszystkie inne zewnętrzne radia mają wyprowadzone oba końce styku NO przekaźnika, FAAC-owskie (jako że w centralkach FAAC zasilanie akcesoriów jest stałym) dla oszczędności ma usunięty z kostki jeden zacisk.