Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBASP 2.0 - Najprawdopodobniej posadziłem USBASP - można coś poradzić?

jurlich 24 Mar 2015 22:49 1746 18
  • #1 24 Mar 2015 22:49
    jurlich
    Poziom 9  

Witam,

Ponieważ jest to mój pierwszy temat w tym dziale to witam wszystkich. Jako że dawno temu kończyłem technikum elektroniczne to po latach posuchy w tym temacie postanowiłem na nowo zainteresować się tym działem.

Po przestudiowaniu większości dostępnych materiałów o programowaniu AVRów w internecie (szczególnie blogi kolegów dondu i mirekk36) zaopatrzyłem się w płytkę stykową, kondensatory, rezystory, diody itp. i zabrałem się za tworzenie pierwszego układu wg tego poradnika:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/atmega8-pierwszy-program.html
    Oczywiście schemat jest jak najbardziej prawidłowy, ale popełniłem błąd podając na płytkę stykową masę i napięcie z programatora razem z modułem zasilania (5V). Pokrótce tylko powiem, że mam Windowsa 7 i sterowniki programatora instalowałem wg. instrukcji użytkownika mirekk36 (po instalacji sterownika windows poprawnie wykrywał mi w menedżerze urządzeń programator jako USBaps). NIESTETY, po podaniu napięcia coś musiałem posadzić, teraz w menedżerze urządzeń nie mam już tej pozycji USBaps. Teraz gdy wkładam programator w gniazdo USB nic się nie dzieje, wcześniej słychać było charakterystyczny "gong". Gniazdo samo w sobie jest dobre, sprawdzałem czy zadziała myszka/klawiatura.Programator to UBSASP v2.0 LC Technology (Programator ISP USBasp ATMEL AVR + Taśma) - na allegro jest tego pełno. Dokupiłem do tego konwerter KANDA aby wygodnie wpinać się w płytkę stykową. Czytałem trochę o problemach z tym programatorem w przypadku złego wpięcia się w układ i wyczytałem, że często na wyjściu programatora podawane jest złe napięcie. U mnie jest poprawne, w zależności jak ustawię zworki jest to albo 3,3V albo 5V. Nie za bardzo wiem co mogę z tym problemem zrobić. Rozumiem, że skoro sterownik był OK to problem leży gdzieś po stronie programatora? A co by się stało, gdybym dogrzebał się do sterownika programatora, usunął go i sprawdził, czy Win7 coś wykryje? Ktoś ma jakiś pomysł co mogłem popsuć? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)

0 18
  • #2 24 Mar 2015 23:31
    suser222
    Poziom 22  

Programatora nie wykrywa w żadnym USB?

0
  • #3 25 Mar 2015 09:37
    jurlich
    Poziom 9  

Dokładnie, żaden z trzech portów USB go nie wykrywa, choć po włożeniu świeci się na nim czerwona dioda, no i tak jak pisałem wcześniej - poprawnie podaje napięcie na wyjście, w zależności od ustawienia zworki (3,3V lub 5V)

0
  • #4 25 Mar 2015 11:41
    suser222
    Poziom 22  

Jak system nic nie wykrywa, nawet urządzenia które ma problem to pewnie atmega w programatorze jest uwalona.

0
  • #6 25 Mar 2015 16:32
    jurlich
    Poziom 9  

Nie pisałem do sprzedawcy, w sumie to nie za bardzo wiem, co miałbym napisać lub o co zapytać - mam przecież świadomość, że to po moim błędzie programator przestał działać, a nie będę reklamował czegoś, co sam popsułem. Swoją drogą, dziś zamówiłem drugi taki sam :] dlatego z chęcią usłyszałbym, co można by było odzyskać z tego uszkodzonego programatora. W sumie jeśli wsad jest uszkodzony, to pewnie istnieje możliwość zaprogramowania go od nowa...tylko trzeba by było w jakiś sposób podpiąć się pod tą Atmegę znajdującą się na tym programatorze.

0
  • #7 26 Mar 2015 01:02
    suser222
    Poziom 22  

Programator powinien mieć zworkę, którą przełącza się go w tryb programowania. Trzeba go podłączyć pod drugi programator przez złącze KANDA.

0
  • #8 26 Mar 2015 09:01
    jurlich
    Poziom 9  

No niestety musi to być jakaś okrojona wersja programatora, zworki są, ale tylko do zmiany napięcia. (JP1). Są jeszcze dwie pozycje (JP2 i JP3) z których zapewne dałoby się zaprogramować wsad. Na zdjęciu widać je wyraźnie:

[/img]

0
  • #9 26 Mar 2015 09:15
    Zaquadnik
    Poziom 27  

Z tego, co znalazłem zwarcie zworki JP2 powinno umożliwić tzw. self-progremming. To po prostu zewrze reset ze złącza z IDC z resetem ATmegi w programatorze. Ale upewnij się na PCB.

0
  • #10 26 Mar 2015 15:42
    jurlich
    Poziom 9  

Też znalazłem opis tego JP2 jako samo-zaprogramowanie się.

No i teraz mam ćwieka, bo wsadziłem ponownie programator w port USB, usłyszałem "gong" i Windows zaczął szukać drivera. Kliknąłem "pomiń wyszukiwanie sterowników online" i pojawił się napis, że sterownik poprawnie zainstalowano. W menedżerze mam coś takiego:

Jeszcze nie próbowałem się komunikować z Atmegą, ale jeśli programator nagle "odżył" bez mojej ingerencji to zapewne Win7 w jakiś sposób się z nim pokłócił?...

0
  • #11 26 Mar 2015 15:45
    Zaquadnik
    Poziom 27  

Win 7 ma coś takiego, że jeśli wykryje "skok napięcia na koncentratorze USB" (cytat z komunikatu) to odcina dane urządzenie. Wówczas każda próba podłączenia urządzenia zaskutkuje konsekwentnym jego olewaniem przez windowsa. Dopiero restart kompa pomaga. Ot takie zabezpieczenie. Sam ostatnio to miałem z moim samorobnym STK500 na USB=]

0
  • #12 26 Mar 2015 22:06
    jurlich
    Poziom 9  

Zaquadnik dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii :)

Nie chcę zakładać kolejnego tematu, więc może ktoś mi pomoże wyjaśnić, od jakiego napięcia powinienem liczyć wartość potrzebną do tego, aby te dwie diody zaczęły mi mrugać:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/atmega8-pierwszy-program.html

Atmega8 zaprogramowała się poprawnie, przy pomiarze napięcia na PB0 i PB1 mam wartości w przedziale od 0 do 0,2V - czyli na logikę te diody nie mogą świecić. Co może być nie tak?

0
  • #14 27 Mar 2015 15:47
    jurlich
    Poziom 9  

Tak, schemat jest zgodny z artykułem, ale dla pewności wkleję zdjęcie:

A co do zdefiniowanego F_CPU to tak jak to jest w Programie nr 2 (z przyciskiem):
    "//częstotliwość zegara
    #define F_CPU 1000000L "

Programowałem MkAvrCalkulatorem, a tam po wykryciu Atmegi nic nie zmieniałem, czyli pozostało domyślnie ustawione taktowanie na 1 Mhz.

A co do fusebitów to nie za bardzo wiem, którą informację powinienem podać, wkleję screena z MkAVRCalkulatora, a jeśli mam podać coś więcej to proszę o informację, gdzie tego szukać :)

0
  • #16 27 Mar 2015 16:55
    zumek
    Poziom 39  

jurlich napisał:
    Tak, schemat jest zgodny z artykułem...

Nie jest zgodny :!: Anody LED-ów zwarte są z katodami, przez wewnętrzne połączenia płytki stykowej.
    Popraw to i powinno być OK jeżeli LED-y są "w odpowiednim kierunku" ;)

2
  • #17 27 Mar 2015 18:04
    jurlich
    Poziom 9  

Zumek, dziękuję za zwrócenie uwagi, faktycznie miałem zwarte nóżki diod :D

Teraz cały układ działa i mruga tak, jak powinien. Programowanie przebiegło poprawnie, programator jednak nie jest posadzony, ale jakby to było, gdybym jednak czegoś nie popsuł....:] Mianowicie, z płytką i elementami zakupiłem dwa moduły zasilania. Przy lapku mam podłączone głośniki które mają identyczne wejście jak te moduły zasilające, założyłem więc, że są one zasilane max 12 V. No i są, nawet napiszę, że są zasilane 9V.....tylko że AC :| :cry: Sprawdziłem zasilacz dopiero, gdy drugi moduł zaczął też podawać na wyjście ok 11 V....(przy pierwszym myślałem, że moduł pogryzł się z zasilaniem z programatora i dlatego padł stabilizator). Teraz czeka mnie wymiana dwóch stabilizatorów...dlatego....pomimo tego, że wszyscy mamy w domu niepotrzebne/zbędne zasilacze, to sprawdzajmy czy one są DC... :oops:

0
  • #19 27 Mar 2015 21:32
    jurlich
    Poziom 9  

Problem rozwiązany, źle wpięte diody. Temat zamykam.

0