Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop / skopometr / generator

kleki 25 Mar 2015 00:56 1455 5
  • #1 25 Mar 2015 00:56
    kleki
    Poziom 28  

Jak w temacie. Potrzeba mi zarówno oscyloskopu który można zabrać w teren (oglądałem przystawki USB), prace bardzo różne. Może raz w życiu podepnę się pod jakiś przemiennik częstotliwości, pewnie parę razy pod jakieś układy sterowania. Na pewno liczę się z diagnozą aut, na pewno układy audio i podobne. Pewnie kiedyś przyjdzie diagnozować jakąś linię telefoniczną, czy jakiś profibus lub podobne. Potrzebowałbym również generator funkcyjny - audio, sterowanie (choćby sygnały z czujników bezpieczeństwa - prostokąt), chciałoby się obejrzeć czasem jakieś spektrum z uwagi na zakłócenia, harmoniczne etc. Ideał to dwa kanały oscyloskopu i generator funkcyjny. Na pewno znajdzie to zastosowanie przy mikrokontrolerach, ale nie na jakąś przemysłową skalę, raczej dla zabawy i treningu. Rejestrator sygnałów cyfrowych mam zabudowany w programatorze, więc nie jest potrzebny.

Jestem osobą prywatną, więc dziękuję za propozycje w cenie używanego samochodu. Budżet jakim dysponuję nie jest ściśle określony, planowałem wydać około 150 euro, ale jak mnie za serce chwyci to dozbieram i do 400. Czy jest coś ciekawego na rynku, dostępne na ebay i chętnie z wejściami separowanymi od interface'u komputera?

PCSGU250 wydaje mi się być ciekawe na tej półce cenowej (do 200€),
    DSO8060 jest super, ale ceny zaczynają się od 400€ co nieco kłuje zważywszy, że za trzy..cztery lata będzie wart mniej niż połowę tej ceny a możliwe, że za ten czas będzie potrzebny może z 10 razy.
    Może lepiej jakiś śmigany skopometr i genarator odłożyć w czasie (pierwsze na urodziny, drugie kupić sobie pod choinkę)?

Co by poradzili elektronicy przemysłowi z pasją z doświadczeniem minimum 5 lat? Nie wykluczam innych podpowiedzi, są równie cenne albo nawet cenniejsze. Proszę tylko zaznaczyć, czego koledzy używali w zakładach i co było OK.

Ostatnio widziałem jakiegoś okropnie drogiego Fluke'a w rękach faceta który nie za bardzo wiedział, jak poustawiać, żeby coś istotnego zobaczyć, nie mówiąc o wyciąganiu wniosków. To czego facet dokonał sprzętem droższym niż moja fura zrobiłbym tak samo dobrze na analogowym, radzieckim OR-1 z 91 roku za jakieś 180 złotych (kupiony przed 15-tu laty). Tu gdzie mieszkam mówią na taką robotę "kiełbasiane palce".

Pozdrawiam i dzięki za sugestie.

--
    kleki

0 5
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 25 Mar 2015 07:02
    azibik
    Poziom 32  

Chyba bym wolał starego Tektroniksa.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 25 Mar 2015 22:22
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
  • #4 26 Mar 2015 23:57
    kleki
    Poziom 28  

Dzięki chłopaki za podpowiedzi, ale problem polega na przenośności. W domu jak już wspomniałem stoi OR-1, działa OK, ale w teren się nie zabiorę - choćby z uwagi na problem z zasileniem. Druga sprawa, że tu gdzie mieszkam człowiek zobaczy opisy cyrylicą i się dziwnie wzdraga - też nie rozumiem.

Fluke jest OK, ale ceny zaczynają się od jakiś 400€. Za 99% czasu spędzone w szufladzie nie mam ochoty mu tyle zapłacić - pozostawia mi on problem generatora.

Macie może jeszcze jakieś propozycje?

Oglądałem nawet takie rzeczy jak UNI-TREND, nie wygląda to tragicznie. Mam od nich amperomierz cęgowy, jeden multimetr z USB, jeden miniaturowy i miernik rezystancji izolacji 2,5kV - cena/jakość mnie powala. Zrobię sprzętem za parę złotych to samo co sprzętem za parę tysięcy. Może jest to jakaś opcja? Porównanie efektów pracy ze sterownikami netbook + skrzynka kabli kontra firmowy PG Siemensa jakoś mnie rozbawiło.

Z jakich powodów uznać PCSGU250 za zabawkę? Brak optoizolacji, czy jest jeszcze coś o czym nie zdaję sobie sprawy? Nie ma tu ironii, pytam tylko na co patrzycie. Czy wyjdzie się kiedyś poza pasmo 10MHz w praktyce? Dla mnie znaczy to praktycznie sześćsetną harmoniczną z kluczowania przemiennika częstotliwości. Kwarców raczej nie podglądam... Generator - ja rozumiem niezbyt płaską charakterystykę, ale jak sam poskładam to też nie powalę parametrami na kolana. W sumie tylko z tego powodu zacząłem rozważać zakup czegoś gotowego - starego ICL'a mam zabunkrowanego gdzieś w pudełeczku. Nawet nie wiem, kiedy się zaopatrzyłem.

Chętnie przeczytam Wasze opinie.

Pozdrawiam serdecznie

--
    kleki

0
  • #5 27 Mar 2015 08:16
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@kleki każda przystawka USB to zabawka, marne próbkowanie, marne preampy, marne wykonanie.

0
  • #6 16 Kwi 2015 18:57
    kleki
    Poziom 28  

Panowie, póki co robię generator solo. Oscyloskop jak przyjdzie zwrot podatku. Kasa będzie mniej hamować.

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów