Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pobór mocy przez komputer stacjonarny

25 Mar 2015 11:22 31266 10
  • Poziom 6  
    Witam.
    Szukałem podobnych wątków, aczkolwiek są one przestarzałe. Chciałbym się dowiedzieć ile może maksymalnie zużywać mój stacjonarny komputer. Na początku dodam parę informacji, które mogą się przydać.

Komputer jest włączony codziennie po 10-14h. 5-7h z tego to granie w gry online (głównie league of legends). Kolejne 2h to czas na filmy/seriale. Reszta to spędzanie czasu na przeglądarce (filmiki na youtube, portale społecznościowe, oglądanie streamów na twitchu).

Mój sprzęt:
    Radeon 6950 XFX Dual Heatpipe 1GB 2xDVI&HDMI&DP (PCI-E)
    WD Caviar Blue 500 GB WD5000AAKS 16MB cache SATA-II
    GoodRam DDR3 4GB 1333MHz CL9
    Asrock P67 Pro3 (B3)
    Intel Core i5 2500K 3,30 GHz BOX
    OCZ StealthXStream 2 600W 80+ SLI 120mm

Według znajomego, komputer może pobierać moc o wartości sięgającej nawet 180 zł/miesięcznie.
    Czy to w ogóle możliwe?
    Jeśli nie, jaką moc maksymalną, przyjmując wcześniej wymienione założenia może pobierać komputer?
  • Poziom 34  
    Masz zasilacz max 600W, możesz założyć dla prostszego liczenia że przy maksymalnym obciążeniu pobiera 500W, takie obciążenie masz 7-9 godzin dziennie. Resztę potraktuj że pobiera 300W. To szacunkowo wychodzi ok. 5kW na dobę x 30dni w miesiącu. Cenę za kWh + koszty przesyłu masz na rachunku za energię. Obliczenia są szacunkowe i trochę zawyżone ale masz skalę problemu.
  • Poziom 21  
    Jeżeli twój komputer chodził by cały czas z maksymalną wydajnością zasilacza czyli te 600 W przez 10 godzin dziennie to przy cenie 57 groszy za kWh miesięcznie kosztowało by to 102,59 PLN. Tutajprosty kalkulator
  • Poziom 6  
    Czyli 180 zł to mocno przesadzony wynik.

Wiadomo, że komputer nie chodzi codziennie przez 10h na pełnych obrotach.

Myślę, że miesięczne zużycie prądu przez tę maszynę to jakieś 90-100 zł.

Teraz już wszystko jasne.
  • Poziom 42  
    Zestaw z monitorem LCD pod obciążeniem pobiera ~350W [ jaki monitor?] - http://pclab.pl/art44149-15.html zresztą można zapoznać się z testami.
    Dokładnie\precyzyjnie można zmierzyć watomierzem.
  • Poziom 43  
    @Dra98 Widziałem ostatnio za 40zł w "supermarkecie budowlanym". I temat rozwiązany.
  • Moderator - Komputery Serwis
    shadow0013 napisał:
    Masz zasilacz max 600W, możesz założyć dla prostszego liczenia że przy maksymalnym obciążeniu pobiera 500W, takie obciążenie masz 7-9 godzin dziennie. Resztę potraktuj że pobiera 300W

Dlaczego robić takie bzdurne założenia? Po pierwsze, zasilacz 600W przy maksymalnym obciążeniu pobierze więcej niż 600W - aby dostarczyć 600W po stronie wtórnej przy sprawności 85% będzie z sieci pobierał około 705W. Komponenty tego komputera NIGDY nie pociągną 500W z sieci. Przy przeglądaniu stron pobór prądu będzie znacznie niższy niż 300W.

Idąc na łatwiznę można wykorzystać czyjeś testy. XFX HD6950 1GB + I7-2600K to dość podobna platforma w kwestii poboru prądu.

http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-6950-1gb-benchmark,3041-16.html

Przy obciążeniu mamy 250W, w spoczynku mamy 67W. Z testów zasilacza wynika, że będzie on miał sprawność około 86% przy 250W, przy 100W około 85% (dla uproszczenia można założyć że zwykle około 85%), tak więc z gniazdka przy obciążeniu platforma będzie pobierać około 294W przy maksymalnym obciążeniu, około 79W przy chodzeniu po stronkach.

Takie obliczenia najlepiej zrobić mierząc watomierzem pobór prądu przez jednostkę w dwóch sytuacjach: pod obciążeniem (gra) i bez obciążenia (pulpit/www). Teoretycznie można próbować policzyć to wszystko zgrubnie (zakładając pewien błąd tych obliczeń).

Godzina grania w gry (zakładam błędnie cały czas max obciążenie, więc gorzej na pewno nie wyjdzie) to 294Wh (liczmy 300Wh), czyli 0.3kWh. Grasz 5-7 godzin, więc zużyjesz na to 1.5-2.1kWh energii.

Chodzenie po stronach i oglądanie filmów to raczej niskie obciążenie, można liczyć 80W w zaokrągleniu, czyli po godzinie 0.08kWh będzie zużyte. Niech będzie 0.1kWh.

Tak więc można założyć, że dziennie zużyjesz 2-3kWh na komputer. Na miesiąc przy tych założeniach wyjdzie to 60-90kWh. Nie wiem, ile dokładnie kosztuje prąd (z powodu przejrzystej polityki cenowej mojego dostawcy), szacuję około 50-60gr/kWh (wliczając wszystkie możliwe opłaty, czyli bez zastanowienia dzieląc wysokość faktury przez faktyczne zużycie). Tak więc miesięcznie strzelałbym, że będzie to 30-50zł do rachunku za prąd.
  • Poziom 6  
    Widzę, że odpowiedzi różnią się znacząco od siebie.

Jutro kupię watomierz, co rozwieje wszelkie wątpliwości.

On działa tak, że po całym dniu pracy komputera odłączam go i pokazuje mi ilość zużytej energii?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Kwestia funkcjonalności tego urządzenia, ale na pewno pokazuje chwilowy pobór mocy (więc będziesz mógł oszacować, jaka moc jest aktualnie pobierana przez komputer, przetestuj wtedy z obciążeniem i bez obciążenia). Większość ma również funkcję zliczania w jakimś czasie, nie musi to (ale może) być to cały dzień. Wynik będzie podany w kWh najczęściej. Tak więc możesz pierwszego dnia po zakupie go podłączyć i podłączyć przez niego komputer, po pierwszym dniu spisać wynik (i datę), nie resetując wskazań po kilku dniach spisz następny wynik (i datę). Spisując daty będziesz mógł podzielić aktualną wartość przez liczbę dni i będziesz miał też średni wynik dzienny. Po 30 dniach będziesz miał wynik miesięczny.
  • Poziom 38  
    Jak dla mnie pytanie bezsensowne, ponieważ za ok. 40 zł. można kupić watomierz, ktory wystarczy podpiąć przedłużać pod który jest podłączony komputer wraz z monitorem i już dostale się rzetelny pomiar nawet przeliczony już na kilowatogodziny, a znając je to już nie problem ile pieniędzy trzeba dołożyć do rachunku przez taki komputer. Oszacowanie tego jest niemożliwe tym bardziej, że każdy zakład energetyczny ma inną stawkę, więc ta kwota będzie się różnić w zależności od dostawcy energii.
  • Poziom 11  
    Płyta główna: ASUS P5KPRO (bios aktualny + wszystkie sterowniki)
    Procesor: Intel Core 2 Duo E7200 @ 2.53Ghz
    RAM: DDR2 Kingstone 2x 2048MBytes 400 MHz CL5
    Grafika: AMD Radeon HD 7750 1024MBytes zegary: taktowanie Core 830 Mhz Memory 1125 MHz
    Zasilacz: CHIEFTEC GPS-500AB A 500W
    Dźwięk: jakiś zintegrowany Realtek
    Karta sieciowa:: Zintegrowana Marvell Yukon 88E8056
    Peryferia: Mysz USB / Klawiatura PS2, Do USB podłączony dysk zewnętrzny 1TB samsunga - nie ma różnicy z odłączonym i podłączonym. Stacja dystkietek (tak jeszcze mam) - odłączona, nagrywarka cd podłączona ale prawie nieużywana.
    NET 300/300 bez routera, gniazdo Ethernet w domu z kablówki, wpięty przewodem do sieciówki (a działa w praktyce tak http://www.speedtest.net/result/4241355357.png i nie gubi pakietów
    System operacyjny: Niestety do gier win 7 64 bity (wszystkie mozliwe update)

Komp chodzi od 8 miesiecy po 18h dziennie do tego w domu laptop (6h dziennie odpalony na ladowarce) + 2 tv LCD po 40" (8h dziennie) + piekarnik elektryczny odpalany co tydzień (na jakieś 80 minut) + czajnik odpalany prznyajmniej 6 razy dziennie (bo tyla kaw pije) czasem Xbox360 = rachunek co 2 miechy 170 zł -180zl tej górnej granicy nigdy nie przekroczyłem ale mówię o poznaniu.

Jednak jak kolega wkleił fajne kalkulatory są. Warto policzyć.

więc proszę nie przesadzać i nie straszyć. (mój komp głownie chodzi na te 100% wydajności prezez jakies 7h dziennie) reszta to praca na pulpicie (filmy, strony itp).

Dodano po 6 [minuty]:

Piotr160292 napisał:
    Jak dla mnie pytanie bezsensowne, ponieważ za ok. 40 zł. można kupić watomierz, ktory wystarczy podpiąć przedłużać pod który jest podłączony komputer wraz z monitorem i już dostale się rzetelny pomiar nawet przeliczony już na kilowatogodziny, a znając je to już nie problem ile pieniędzy trzeba dołożyć do rachunku przez taki komputer. Oszacowanie tego jest niemożliwe tym bardziej, że każdy zakład energetyczny ma inną stawkę, więc ta kwota będzie się różnić w zależności od dostawcy energii.

Ba nawet od aktualnie wykupionej taryfy. Z dostawców Energii robią się dostawcy GSM.

Dodano po 1 [minuty]:

Piotr160292 napisał:

40 zl to on wyda przez przez max 2 miesiace

Dodano po 5 [minuty]:

shadow0013 napisał:
    Masz zasilacz max 600W, możesz założyć dla prostszego liczenia że przy maksymalnym obciążeniu pobiera 500W, takie obciążenie masz 7-9 godzin dziennie. Resztę potraktuj że pobiera 300W. To szacunkowo wychodzi ok. 5kW na dobę x 30dni w miesiącu. Cenę za kWh + koszty przesyłu masz na rachunku za energię. Obliczenia są szacunkowe i trochę zawyżone ale masz skalę problemu.

tak jak mówi +/-

Dodano po 3 [minuty]:

dt1 napisał:
    shadow0013 napisał:
    Masz zasilacz max 600W, możesz założyć dla prostszego liczenia że przy maksymalnym obciążeniu pobiera 500W, takie obciążenie masz 7-9 godzin dziennie. Resztę potraktuj że pobiera 300W

Dlaczego robić takie bzdurne założenia? Po pierwsze, zasilacz 600W przy maksymalnym obciążeniu pobierze więcej niż 600W - aby dostarczyć 600W po stronie wtórnej przy sprawności 85% będzie z sieci pobierał około 705W. Komponenty tego komputera NIGDY nie pociągną 500W z sieci. Przy przeglądaniu stron pobór prądu będzie znacznie niższy niż 300W.

Idąc na łatwiznę można wykorzystać czyjeś testy. XFX HD6950 1GB + I7-2600K to dość podobna platforma w kwestii poboru prądu.

http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-6950-1gb-benchmark,3041-16.html

Przy obciążeniu mamy 250W, w spoczynku mamy 67W. Z testów zasilacza wynika, że będzie on miał sprawność około 86% przy 250W, przy 100W około 85% (dla uproszczenia można założyć że zwykle około 85%), tak więc z gniazdka przy obciążeniu platforma będzie pobierać około 294W przy maksymalnym obciążeniu, około 79W przy chodzeniu po stronkach.

Takie obliczenia najlepiej zrobić mierząc watomierzem pobór prądu przez jednostkę w dwóch sytuacjach: pod obciążeniem (gra) i bez obciążenia (pulpit/www). Teoretycznie można próbować policzyć to wszystko zgrubnie (zakładając pewien błąd tych obliczeń).

Godzina grania w gry (zakładam błędnie cały czas max obciążenie, więc gorzej na pewno nie wyjdzie) to 294Wh (liczmy 300Wh), czyli 0.3kWh. Grasz 5-7 godzin, więc zużyjesz na to 1.5-2.1kWh energii.

Chodzenie po stronach i oglądanie filmów to raczej niskie obciążenie, można liczyć 80W w zaokrągleniu, czyli po godzinie 0.08kWh będzie zużyte. Niech będzie 0.1kWh.

Tak więc można założyć, że dziennie zużyjesz 2-3kWh na komputer. Na miesiąc przy tych założeniach wyjdzie to 60-90kWh. Nie wiem, ile dokładnie kosztuje prąd (z powodu przejrzystej polityki cenowej mojego dostawcy), szacuję około 50-60gr/kWh (wliczając wszystkie możliwe opłaty, czyli bez zastanowienia dzieląc wysokość faktury przez faktyczne zużycie). Tak więc miesięcznie strzelałbym, że będzie to 30-50zł do rachunku za prąd.

W to bym pasował i raczej tak w środek.