Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka - co polecacie?

25 Mar 2015 12:14 2793 27
  • Poziom 2  
    Przeglądałem różne tematy na forum i zastanawiam się cały czas nad wyborem wiertarki do uzytku domowego. Drewno, trochę obrazków w płycie, metal (? najmniej) Cena max. to 350 zł.
    Znalazłem dwa modele:

1. BLACK&DECKER 2-biegowa wiertarka udarowa 910 W w walizce KR911K
    2. MAKITA HP 1640 K (680W)

Makita jest jednobiegowa, a BD dwu~; natomiast Maikita ma (podobno) lepszy zacisk na kluczyk... BD ma większą moc;
    Czytałem, że makita dobra japońska firma, BD zła chińska firma :)
    Jakieś dobre rady w Waszej strony ew. inne propozycje?
    Dzięki z góry za pomoc.
  • Poziom 33  
    Jeżeli hobbystycznie do domowych prac i wielka płyta (czytaj żelbet) to polecam najtańszego sds+. Tylko nie młot bo nie ma regulacji obrotów w przycisku tylko młotowiertarkę. Koszt około 200-250zł z walizką.
  • Poziom 27  
    Witam

Gdybyś mógł doprecyzować co to za płyta, to byłoby łatwiej.

Pozdrawiam

Krystian
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Kiedyś BOSCH produkował narzędzia nie do zdarcia ,ale dziś..., polecam De,Walta, może być MAKITA, ale zanim kupisz poszukaj w dużych sklepach budowlanych nie z Allegr... .
  • Poziom 25  
    BOSCH to BOSCH, zapomniałem dodać AEG zasługuje jeszcze na uwagę, służy mi od 1986 roku, kosztowała ogromne pieniądze, szczotki i łożyska wymieniłem tylko raz. BOSCHa posiadam jeszcze produkowanego w Szwajcarii. Kolego kura13, kolega pytał o wiertarkę a nie wkrętarkę a to robi różnicę.
  • Poziom 19  
    Maktec mt815k (Makita 1630) taniej i lepiej. Jest to makita w czerwonej obudowie.
  • Poziom 2  
    grzeskk napisał:
    Jeżeli hobbystycznie do domowych prac i wielka płyta (czytaj żelbet) to polecam najtańszego sds+. Tylko nie młot bo nie ma regulacji obrotów w przycisku tylko młotowiertarkę. Koszt około 200-250zł z walizką.

Czyli jakiegoś chińczyka? Tak przeglądam i wszystko ma 1 bieg, nie lepiej dwubiegowa wiertarka? Czy młotowiertarką też w drewnie można na spokojnie wiercić?
    Czy w tej BD co podałem nie można zmienić tej szyszki na sds+ (przepraszam jeśli plecę bzdury, ale nie ogarniam tematu)

@krisxxl: blok z lat 80
    @kura13: tak jak dzg pisał poszukuję wiertarki nie wkrętarki

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. :)
  • Poziom 27  
    Witam

No to masz sytuację dokładnie taką jak ja, czyli mieszkanie w bloku z lat 80 z wielkiej płyty. Z mojego doświadczenia powiem Ci jak to u mnie wyglądało: zaczynałem od zielonego Boscha PSB-650RE z uchwytem szybkozaciskowym, wyprodukowane w Szwajcarii. Do wiercenia w żelbecie się nie nadawała, bo niestety udar nie dawał rady. Elektroniczna regulacja obrotów od 0 do 3000 może jest fajna, ale nie w jednobiegowej wiertarce, bo przy małych obrotach, moment obrotowy jest za mały. Jeżeli trafiła się robota, gdzie trzeba było często zmieniać wiertła, to ręka bolała po kilku takich operacjach - po prostu uchwyt jest niewygodny do takich operacji. Sam uchwyt był niestety niezbyt trwały i po dwóch latach rozkalibrował się na tyle, że nie łapał wierteł mniejszych niż 3 mm.

Po tych wszystkich doświadczeniach i przemyśleniach, sprzedałem Boscha i kupiłem niebieską Celmę dwubiegową, bez udaru i z uchwytem na kluczyk. Służy ona do wiercenia w metalu, drewnie i innych materiałach, gdzie nie wymagany jest udar. Do tego pracuje jeszcze ona czasami w stojaku, przy precyzyjnej robocie. Natomiast do wiercenia w żelbecie kupiłem sobie młotowiertarkę - koszt dużo większy, ale akurat miałem remont i taniej wyszedł zakup niż wypożyczenie.

Moja sugestia: kup przyzwoitą wiertarkę dwubiegową, z uchwytem na kluczyk, bez udaru i do prac domowych będzie idealna. Do wiercenia w żelbecie możesz wypożyczyć młotowiertarkę z SDS+ albo z czasem odłożyć i kupić coś klasy popularnej. Kupowanie urządzenia "wszystko w jednym" nie ma sensu.

Pozdrawiam

Krystian
  • Poziom 12  
    Jak coś porządnego to polecam AEG SBE 650 R (coś ponad 300 zł) 650W i moment 23 Nm (to dużo jak na taką wiertarkę) +udar dla domowego użytku starczy z zapasem, jest bardzo wygodna i dość mocna.
    http://www.aeg-powertools.pl/product/detail/wiertarki/wiertarki-udarowe/sbe-650-r-sbe650r
    Jest też 2-biegowa wersja ale jej w rękach nie miałem i nie mam opinii o niej http://www.aeg-powertools.pl/product/detail/wiertarki/wiertarki-udarowe/sb2-650-sb2-650 ogólnie polecam tę 1-biegową.
    Powinna dać rade w płycie wywiercić na kołki 6mm czy 8mm jak to najczęściej bywa (producent daje możliwość do 16mm w betonie) no i masz 3 lata gwarancji. Najlepiej kup lokalnie u jakiegoś autoryzowanego dealera AEG/Mlwaukee. Można z walizką na osprzęt w zestawie dostać. Jak coś większego w tej cenie to polecam graphite (chociaż nie powinno ci tej aeg braknąć, w firmie elektrycznej używamy do wiercenia w metalu i drewnie cały czas i chodzi a wiesz jak to pracownicy się ze sprzętem obchodzą :) ). Jak tania młotowiertarka to eurotec powinien do domu starczyć (widać na oko, że z fabryki boscha wyszedł więc nie jest najgorszy) za 200zł z walizką.
  • Poziom 9  
    Do betonu SDS. W użytku amatorskim każda się nada. Od Skila w górę. Drugie narzędzie to wkrętarka bez udaru. Zwykła wiertarka to w tej chwili narzędzie wąskiego użytku. Nie ma sensu tego kupować do domu. Mebli nie poskręcasz a wiercenie w betonie to porażka w porównaniu z SDS.
    Nadaje się tylko do metalu.
  • Poziom 12  
    Do metalu i jak autor pisze do drewna, jak ktoś lubi majsterkować to używa cały czas wiertarki. Ja mam w domu 2-biegową boschkę z lat 90 i uwierz mi, że nawet taki sprzęt w domu da się w końcu "zajechać" . Wkrętarka do domu jak już to sieciowa 100-200 zł - super sprawa i bez aku wrażliwych na czas co po 2-3 latach jeszcze mało co używanych to już szrot jak to w tanich aku bywa.
  • Poziom 9  
    Jak ktoś lubi majsterkować.
    Jeśli nie lubi, tylko chce powiesić lustro to lepiej niech zacznie od SDS.
    Majsterkowicz będzie miał i młotek SDS, wkrętarkę i wiertarkę sieciową tak jak Ty i ja :-)
  • Poziom 12  
    Thunder55 napisał:
    Ja mam w domu 2-biegową boschkę z lat 90 i uwierz mi, że nawet taki sprzęt w domu da się w końcu "zajechać".

Pod warunkiem że używa go się bez pojęcia... Sorry, ale jak czytam coś takiego, to od razu widzę sąsiada, który potrafi zatrzymać 1000W flexa (oryginalnego boscha), z tarczą 125x1mm, a taka (dobrej jakości) tarcza wystarcza mu na przecięcie 1" rurki. Udowodniłem mu że takich rurek można przeciąć 10, i jeszcze sporo tarczy zostanie...
    Mam 450W celmę, 2-biegową, z lat 80, wiercę i rozwiercam w drewnie, metalu. Ale nie kładę się na niej żeby szybciej wywiercić...
  • Poziom 15  
    A czy warto kupować takie wiertarki (do wiercenia dziur w ścianie na obrazy itd) w supermarketach? Od czasu do czasu pojawiają się w Lidlu lub Leroy Merlin modele w dobrych cenach. Czy lepiej coś markowego jednak?
  • Poziom 15  
    Nie warto kupować wiertarek typu no-name. Użyjesz jej kilkanaście razy i nagle się coś zepsuje. Podobnie było z moim prostownikiem. Kupiłem w Lidlu za 70 zł chyba. Przestał działać pod koniec zimy.
    Za lepszą wiertarkę będziesz musiał zapłacić te kilka stówek. Do użytku domowego powinna wystarczyć Ci http://elmix24.pl/udarowe-milwaukee-pd705-wiertarka,c104,p524,pl.html
    Milwaukee dobrze się powinno do tego nadawać.
  • Poziom 27  
    Witam

Ta wiertarka Milwaukee nie nadaje się do wiercenia w płytach żelbetowych - ten typ udaru jest niewydajny. Więcej hałasu i zniszczonych wierteł niż zrobionych dziur. Do żelbetu z wielkiej płyty tylko młotowiertarki lub młoty z SDS.

Pozdrawiam

Krystian
  • Poziom 15  
    Ale tam kolega wyraźnie napisał, że chodzi mu o domowy użytek - dziury w ścianie na obrazy itd. Ta Milwaukee w zupełności do tego wystarczy.
  • Poziom 27  
    Witam

Kolega również napisał o bloku z lat 80 z płyty a w takim taka wiertarka się nie sprawdzi, nawet amatorsko. Wiem, bo sam byłem w identycznej sytuacji. Po prostu ten typ udaru jest za słaby do płyt żelbetowych.

Pozdrawiam

Krystian
  • Poziom 15  
    Ja odpowiadałem na post kolegi @xbajt - on nie określił gdzie mieszka i z czego ma ściany. Na płyty żelbetonowe to potrzebny jest sprzęt za około 1k zł.
  • Poziom 17  
    benekpp napisał:
    Ja odpowiadałem na post kolegi @xbajt - on nie określił gdzie mieszka i z czego ma ściany. Na płyty żelbetonowe to potrzebny jest sprzęt za około 1k zł.

Trochę przesadzasz ...
    Do użytkowania typowo domowego, a o takim właśnie mówimy wcale nie trzeba sprzętu za 1 000 zł !!! Pohamuj trochę swoje zapędy ;-) Jest dużo dobrych wiertarek (w tym SDS) w cenie 300-450 zł.
  • Poziom 12  
    jasioplo napisał:

Do użytkowania typowo domowego, a o takim właśnie mówimy wcale nie trzeba sprzętu za 1 000 zł !!! Pohamuj trochę swoje zapędy ;-) Jest dużo dobrych wiertarek (w tym SDS) w cenie 300-450 zł.

Jak najbardziej popieram. A z maketówek to wydaje mi się że Lydel ma najlepszą jakość elektronarzędzi. (zdechnięty prostownik? DWA LATA GWARANCJI)
  • Poziom 13  
    Witam,

Przy pracy w bloku z wielkiej płyty warto zwrócić uwagę na energię udaru i moc silnika. Wybierając urządzenie o większej energii udaru, będzie ono wierciło szybciej w twardych powierzchniach i lepiej zniesie większe obciążenia, jeśli silnik będzie miał więcej, niż 600W mocy.

Przy tym budżecie i wymaganiach do zastosowania domowego poleciłbym młotowiertarkę GRAPHITE 58G509, ze względu na użycie udaru pneumatycznego, którego Energia wynosi 2,3J i silnika o mocy 900W, co z łatwością poradzi sobie z betonem lub kamieniem. Model ten posiada uchwyt SDS+ i możliwość dłutowania oraz wiercenia również bezudarowo, czyli spokojnie w drewnie i metalu można wiercić. Na urządzenie dostaniesz 2 lata gwarancji i możliwość serwisu pogwarancyjnego. Serwis znajduje się w Polsce, więc w razie problemów wszystko powinno być szybko załatwione.

Tomek,
    Grupa Topex
  • Poziom 12  
    A ja zapytam założyciela wątku, czy przeczytał to co ktoś mu pod[powiedział?
    A jeśli tak to co wybrał?