Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie kotła na paliwo stałe do istniejącego na gaz z zasobnikiem ciepłej w

marianna1951 25 Mar 2015 14:21 2412 5
  • #1 25 Mar 2015 14:21
    marianna1951
    Poziom 8  

Witam.
    Poszukuję schematu podłączenia jak w temacie. Obecnie mam kocioł gazowy z zasobnikiem ciepłej wody. Chcę do niego zakupić i podłączyć kocioł na paliwo stałe ze sterowaniem do co i cwu z wykorzystaniem istniejącego zasobnika ciepłej wody.
    Przeszukałem różne rozwiązania w internecie i żaden sposób nie mogę sobie poradzić.
    Jeśli ktoś posiada podobne rozwiązanie, bardzo proszę o poradę.
    Dziękuję

0 5
  • #2 26 Mar 2015 16:03
    Ptak3124
    Poziom 24  

Aby "spiąć" kocioł gazowy z kotłem na paliwo stałe, trzeba dobrego instalatora.
    Kocioł gazowy zazwyczaj działa w układzie instalacji zamkniętej. Kocioł na paliwo stałe natomiast, musi pracować w instalacji bezciśnieniowej z naczyniem przelewowym.

W Twoim przypadku nowy kocioł na paliwo stałe wymaga zbiornika przelewowego (może być w kotłowni nad kotłem). Do istniejącej instalacji wpina się go przez wymiennik ciepła. Obieg nowego kotła wymaga pompy. Tak samo obieg instalacji ogrzewania będzie też potrzebował dodatkowej pompy niezależnej od kotła gazowego. Oczywiście pojawią się też zawory zwrotne.

Kwestia cwu i wykorzystania zasobnika kotła gazowego, to inna bajka. Wszystko zależy, jak kocioł gazowy realizuje przygotowanie cwu. Jeśli mamy odczynienia z kotłem dwufunkcyjnym, to zazwyczaj jest w nim wbudowany przepływowy wymiennik dla zasobnika cwu. Zasobnik taki nie jest wymiennikiem ciepła.

Ale "polak potrafi" i teoretycznie wodę z zasobnika cwu można podgrzać w oddzielnym, płytowym wymienniku ciepła spiętym z instalacją kotła na paliwo stałe. Można wykorzystać np. obieg cyrkulacji cwu.
    Z drugiej strony koszty takiej instalacji przewyższą cenę nowego zasobnika cwu z płaszczem wodnym.

2
  • #3 26 Mar 2015 17:39
    marianna1951
    Poziom 8  

Dziękuję bardzo, przesłana informacja sporo mi wyjaśniła. Otrzymałem też poglądowy schemat od Buderusa na tego typu połączenie kotłów.

0
  • #4 27 Mar 2015 06:42
    gersik
    Poziom 32  

Ptak3124 napisał:
    Kocioł na paliwo stałe natomiast, musi pracować w instalacji bezciśnieniowej z naczyniem przelewowym.

Niekoniecznie, wystarczy kupić kocioł na paliwo stałe przystosowany do układu zamkniętego.

1
  • #5 27 Mar 2015 07:49
    Ptak3124
    Poziom 24  

(...) praktyka pokazuje, że tylko kotły z podajnikiem (groszek, pelet, zrębki, miał), gdzie żar z paleniska nie ma bezpośrednio kontaktu z płaszczem wodnym kotła, radzą sobie w układzie instalacji zamkniętym.

Tzw. "śmieciuchy" a szczególnie te z rusztem wodnym mają tendencje do miejscowego przegrzania wymiennika kotła, co powoduje wytworzenia pęcherza pary wodnej. W układzie zamkniętym trzeba ten bąbel odprowadzić odpowietrznikami.

Jeśli producent kotła pisze, że ów produkt może pracować w instalacji zamkniętej, znaczy to, że można tak zrobić. Przepisy co do instalacji grzewczych i ich użytkowania, to inna bajka... Natomist same użytkowanie instalacji pozostaje przed znakiem zapytania! Inwestor decyduje, jaką instalacje chce zamontować, bo on będzie ją użytkował. Polecam rozwiązania sprawdzone i bezpieczne!

2
  • #6 28 Lip 2016 13:20
    marianna1951
    Poziom 8  

Witam.
    Tego typu rozwiązanie, przy braku możliwości wyniesienia naczynia zbiorczego, nie spełniało bezpieczeństwa. Pozostałem przy kotle gazowym.
    Pozdrawiam MK

0