Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa generatora - dobór magnesów do rdzenia

tomdy 25 Mar 2015 19:41 1308 2
    tomdy
    Level 9  
    Chcę zbudować generator (obracająca się tarcza z magnesami plus umieszczona nad nią cewka z rdzeniem).
    Próbuję połączyć ze sobą parametry rdzenia z parametrami magnesu stałego, aby dobrać optymalne rozmiary jednego i drugiego.

Rdzeń:
    Przekrój rdzenia 25x25 [mm] => 0,025x0,025 [m]
    Indukcja magnetyczna Bmin=1,5[T] przy natężeniu pola H=30[A/m].

Magnes:
    Rdzeń jest umieszczony nad magnesem: 25x25x10 [mm].
    Indukcja remanencji Br: 1,21-1,25 [T]
    Strumień magnetyczny: ~64077 x 10-3 [mWb]
    Moment magnetyczny: ~64077 x 10-3 [mWb] × 1,14 × 10-4 [m] = ~7304,778 x 10-6 [mWb]×[m]

Jak połączyć parametry rdzenia z parametrami magnesu?

Obliczyłem strumień magnetyczny rdzenia wg wzoru: Φ = B * S
    Φ = 1,5 * (0,025*0,025) = 0,000938 [Wb]

Strumień magnetyczny magnesu to: 64077 x 10-3 [mWb] => 0,064077 [Wb]

Czy to oznacza, że aby w pełni wykorzystać w/w magnes potrzebuję około 68-krotnie większego przekroju rdzenia ( 0,064077[Wb] / 0,000938[Wb] )?

Zakładam, że nie.

Tak więc gdzie błędnie interpretuję parametry rdzeń/magnes?
    I skąd tak wysoka wartość strumienia magnetycznego podana w parametrach magnesu?

Swoją drogą zauważyłem, że decydującym parametrem magnesu (wpływającym na cenę i udźwig) jest moment magnetyczny. Im wyższy moment magnetyczny tym wyższa cena magnesu i większy jego udźwig. Jednak nie mam pojęcia jak przełożyć ten parametr na wydajność/optymalizację generatora.

Dodam również, że planuję wykorzystanie większego rdzenia (o większym przekroju) w celu wygenerowania odpowiedniej mocy (docelowo planuję uzyskać 500W) i wówczas Wasze wskazówki pomogą mi zapewne przy doborze odpowiedniego magnesu (moc => przekrój rdzenia => wymiary magnesu).

Z góry dziękuję za naprowadzenie na właściwe tory.
    tomdy
    Level 9  
    Nie buduję Amerykanki.

tomdy wrote:
    Chcę zbudować generator (obracająca się tarcza z magnesami plus umieszczona nad nią cewka z rdzeniem).