Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka przetwornica/stabilizator ?

26 Mar 2015 02:35 999 18
  • Poziom 12  
    Jak rozwiązać problem stabilizacji napięcia do poziomu 3,3V w ostateczności 5V za pomocą jakieś przetwornicy/stabilizatora przy założeniu że napięcia zasilania zmieniają się w szerokim zakresie od ok5-7V do 25-30V.
    Obciążeniem będzie max 13 diod LED.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem zasadę działania np MC34063 ale takie cudo modyfikuje napięcie zawsze o stałą proporcję ? np z 12V na 5V (po ustaleniu elementów zewnętrznych)
    Mi trzeba jakąś przetworniczkę która niezależnie od napięcia zasilania w wyżej podanych zakresach zawsze na wyjściu da 3,3V lub 5V. Jak znacie jakiś sprytny układzik to podpowiedzcie.
    ps. stabilizatory typu LM317 lub 7805 odpadają, można na nich smażyć jajka jak mają do zbicia kilka woltów.
  • Poziom 14  
    MC34063 to sterownik przetwornicy step-down. Nie wiem natomiast jak radzi sobie z wahaniami napięcia wejściowego.
  • Poziom 17  
    Jest cała masa przetwornic impulsowych, które poradziłyby sobie z konwersją w takim zakresie.
    Ale powiedz najpierw, jak są połączone te diody. Bo jak jest to oświetlenie, to może przetwornica boost by się sprawdziła.
  • Poziom 12  
    To będzie linijka diodowa sterowana z mikrokontrolera. Obciążeniem jest 13 LED-ów. Ledy maksymalnie pobierają ok 20-25mA.
  • Poziom 32  
    MC34063 poradzi sobie, mam gotowe moduły.
  • Poziom 12  
    Ok ale jakie elementy mam przyjąć skoro przy tak dużej rozbieżności napięć wejściowych potrzeba wg np. tego kalkulatora różne wartości tych elementów. Ale tak bez filozofii.
  • Poziom 32  
    Bez filozofii, mam gotowe moduły i ustawiam napięcie dzielnikiem, zmieniając napięcie zasilania działa poprawnie. Ostatnio kupiłem moduł na LM2596 za ok.12 zł i też działa.
  • Poziom 12  
    Ciesze się, że masz gotowe moduły. Ale pytanie nie brzmiało "czy ktoś ma gotowe moduły"
  • Poziom 32  
    Wpisz do kalkulatora wartości graniczne i uśrednij. Powinno działać.
  • Poziom 17  
    Ja bym jednak polecał LM25xx lub 26xx. Nazwa "simple switcher" dla tej rodziny jest nieprzypadkowa.
  • Poziom 12  
    Kupiłem LM2594 ale mam prośbę.
    1. Jakby mi ktoś mógł wytłumaczyć skąd się we wzorze na obliczanie rezystorów bierze założenie że wartość Vref=1.23?
    Strona 10 Fig.20
    2. Chodzi o kondensatory. Czy można na wejściu zastosować trochę mniejszej pojemności kondensator np 10-47uF na 35V ? Układ będzie zasilany z instalacji samochodowej więc napięcie będzie dość skutecznie wygładzane przez akumulator.
    3. Czy na wyjściu też jest jest opcja zapodania mniejszego napięciowo i pojemnościowo kondensatora ? Docelowe napięcie wyjściowe to 3V do zasilania procka i diod.
    Zależy mi na ekstremalnym zminiaturyzowaniu urządzenia, ważny każdy mm^2 stąd to skąpienie na elementach.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    m72 napisał:
    Ok ale jakie elementy mam przyjąć skoro przy tak dużej rozbieżności napięć wejściowych potrzeba wg np. tego kalkulatora różne wartości tych elementów. Ale tak bez filozofii.

Zmienia się tylko Rsc. Tak więc przyjmij go dla najmniejszego napięcia wejściowego bo wtedy prądy wejściowe będą największe.
    R1 i R2 się nie zmieniają (a przynajmniej nie powinny) bo zależą tylko od wymaganego napicia wyjściowego.

m72 napisał:
    Kupiłem LM2594 ale mam prośbę.
    1. Jakby mi ktoś mógł wytłumaczyć skąd się we wzorze na obliczanie rezystorów bierze założenie że wartość Vref=1.23?
    Strona 10 Fig.20

To jest VFB ze strony 4.
    I 1.235V REFERENCE z strony 18.

m72 napisał:
    2. Chodzi o kondensatory. Czy można na wejściu zastosować trochę mniejszej pojemności kondensator np 10-47uF na 35V ? Układ będzie zasilany z instalacji samochodowej więc napięcie będzie dość skutecznie wygładzane przez akumulator.

Kondensator ma za zadanie filtrować prądy wysokich częstotliwości.
    Instalacja samochodowa tego nie zrobi a już na pewno nie taka do której się podłączysz długimi przewodami. Jednak ze względu na mały prąd który wymagasz na wyjściu trochę pojemności można zmniejszyć (w stosunku do przykładów z datasheeta bo one są na większe prądy). Tylko pamiętaj że muszą to być kondensatory Low ESR a nie zwykłe.

m72 napisał:
    3. Czy na wyjściu też jest jest opcja zapodania mniejszego napięciowo i pojemnościowo kondensatora ? Docelowe napięcie wyjściowe to 3V do zasilania procka i diod.
    Zależy mi na ekstremalnym zminiaturyzowaniu urządzenia, ważny każdy mm^2 stąd to skąpienie na elementach.

W przetwornicy Step-Down kondensator wyjściowy jest mniej obciążony. Tak więc może być mniejszy ( od wejściowego). Jednak to co wychodzi z obliczeń to już ten zmniejszony kondensator. Chyba że wzorujesz się na przykładzie z datsheeta, który jest na większe prądy. To oczywiście wtedy też można dać mniejszy.
    Skoro to ma zasilać diody LED to w ogóle można by zrezygnować z kondensatora wyjściowego i układ przerobić na stabilizator prądu. Ale do tego są specjalne sterowniki. Robienie tego na LM2594 to trochę bez sensu.
  • Poziom 12  
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź !

Jako że nie mogę dojść do ładu i składu z wyborem przetwornicy, grzebiąc po necie znalazłem coś "chyba" ciekawszego.
    LT1933

W manualu "coś" piszą o kondensatorach ale nie bardzo to kumam, moglibyście sprawdzić czy te kondensatory będą odpowiednie do LT1933 ?
    2.2uF, 22Uf, 100nF
    Pytam bo w TME mają drogą wysyłkę i nie chcę żeby poprawka kondensatora wartego grosz mnie kosztowała 20zł ;)
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Tego 22uF dałbym na 10V - ceramiki tracą pojemność ze wzrostem napięcia. Poza tym wszystko z nimi w porządku. Choć strasznie drogi jest ten układ.
    Możesz rozważyć jeszcze ten: LM2842Y
    Jest tańszy, pracuje z większą częstotliwością (można dać mniejszy dławik), tylko trzeba zmienić kondensator 100n na 220nF.
  • Poziom 12  
    Faktycznie, wygląda to lepiej.
    Tak sobie czytam manual do LM2841 i tam jest napiane że dławik powinien być na 1.1A. Ja mam do zaświecenia max 13 diod i to chwilowo, czyli 20mA x 13 = 260mA Czy mogę dać dławik lekko "przeciążony" na 250mA ? albo na 500mA zamiast tego 1.1A ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    1.1A jest dla LM2842.
    Dla LM2841 i LM2840 jest 0.7A.
    Niestety zgodnie z zasadami nie można zastosować dławika na 250mA czy nawet 500mA choćbyś z przetwornicy miał brać tylko 1mA. A to przez wbudowanie w scalaka zabezpieczenie prądowe ustawione na sztywno na określony prąd. Inna sprawa że w tej topologii przetwornicy nasycenie dławika nie jest szczególnie groźne (w tym sensie że nie nastąpi gwałtowny wzrost prądu i zwarcie napięcia zasilania jak by to miało miejsce przy nasyceniu dławika w przetwornicy Step-Up). Nie jest też łatwo wywołać to nasycenie bo prąd dławika zależy od prądu obciążenia (na pewno nie będzie od niego znacząco większy). Jeżeli obciążenie nie będzie chciało pobrać więcej jak 260mA to i średni prąd dławika nie będzie mógł być większy (impulsowy będzie tylko trochę większy). Co najwyżej przy włączaniu może popłynąć duży prąd ładujący kondensator wyjściowy.
    Więc można zaryzykować.
    Szczególnie jak użyjesz LM2841 o zalecanym prądzie dławika 0.7A i zastosujesz dławik na 0.5A.
  • Poziom 12  
    Ok, dzięki, poeksperymentujem :D
  • Poziom 17  
    Dałeś dławik 0,15uH, w nocie masz 15uH, a potrzebujesz 33uH (w nocie masz dławik dla 600 mA, im wyższy prąd, tym mniejsza wymagana indukcyjność). Na przykład dwa takie w szeregu Link