Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie zasilacza ATX, zasilanie jednej szyny.

mamdobreklapki 26 Mar 2015 13:10 1071 12
  • #1 26 Mar 2015 13:10
    mamdobreklapki
    Poziom 8  

Witam,

Chciałbym przerobić zasilacz ATX (nie pamiętam w tej chwili producenta) 350W do zasilania mojej skrzyni chłodniczej (do fermentacji piwa :) ). Ogniwa peltiera 2x TEC12710 (12V), 6x wentylator (12V), w sumie będę potrzebował jakieś 21A. Problem w tym, że zasilacz ten na szynie +12V wg producenta może dostarczyć wyłącznie 12A..

W starym poście :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1049734.html
    Użytkownik mkpl pisze :

mkpl napisał:
    Mam identyczny ;) ładnie ci to wyszło wywal niepotrzebne napiecia zostaw tylko szyne 12V i tam podepnij stabilizacje i wymień diody od 12V wtedy bedziesz miał całą moc własnie na tym napieciu ;)

Chciałbym przerobić mój zasilacz tak samo tylko nie rozumiem tego "tam podepnij stabilizacje i wymień diody od 12V".
    Byłbym wdzięczny za pomoc.

0 12
  • #2 26 Mar 2015 13:13
    bearq
    Poziom 36  

Za 10zł czy 15zł kupisz zasilacz atx z o wiele mocniejszą linią +12V. Szkoda zachodu z kombinowaniem w chińczyku

0
  • #3 26 Mar 2015 15:09
    mamdobreklapki
    Poziom 8  

Chyba od chińczyków na Ebay. Na allegro nie ma. Pozatym chciałbym wykorzystać ten zasilacz jeśli jest taka opcja, napiszcie mi chociaż czy to jest możliwe.

0
  • #4 26 Mar 2015 17:17
    bearq
    Poziom 36  

Na alledrogo czy olx kupowalem po 5zł sztuka. Czy możliwe? Transformatory czy inne elementy przystosowane są pod dany prąd więc cudów z tego nie zrobisz.

0
  • #5 27 Mar 2015 10:33
    mamdobreklapki
    Poziom 8  

Ok. Nie ma teraz takich mega tanich zasilaczy (do 20zł) w serwisach - szukałem.
    Chciałbym przerobić swój skoro jest to możliwe i z opisu wynika, że nie takie trudne.
    Jak "podpiąć stabilizację" do 12V..
    Podpięcie wszystkich lini pod 12V z transformatora i wymiana diod to będzie to o co tu chodzi?

0
  • Pomocny post
    #6 27 Mar 2015 22:39
    L_M
    Poziom 32  

mamdobreklapki napisał:
    Ta stabilizacja już tam jest i nie trzeba jej podpinać trzeba tylko usunąć elementy stabilizacji podpięte do 5V i wymienić diody na 12V na większy prąd.Zasilacz co prawda nie będzie pracował optymalnie bo do tego trzeba by przewinąć uzwojenie wtórne ale można wtedy z niego uzyskać większy prąd na 12V.

0
  • Pomocny post
    #7 28 Mar 2015 10:22
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Najlepiej byłoby znaleźć konstrukcję starszą, zmontowaną na elementach przewlekanych, z możliwie dużym transformatorem, bez członu APFC.
    Montaż w oparciu o elementy SMD utrudnia "poruszanie" się po układzie a będą potrzebne zmiany.

Jak już pisali Koledzy wyżej konieczna przeróbka ma uzależnić obwody sprzężenia zwrotnego tylko od jednego napięcia wyjściowego (tu od linii +12V).

Poza tym przydałby się jakiś schemat. W przeciwnym razie konieczne będzie (choćby) jego częściowe odtworzenie (zrysowanie).

0
  • #8 30 Mar 2015 11:18
    mamdobreklapki
    Poziom 8  

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Próbowałem odczytać model zasilacza ale nie mogę znaleźć o tym informacji.. więc schematu raczej nie znajdę. W środku jest masa elementów SMD i jakiś scalak.
    Nie wiem czy nie odpuścić sobie tej modyfikacji i połączyć po prostu dwa zasilacze ze sobą. Jak to jest z tym obciążaniem linii 5v, czy to konieczne w moim przypadku? Pod 5v chciałem podłączyć arduino które będzie monitorowało i wysyłało dane temperatury w mojej skrzyni.

L_M napisał:
    mamdobreklapki napisał:
    Ta stabilizacja już tam jest i nie trzeba jej podpinać trzeba tylko usunąć elementy stabilizacji podpięte do 5V i wymienić diody na 12V na większy prąd.Zasilacz co prawda nie będzie pracował optymalnie bo do tego trzeba by przewinąć uzwojenie wtórne ale można wtedy z niego uzyskać większy prąd na 12V.

Czy nie mogę podpiąć pozostałych linii do wyjścia z transformatora +12V?

0
  • #9 30 Mar 2015 19:30
    L_M
    Poziom 32  

mamdobreklapki napisał:
    Czy nie mogę podpiąć pozostałych linii do wyjścia z transformatora +12V?
    Nie bo możesz zrobić zwarcie. Zasilacze ATX są robione bardzo podobnie, układem sterującym jest przeważnie TL494 lub jego odpowiedniki. Przesyłam zasilacz ATX z zaznaczonym na czerwono miejscem odcięcia linii 5V.

1
  • Pomocny post
    #10 30 Mar 2015 21:58
    W.P.

mamdobreklapki napisał:
    i połączyć po prostu dwa zasilacze ze sobą.
    Takie połączenie nie ma sensu. Rzecz trudna do wyjaśnienia w kilku słowach ale spróbuję pokrótce opisać mechanizm.

Zasilacze impulsowe pracują w pętli sprzężenia zwrotnego ustalającego napięcie wyjściowe. Zasilacz 12-to woltowy rzadko ma 12,00V. Jeśli połączymy równolegle dwa zasilacze to zasilacz o wyższym napięciu spowoduje wyłączenie sąsiada o nieco niższym napięciu wyjściowym.
    Dzieje się tak dlatego, że wymuszenie na zaciskach wyjściowych napięcia większego od tego, które akurat ma dany egzemplarz zmniejsza do minimum szerokość impulsów wyzwalających tranzystory przetwornicy.

Oczywiście przy zwiększeniu obciążenia pierwszy zasilacz nieco "przysiądzie" i drugi (ten niższy) powoli zacznie pomagać.
    Rzadko jednak można mówić o równomiernym rozłożeniu mocy pomiędzy obie jednostki.
    Tak jest z jednonapięciowymi.

Równoległe połączenie wyjść zasilaczy komputerowych nastręcza więcej problemów. Tam sygnał do wzmacniacza błędu konstruowany jest jako funkcja napięć wyjściowych (tych, które chcemy monitorować). Zwykle z linii +12V i +5V.
    Dodatkowo nad poziomami w/w napięć czuwa tzw komparator okienkowy pilnujący by żadne z nich nie było zbyt niskie albo zbyt wysokie.
    Jeśli w takich zasilaczach połączymy równolegle linie +12V obu zasilaczy to skutek będzie trudny do przewidzenia. Oczywiście bez fajerwerków :)

Wzrost obciążenia linii +12V w pierwszym (zakładam, że nieco wyższym np 12,3V) spowoduje obniżenie 12V z równoczesnym wzrostem napięcia na linii +5V. Dalszy wzrost obciążenia może spowodować korzystny podział obciążenia pomiędzy linie +12V obu zasilaczy.

Cały czas rozważam współpracę dwóch zasilaczy komputerowych o zbliżonych ale nieznacznie różnych napięciach.

Dalszemu obciążaniu opisywanego tandemu będzie towarzyszyło podwyższanie napięcia na liniach +5V.
    Współpraca zakończy się z chwilą gdy któryś z układów nadzorujących wartość napięć wyjściowych wyłączy przetwornicę.

L_M napisał:
    Przesyłam zasilacz ATX z zaznaczonym na czerwono miejscem odcięcia linii 5V.
    To zaledwie początek przeróbki. A co z R17?

2
  • #11 30 Mar 2015 22:24
    L_M
    Poziom 32  

W.P. napisał:
    To zaledwie początek przeróbki. A co z R17?
    Ja dałem ten schemat w celu ogólnego zapoznania się z tematem takiej przeróbki o szczegółach można by porozmawiać mając konkretny schemat .

0
  • #12 30 Mar 2015 22:52
    W.P.

L_M napisał:
    Ja dałem ten schemat w celu ogólnego zapoznania się z tematem takiej przeróbk
    Tak też sobie pomyślałem.
    Przeróbka jakkolwiek w założeniach i samej idei prosta to w realizacji praktycznej potrafi napsuć nerwów. Dlatego nie polecam przeróbki przy SMD i w dodatku bez schematu.

1
  • #13 02 Kwi 2015 13:28
    mamdobreklapki
    Poziom 8  

Bardzo dziękuję za pomoc. Odchodzę od pomysłu modyfikacji zasilaczy oraz od pomysłu połączenia ich równolegle.

Sytuacja na teraz wygląda następująco: Jestem załamany :)

Otóż wczoraj robiłem test jednego zasilacza - nieprzerobionego podłączając do niego tylko jedno ogniwo Peltiera (deklarowane 12V 10A) oraz dwa radiatory z wentylatorami (2x0.28A).
    Wynik są dla mnie szokujące:
    Na początku ogniwo pobiera 5A a po kilku sekundach pobór stabilizuje się na 4,3A - dlaczego tak mało? Producent deklaruje 11A na tej szynie :(
    Przy obciążeniu rezystorem 5W szyny +5V przepływ prądu wzrasta z 4,3 na 4,5A i to tyle. Dalsze obciążanie szyny +5V (drugi taki rezystor wpięty równolegle) nic nie daje.

0
  Szukaj w 5mln produktów