Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka NVIDIA - 750 Ti, 960 zwykła 750? (pod starszy PC)

BIF22 26 Mar 2015 17:15 717 3
  • Poziom 9  
    Witam, mam starszy PC na płycie ASUS Rampage III Extreme i procesorze Xeon 6-core. Używam obecnie bardzo starej karty NVIDIA GT 240 i chciałbym ją zmienić na coś nowszego, najchętniej na Maxwellu.

W zasadzie wybór ogranicza się (ze względu na fundusze i drożejący kurs dolara) do 750, 750 Ti i 960 i to niestety raczej tylko do wersji z 2 GB (wolałbym do renderowania wersje z 4 GB, ale są ciut za drogie). Czy 960-ka jest warta uwagi, podobno jej wąska szyna sprawia, że karta się "dusi"?

Planuje kupić monitor 4K lub UHD, więc obsługa tej rozdzielczości z dobrą częstotliwością odświeżania jest istotna. Czytałem gdzieś, że tanie karty (do 500 zł) ledwo sobie radzą z 2560 x 1600, a 4K czy UHD to już dla nich za dużo. Kolejna sprawa, ze względu na CUDA w grę wchodzi tylko NVIDIA.

Co wybrać?

DZIĘKI za sugestie!
  • Pomocny dla użytkowników
    Do renderowania większa pamięć na karcie jest Ci zbędna. Nie ma znaczenia. W renderowaniu liczy się przede wszystkim moc obliczeniowa... procesora, a GPU wspomaga tylko niektóre operacje przyspieszając proces zwykle o 20-30%.
    GTX960 dysponuje największą ilością rdzeni CUDA, więc najlepiej się nadaje.
    BIF22 napisał:
    Planuje kupić monitor 4K lub UHD, więc obsługa tej rozdzielczości z dobrą częstotliwością odświeżania jest istotna.

Czy to znaczy, że chcesz kupić monitor CRT o tej rozdzielczości? ;) Monitory LCD są standardowo "odświeżane" z częstotliwością 60Hz, aczkolwiek nie jest to odświeżanie sensu stricte. GTX960 obsługuje rozdzielczości do 5120x3200 przez złącze DisplayPort.
  • Poziom 9  
    speedy9 napisał:
    Do renderowania większa pamięć na karcie jest Ci zbędna. Nie ma znaczenia. W renderowaniu liczy się przede wszystkim moc obliczeniowa... procesora, a GPU wspomaga tylko niektóre operacje przyspieszając proces zwykle o 20-30%.
    GTX960 dysponuje największą ilością rdzeni CUDA, więc najlepiej się nadaje.
    BIF22 napisał:
    Planuje kupić monitor 4K lub UHD, więc obsługa tej rozdzielczości z dobrą częstotliwością odświeżania jest istotna.

Czy to znaczy, że chcesz kupić monitor CRT o tej rozdzielczości? ;) Monitory LCD są standardowo "odświeżane" z częstotliwością 60Hz, aczkolwiek nie jest to odświeżanie sensu stricte. GTX960 obsługuje rozdzielczości do 5120x3200 przez złącze DisplayPort.

Wielkość VRAM jak i liczba rdzeni (rdzeni CUDA) ma znaczenie i to kluczowe w przypadku chyba wszystkich programów jakie znam (rendery GPU). Od liczby rdzeni z grubsza biorąc zależy prędkość renderowania, a od pamięci możliwość wczytania całej lub części sceny "na raz". Cały czas mówię o GPU. Jest już sporo renderów GPU (w tym darmowe jak Cycles w Blenderze) nie mówiąc o renderach hybrydowych (GPU + CPU).

Oczywiście chodzi o LCD, z tymże racja częstotliwość odświeżania, w przypadku ciekłych kryształów ma inny charakter. Ale chodzi z grubsza biorąc o możliwość wyświetlania obrazów w jednej sekundzie (coś jak wskaźnik FPS). Przykładowo DELL 2815Q ma częstotliwość 30 Hz (świetny monitor w super cenie),a modele które oferują 60Hz już są sporo droższe. Generalnie producenci niechętnie się chwalą tym parametrem, ale czytałem kilka testów/porównań i właśnie ten DELL został oceniony b. wysoko, a jedynym poważnym minusem - było to nieszczęsne 30 Hz. Nie miałem okazji go widzieć na oczy, tylko w internecie. Jednak w opinii wielu użytkowników te 30Hz go dyskwalifikuje jeśli chodzi o długotrwałą pracę z nim. Piszę co wyczytałem.

Jeszcze sprawa szyny 128-bit w 960-ce? Czy to nie jest problem? Nie znam się, tylko pytam. Sporo osób twierdzi, że 960 jest nieopłacalna ze względu na szynę.
  • Pomocny dla użytkowników
    BIF22 napisał:
    Przykładowo DELL 2815Q ma częstotliwość 30 Hz

Faktycznie, tylko czy Tobie to zrobi różnicę? Ma to znaczenie w grach, gdzie monitor ograniczy ilość wyświetlanych klatek do 30/s nawet jeśli karta będzie w stanie wygenerować więcej. Monitor nie będzie w stanie fizycznie więcej ich w sekundzie wyświetlić. Poza tym nie wiem co w tym monitorze takiego wspaniałego oprócz rozdzielczości. Matryca TN, 72% pokrycie palety sRGB. Ten Dell to zresztą jefen z najgorszych monitorów UHD. Zakup monitora UHD w tym momencie jest bez sensu moim zdaniem. Lepiej poszukaj dobrego monitora z panelem IPS i rozdzielczością 2560x1440, np.
    Eizo FlexScan EV2736WFS.
    Nie wiem dlaczego, ale początkowo zasugerowałem się, że będziesz renderował filmy. A chodzi raczej o rendering grafiki. To zmienia nieco postać rzeczy i w tym zadaniu wspomaganie GPU się mocno liczy i ma znaczący wpływ na szybkość renderingu. Jeśli rozważasz tylko 3 wymienione karty to GTX960 jest najlepszym wyborem. Oferuje 1024 rdzeni CUDA, a szynę pamięci ma identyczną jak seria GTX750.