Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detektor szczytu - niepokojące oscylacje w charakterystyce transient

26 Mar 2015 20:40 1026 3
  • Poziom 7  
    Witam,

Konstruuje detektor szczytowy. Niepokoi mnie analiza przejściowa (transient) a mianowicie dziwne oscylacje w momencie wykrycia wartości szczytowej. Z czego mogą one wynikać? Jak sobie z nimi poradzić. Próbowałem manipulacji wartościami rezystancji i pojemności, zmieniałem wzmacniacz na szybszy, wolniejszy. Nic z tego nie wynikło. Nie mam pomysłu gdzie szukać problem. Dołączam zrzut ekranu charakterystyki i schemat obwodu. Będę wdzięczny za podpowiedz. Jeszcze jedno korzystam z programu Micro Cap 9.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Problemem jest pojemnościowe obciążenie wzmacniacza które sie pojawia tylko w szczycie sygnału, to zwiększa przesuniecie fazy i układ staje sie niestabilny, środków zaradczych jest kilka, trzeba dodać kompensację częstotliwościową pętli sprzężenia , krótko mówiąc spowolnić wzmacniacz:
    http://www.tina.com/blog/fast-single-supply-peak-detector/

Sytuację może poprawić dodanie bufora o dużej wydajności prądowej na wyjscie wzmacniacza, wtedy pojemnościowe obciążenie będzie mniej wpływać na parametry.
  • Poziom 7  
    Bardzo dziękuje za wytłumaczenie sprawy teraz jest pięknie.

Detektor szczytu - niepokojące oscylacje w charakterystyce transient Detektor szczytu - niepokojące oscylacje w charakterystyce transient
  • Poziom 7  
    Jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć działanie tego układu? Pod spodem napisałem moje wyjaśnienie proszę o poprawę i uzupełnienie.

R2 ogranicza nam prąd wejściowy. C3 zapewnia kompensacje zniekształceń napięcia wyjściowego(oscylacji). Pętla sprzężenia zwrotnego C2 zapewnia nam generowanie liniowo narastającego napięcia co zapewni nam wskazanie szczytu przez zbocze opadające sygnału wyjściowego. Dioda zapewni nam przejście tylko dodatniej części sygnału. R1 ogranicza nam sygnał wyjściowy.