Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji przed wymianą z Al na Cu

27 Mar 2015 01:13 3651 23
  • Poziom 9  
    Witam. Jest to instalacja po wymianie z aluminium na Cu w mieszkaniu z lat 60. Proszę o opinie.
  • Poziom 23  
    Skoro układ sieci TN-C-S to PEN wprowadzamy najpierw na szynę PE.
    Niekompletna charakterystyka wyłączników, brak typów i przekrojów przewodów.
    Schemat nieczytelny, proszę zapoznać się ze schematem jednokreskowym.
    Jaki przydział mocy? Jakie zabezpieczenie przedlicznikowe i przekrój WLZ?
    To jest instalacja w domu czy mieszkaniu?

Gdzie się znajduje ten wyłącznik nadprądowy za licznikiem i po co on tam jest?
    W jakim celu RCBO przed tymi czterema wyłącznikami nadprądowymi?
    Wyłącznik różnicowo-prądowy wymagany jest do zabezpieczania oświetlenia tylko w pomieszczeniach typu łazienka.

W jakim celu wyłączniki CKN6-16/1N/C/003-DE z wbudowanym członem nadprądowym o charakterystyce C?
    Do gniazdek będą podłączane urządzenia z dużymi prądami rozruchowymi?

Odbiorniki o dużej mocy powinny mieć osobny obwód.
    Pralka, zmywarka, piekarnik..

saper135 napisał:
    Proszę o opinie.
    Kolega to się bardziej nadaje na sapera niż na elektryka :D
  • Poziom 28  
    Miedzy rysunkami są jakieś różnice do wyszczególnienia ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Energetycy
    Bronek22 napisał:
    saper135 napisał:
    Proszę o opinie.
    Ja u siebie zastosowałem kontroler napięcia zmiennego - zapobiegający spaleniu się sprzętu przy awarii w 'zerze (PEN ) na WLZ. WLZ w szychcie jest 3-fazowy, tam jest 400V miedzyfazowego.
    Awaria PEN i 400v jest na twojej instalacji.

A po szychcie na browara ?
    PS. Gdzie zdjęcia tych słynnych ?
  • Poziom 15  
    Mam nadzieję , że przewód licznik rozdzielnica nie jest mniejszy niż 10mm2 ? Mam na myśli przekrój żyły PEN . Kolego Bronek - opisz,pokaż na zdj. i przykłady zastosowania oraz poparcie użytkowników , że ten kontroler napięcia jest skuteczny w praktyce....papier wszystko przyjmie..:)
  • Poziom 9  
    Mam i to dość spore
  • Poziom 9  
    Łukasz-O napisał:
    saper135 napisał:
    Mam i to dość spore

Zmywarka i piekarnik na jednym obwodzie? Tak się nie robi.

Bardzo mnie ciekawi w jaki sposób uziemisz listwę PE.

Przewidziano dwa osobne zasilania kuchni , do przypomnienia nie buduje promu kosmicznego.
    W obecnym mieszkaniu super elektrycy z administracji podłączyli kuchnie i łazienkę na jednym esie 16A i działa
    Co do PE rura z gazu i wody
  • Admin Elektroenergetyka
    saper135 napisał:

Przewidziano dwa osobne zasilania kuchni , do przypomnienia nie buduje promu kosmicznego.

Nie o prom kosmiczny chodzi. Każdy odbiornik powyżej 2kW powinien mieć osobny obwód.
    saper135 napisał:

W obecnym mieszkaniu super elektrycy z administracji podłączyli kuchnie i łazienkę na jednym esie 16A i działa

A mieli wybór, skoro był od nowości tylko jeden obwód?
    saper135 napisał:

To ma być uziemienie listwy PE? Od gazu i wody trzymaj się z dala. Pewnie masz na myśli połączenia wyrównawcze miejscowe, jednak wykonywanie ich bez połączeń wyrównawczych głównych jest niedopuszczalne.

saper135 napisał:
    Mam i to dość spore

Nie obraź się ale wiedzy masz znikomą.
  • Poziom 9  
    Łukasz-O napisał:
    saper135 napisał:

Nie o prom kosmiczny chodzi. Każdy odbiornik powyżej 2kW powinien mieć osobny obwód.
    saper135 napisał:

A mieli wybór, skoro był od nowości tylko jeden obwód?
    saper135 napisał:

To ma być uziemienie listwy PE? Od gazu i wody trzymaj się z dala. Pewnie masz na myśli połączenia wyrównawcze miejscowe, jednak wykonywanie ich bez połączeń wyrównawczych głównych jest niedopuszczalne.

saper135 napisał:
    Mam i to dość spore

Nie obraź się ale wiedzy masz znikomą.
    Raczej nie.

Nie jestem w stanie w tej chwili sprawdzić jaka jest tam sieć na przyłączu do mieszkania czy jest tam osobne PE . Będę wiedział za około dwa tygodnie .Jest to luźny schemat połączenia od skrzynki za licznikiem po mojej przyszłej modernizacji wymiany przewodów na nowe
    Wiedzę jakąś tam pewnie mam jak dali uprawnienia dozoru
  • Poziom 28  
    A gdzie D (nie mylić z częścią ciała) dają ?

Dodano po 39 [sekundy]:

saper135 napisał:
    tam pewnie mam jak dali uprawnienia dozoru
  • Poziom 9  
    slawekx napisał:

Dodano po 39 [sekundy]:

saper135 napisał:

Dają po egzaminie państwowym
  • Poziom 9  
    saper135 napisał:
    slawekx napisał:

Dodano po 39 [sekundy]:

saper135 napisał:

Dająna po egzaminie państwowym

Wykonujemy instalacje w lokalu zgodnie z normą - dokładnie tak, jak na schemacie. Norma nie stawia wymogów na modernizację instalacji w obiekcie dla wykonania TN-C-S.
    Nie bądźmy nadgorliwi, i to bardziej od normy. robiąc instalacje 3-żyłową w lokalu, przede wszystkim poprawiamy bezpieczeństwo w lokalu. Eliminujemy zagrożenia związane z mostkami w gniazdkach.
    Awarie PEN są bardzo rzadkie.
    Znacznie częściej występują awarie w lokalu. I te eliminujemy stosując TN-C-S
    , nie ma podstawy prawnej zmuszającej do uziemienia punktu rozdziału.
  • Admin Elektroenergetyka
    saper135 napisał:

Wykonujemy instalacje w lokalu zgodnie z normą - dokładnie tak, jak na schemacie. Norma nie stawia wymogów na modernizację instalacji w obiekcie dla wykonania TN-C-S.
    Nie bądźmy nadgorliwi, i to bardziej od normy. robiąc instalacje 3-żyłową w lokalu, przede wszystkim poprawiamy bezpieczeństwo w lokalu. Eliminujemy zagrożenia związane z mostkami w gniazdkach.

"My" czyli kto - firma od wszystkiego?
    Jeśli powołujesz się na jakąś normę to podaj jej numer. Nie myl podstaw prawnych z normami. To są dwie różne kwestie.
  • Poziom 9  
    Łukasz-O napisał:
    saper135 napisał:

"My" czyli kto - firma od wszystkiego?
    Jeśli powołujesz się na jakąś normę to podaj jej numer. Nie myl podstaw prawnych z normami. To są dwie różne kwestie.

My czyli ja odnośnie do schematu ,nie posiadam żadnej firmy . temat porusza przyszłą modernizacje instalacji elektrycznej w moim prywatnym mieszkaniu , z góry zakładam że jest tam instalacja aluminiowa , lub miedziana , którą przy remoncie chętnie wymienię na nową
  • Poziom 9  
    Łukasz-O napisał:
    A ta Norma?
    Schemat instalacji przed wymianą z Al na Cu Schemat instalacji przed wymianą z Al na Cu
  • Poziom 20  
    "N" od lampek kontrolnych jest źle podłączona na "schemacie", "N" od lampek musi być podłączona do listwy głównej N, a nie tak jak jest na schemacie listwy zbiorczej od RCD.