Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja radio głośnika SU-06

John5MM 27 Mar 2015 08:47 12102 9
  • Modyfikacja radio głośnika SU-06

Witam , jakiś czas temu zakupiłem, radio VD-05 , jednak to była porażka, radio co prawda miało pilot lecz nie miało na nim przycisku on/off , dodatkowo słaby zasięg anteny, szumy przy słuchaniu muzyki z USB (może trafił się mi awaryjny model). Po zajrzeniu do środka okazało się że nic w nim nie zrobię.
    Poszukałem czegoś lepszego , po obiecujących recenzjach zakupiłem za 40 zł radio SU-06 i od razu przypadliśmy sobie do gustu. Dobry dźwięk (jak na radio z głośnikami 2*2,5W) , włączanie z pilota, podświetlana gałka, i dobry zasięg anteny , (o dziwo bije na głowę mojego starego bumboxa Sony).
    Pokazało też swoje wady, min. źle rozmieszczone diody LED na gałce (rażą po oczach), bardzo słaby zasięg czujnika (ciężko trafić), włącznik jest , mały i umieszczony z tyłu obudowy , spaprane ładownie akumulatora a raczej jego brak. Jednak z uwagi na przeważające zalety postanowiłem, tanim kosztem poprawić usterki. A na końcu napiszę dlaczego warto zakupić przynajmniej jeszcze jedną sztukę, ale nie martwcie się bo nie chodzi tu o awaryjność ? ,więc do dzieła.
    Po odkręceniu 4 śrubek, niestety przebijemy plombę i stracimy gwarancję, więc dokładnie zobaczcie przed rozkręceniem czy radio które zakupiliście nie ma wad, jak brak dźwięku w jednym z dwóch głośników itp.

Po rozkręceniu zajmiemy się przednim panelem.

Najpierw rozłączamy taśmy biegnące do potencjometru i płytki a kable od anteny i masy odlutujemy.
    Zajmiemy się potencjometrem , najpierw zdemontujemy diody LED , musimy też odlutować potencjometr od płytki , potem podważamy klej i usuwamy go , gdy wyjdzie nam gałka z potencjometrem ustawiamy tak by można było łatwo wpasować diody w 2 otwory.
    Lutujemy wszystko i dajemy dowolne diody LED 3mm (ja użyłem zielonych), do przytwierdzenia pokrętła można użyć pistoletu do kleju , jak nie miałem dlatego użyłem kleju Distal.
    W efekcie podświetlenie gałki jest jednolite i nie razi po oczach nawet gdy patrzymy na nie.
    Teraz czujnik pilota, po odkręceniu trzech śrubek wylutujemy go z płytki (zaznaczone na czerwono) i wmontujemy go w puste miejsce na dodatkowy głośniczek. Podważamy miejsca zaznaczone na zielono i wyjmujemy . Teraz gorącym nożem , (ja używam spiłowanego grotu w lutownicy 60W), rozłączamy 3 miejsca zagrzania z obudową. Mini wiertarką, bądź gorącym nożem wycinamy otwór na czujnik. Umieszczamy go zabezpieczając taśmą izolacyjną aby nie zrobił zwarcia, jako pokrywę wytniemy kółko z laminatu na którym robimy 3 ścieżki biegnące do gniada na 3 goldpiny , laminat należy zabezpieczyć , izolacją lub kalafonią przed utlenianiem (chodzi też oto aby nic z obudowy nie prześwitywało), czujnik podłączmy na trzech kablach do głównego panelu.

Okazuje się że zostaje nam jeszcze dużo miejsca które warto wykorzystać . Postanowiłem wykonać , sygnalizację rozładowania akumulatora . Dzięki uprzejmości jednego z kolegów dowiedziałem się o kicie AVT 2616 (artykuł zamieszczony w EDW styczeń 2002) , mała uwaga w układzie tranzystor T2 ma być PNP np. BC558 a nie NPN BC548, Co do moich modyfikacji, rezystory R6 i R7 zastąpiłem potencjometrem montażowym 2Mohm , zamiast kondensatora C1 wstawiamy zworę bądź od razu wyprowadzamy drugą nóżkę diody led do masy, nie montujemy też piezo z generatorem (sama dioda migająca wystarczy). Płytkę wykonałem pisakiem i wytrawiłem (układ jest mały dlatego nie było sensu wiercenia otworów). Zasilanie podpinamy to punktów w płytce potencjometru , punkty 5V i GND znajdziemy miernikiem, a czerwoną migającą LED, przykleimy super glue do obudowy potencjometru gałki (spiłowałem soczewkę aby dioda rozpraszała a nie skupiała światło).
    Modyfikacja radio głośnika SU-06 Modyfikacja radio głośnika SU-06

Efekt naszej dotychczasowej pracy wygląda tak
    Modyfikacja radio głośnika SU-06Modyfikacja radio głośnika SU-06

Teraz tylna część
    Po odkręceniu płytki poprawimy , to na czym zaoszczędzono , czyli odlutujemy wszystkie przewody , miejsce na gniazda lutujemy goldpiny kątowe i gniazda do nich, pozbywamy się też przełącznika i gniazda ładowania obok niego (u mnie szybko zaczął przerywać ).

Wspominałem o kiepskim włączniku zasilania ja wybrałem czarny przełącznik ON-OFF , który umieściłem na środku obudowy, (zaznaczamy środek i wiercimy coraz większym wiertłem aż się zmieści).
    Teraz bardzo poważna sprawa zasilanie.
    Producent w instrukcji zaznaczył następujące punkty:
    Nie ładuj urządzenia dłużej niż 5 godzin - grozi uszkodzeniem akumulatora.
    Nigdy nie używaj urządzenia podczas ładowania!
    No właśnie dlaczego ?
    Okazuje się że bateria nie posiada żadnego układu ładowania który odcinałby prąd po naładowaniu a nie dość tego jest ładowany napięciem 5V , co skraca żywotność baterii, a w skrajnych przypadkach będzie bum !!! Dodatkowo okazuje się że w tym samym modelu montowane są akumulatory NiCd lub Li-ion (na szczęście jest napisane na pudełku jakie ma ogniwo). NiCd nie powinno się łączyć z Li-ion (dlatego najlepiej zmienić NiCd na Li-ion i dodać ładowanie).
    U mnie na informacjach z pudełka znalazłem informację że jest to akumulator li-ion 3,7V , dlatego zastosowałem układ ładowania akumulatorów Li-ion 1A TP4056 kosztujący średnio 5 zł.
    Gniazdo zasilania zamontowałem do obudowy i przewodami wyprowadziłem do wejścia ładowarki (dodatkowo diody sygnalizujące usunąłem i zastąpiłem ledami 3mm i umieściłem w obudowie) natomiast wyjście do baterii , umieściłem bezpośrednio do płytki w miejsce oznaczone ?BAT? teraz mamy na płytce tylko napięcie z baterii a nie jak przedtem z baterii 3,7V i zasilacza 5V. Co do układu ładowania to na on maksymalny prąd ładowania ustawiony na 1A (ustawiony rezystorem), w nocie katalogowej mamy , podane wartości rezystorów i natężenia , ja zastosowałem rezystor 2,2kohm dający prąd ładowania powyżej 500mA. Spotkałem się z opiniami że baterie o pojemności 1000mA należy ładować minimum 2 godziny (lecz opinie są różne) , Zapomniałem napisać że SU-06 posiada drugie wejście na baterie bl-4c , używam dwóch baterii więc taki prąd jest z pewnością bezpieczny dla dwóch baterii. Oczywiście możemy zastosować zamiast oryginalnego akumulatora dowolną baterię li-ion 3,7V np. BL-5C która na większą pojemność (jeżeli tylko miejsce w środku radia pozwoli). Teraz na pewno wszystko będzie dłużej grało i nic nie będzie zagrażało wybuchem , dodatkowa uwaga teraz możemy używać radia przy ładowaniu baterii (nie na pełną moc ).Do czego zmierzam , chodzi o to aby prąd ładowania był większy niż prąd obciążenia. Możemy wykonać doświadczenie naładować do pełna baterię zostawić ładowarkę i włączyć radio, ustawić poziom głośności, jeżeli dioda sygnalizująca naładowanie nie zmieni się na ładującą to znaczy że prąd ładujący jest większy niż prąd obciążenia.
    Modyfikacja radio głośnika SU-06Modyfikacja radio głośnika SU-06

Wyjście line out
    Zostało nam miejsce z tyło warto zrobić przełączanie na zewnętrzne źródło dzwięku , w tym celu potrzebujemy gniazdo mini jack z przełączaniem. Ma ono zwykle 5 pin (1 masa, 2 lewy kanał, 2 prawy kanał). Działa to tak że 2 piny od lewego kanału są zwarte normalnie tak samo z pinami kanału prawego. Wsadzając wtyk mini jack powodujemy rozwarcie dwóch pinów kanału prawego powodując że sygnał z płytki radia trafia do zewnętrznego urządzenia (zamiast do głośników w radiu), analogicznie jest tak samo z lewym kanałem. To od pracy na foto . przerywamy ścieżki i ściągamy trochę powłoki, przewody od gniazda mini jack lutujemy . Tak jak pisałem zwróć uwagę aby tak wlutować aby sygnał po włożeniu minijack trafiał do źródła zewnętrznego a nie na wzmacniacz w radiu.
    Modyfikacja radio głośnika SU-06Modyfikacja radio głośnika SU-06Modyfikacja radio głośnika SU-06

To było by na tyle w kwestii poprawienia wad fabrycznych i przeróbek, po złożeniu wszystkiego i skręceniu śrubek możemy się cieszyć efektami naszej pracy.

Na koniec tak jak pisałem wyjaśnię dlaczego warto kupić jeszcze jedną sztukę, odpowiedz skierowana jest to konstruktorów i majsterkowiczów. Jak pewnie nie jeden z Was zauważył chodzi o panel przedni. Gdy konstruujemy własny wzmacniacz to dzięki panelowi możemy tanim kosztem zamienić sam wzmacniacz w mini wieżę . Wszystko co jest potrzebne mamy na płytce , wejście SD , USB , miejsce na antenę, odbiornik do pilota, gdybyśmy chcieli zrobić samodzielnie coś takiego, koszty byłyby znacznie większe, z dodatkowych części mamy też 2 głośniki 4ohm , które zawsze można wykorzystać w innej konstrukcji jak mały zestaw głośników do smartfona , gotową płytkę z dwoma układami CECL2009 , baterię li-ion i podświetlaną gałkę z potencjometrem. Wszystko można wykorzystać w innych projektach i to wszystko za cenę 35zł + wysyłka (najniższa cena jaką widziałem).

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 01 Kwi 2015 17:40
    drake68
    Poziom 13  

Mam podobny sprzęt i bez pewnych modyfikacji jest on trudny w eksploatacji chodzi
    o przeróbkę zasilania pilota podczerwieni a w zasadzie jego zasilania z baterii CR 3V
    na 2xR6.Sama jakość pilota jest również dyskusyjna no ale to sprzęt za kilkadziesiąt
    złotych w sam raz dla ludzi lubiących udoskonalać rzeczy już istniejące.
    Gratuluję autorowi samozaparcia przy pracy nad tym wynalazkiem.

• Sklep HeluKabel
  • #3 12 Kwi 2015 17:33
    pavyan
    Poziom 13  

Witam, uznanie za ogrom rozpracowania i pracy włożony w ten chiński minizłomik - który ja także kupiłem w ilości 3 (słownie: trzech) sztuk :D wyłącznie jako MP-trójkowy odtwarzacz "warsztatowy".
    A to dlatego, że od dłuższego czasu żadnego radia-szczekaczki nie mogę już słuchać; zarówno z powodu reklam, superpoprawności politycznej, jak i upolitycznienia zgodnego z linią panującego nam niemiłościwie rządu.
    TRÓJKA, na której się wychowywałem, stała się pod tym względem taka jak inne stacje, a wspaniałe RADIO JAZZ nie istnieje od lat.
    Przepraszam za dygresję, teraz do rzeczy:
    Zauważyłem te same wady tego "sprzętu"... w dodatku jeden głośnik padł po tygodniu, co tam reklamacje - przerobiłem obudowę, dałem nowe "maskownice" i wstawiłem nieco wieksze MONACOR-y.
    Niebieska dioda potencjometru dostała "koszulkę" z białego termokurcza i już tak oczu nie wypala.
    Wyłącznik zrównolegliłem na panelu czołowym, ponieważ oryginalny całym (małym) sobą mówił: "daj mi spokój, ja zaraz umrę!", a poza tym jest umieszczony bardzo niewygodnie - stale potrąca się wtyk zasilania DC.
    Zdalnego sterowania nie używam, więc diody IR nie przenosiłem.
    Za to dorobiłem wyjścia głośnikowe na starych PRL-owskich gniazdach z wyłącznikiem odłączającym wewnętrzne głośniki po włączeniu wtyku.
    Jednak szybko okazało się, że te 2x2,5W to mało, i zjada błyskawicznie akumulator - zrobiłem wyjście m. cz. na zewnętrzny wzmacniacz (mostkowy 2x22W na TDA1554), bo lubię GŁOŚNO :D , a współpracujące minikolumienki mojego wytworu są niezbyt efektywne (opisywałem je na elektrodzie.pl).
    Ponieważ wzmacniacze mocy w SU-06 są na 99% mostkowe, dostrzegłem potencjalne problemy w łączeniu mas głośników (bo ich nima :D ) w gnieździe JACK i wyjście m. cz. odprowadziłem zza potencjometru głośności, a sprzed wejścia wzmacniacza mocy, na gniazdo JACK 3,5 z wyłącznikiem. Kiedy wkładam wtyk, wewnętrzne głośniczki milkną.

W dodatku nie przejmuję się zupełnie tym, że zabronione jest słuchanie podczas ładowania i jak tylko włączam odtwarzanie - od razu wpinam do sieci 230V podłączoną z tyłu na stałe przerobioną transformatorową ładowarkę komórki 5V z wmontowanym dodatkowo stabilizatorem typu "low drop".
    Wtyk DC 5V podłączony jest na stałe z tyłu SU-06 dlatego że gniazdo ładowania było obliczone przez Chińczyków chyba na maksimum 100 do 200 "użyć" :D - lepiej nie wyciągać/wkładać tam wtyku zasilania DC zbyt często...
    Czasem ładowanie trwało całą noc, jakoś do tej pory (już kilka lat) nic się stało.
    Kiedy akumulator padnie, przejdę na zasilanie zewnętrzne.

ED: Brak ważnej literki - dodałem.

• #4 13 Kwi 2015 21:45
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Brat posiadał 2 takie "bumboxy" (jeden zniknął, drugi nadal sprawny, sklejony po jakimś upadku)

Potrzebował właśnie takiego czegoś na wyjazdy, doradziłem mu kupno tych, ze względu na głośniki, które wyglądały na takie, które mogą sensownie zagrać. Trzeba przyznać, że jak na chiński sprzęt (wspomniana już jakość wykonania reszty komponentów) i cenę to nawet to to gra.

Dzięki za info o ładowaniu, nie wiedziałem, że to takie poważne jest!

• #5 04 Lip 2015 10:49
    John5MM
    Poziom 19  

Takie pytanie do Was (pod spodem są zdjęcia płytki) na zdjęciu 1 są zaznaczone na czerwono 3 otwory co powinny się łączyć z procesorem poprzez brakujące rezystory i kondensatory C21, C22 - ktoś rozszyfruje do czego one są ?
    (próbowałem podpiąć dźwięk bo myślałem że to jest wejście dźwięku lecz nic z tego).

Czy ktoś coś wie o tym procesorze radia widocznym (bądź jego odpowiedniku) na zdjęciu bo nie mogę znaleźć żadnej aplikacji ?

Na innych zdjęciach jest jeszcze druga strona płytki z wyświetlaczem i bez niego , czy można by kupić wyświetlacz z takimi samymi pinami tylko krótszy, (same cyfry) ?

Modyfikacja radio głośnika SU-06 Modyfikacja radio głośnika SU-06 Modyfikacja radio głośnika SU-06 Modyfikacja radio głośnika SU-06 Modyfikacja radio głośnika SU-06

• #6 29 Cze 2016 15:39
    3giga
    Poziom 5  

Witam, lekko odkopie temat ;)

Posiadam bliźniacze radio SU-05 które również chce poddać identycznej modyfikacji sekcji ładowania (początkujący w tej dziedzinie). Szkopuł w tym, że układ który został przez kolegę zamontowany chyba nie posiada kontroli ładowania, co może źle wpłynąć na wbudowany jak i zewnętrzny akumulator,

zmontowana ładowarka

TP4056 z + zabezpieczenie przed rozładowaniem

Co wybrać?
    pozdrawiam

• #7 29 Cze 2016 15:58
    John5MM
    Poziom 19  

Oczywiście że mój układ ładowania posiada zabezpieczenie przed przeładowaniem aku. li-ion :D , jak chcesz możesz i zastosować ten z kontrolą rozładowania , ale na wie się nie zda, bo z tego co pamiętam (ale mogę się mylić ) , to SU-06 rozłączało się przy 2,8V, poziom rozładownia dla aku. li-ion to poniżej 2,6V, ale zawsze możesz zastosować ten drugi układ, nie jest to żadna wada. Co do SU-05 to nigdy nie miałem więc musisz poszukać sobie w necie aplikacje katalogową wzmacniaczy jakie są na płytce i nazwę procesora od radia i sprawdzić na jakim minimalnym napięciu działają. I pamiętaj aby dobrać odpowiedni rezystor (w płytce z układem ładowania) co do pojemności akumulatora (znajdziesz w necie taką notę katalogową).

• #8 30 Cze 2016 00:15
    3giga
    Poziom 5  

Witaj
    Na moją obronę mogę wspomnieć, że takie przeróbki są mi zupełnie obce, chcę tylko komfortowo urzytkować głośnik, znaczy się korzystać podczas ładowania ;). Co do rezystora myślałem że układ jest gotowy do montażu, zastosowane ogniwa patrząc na informacje z pudełka to 3.7V 1000mAh. Faktycznie na stronie z krzaczkami znalazłem informacje o zabezpieczeniu przy 2.75V.

Wyczytałem zarówno tutaj jak i na innej stronie że informacja o nieużytkowaniu podczas ładowania dotyczy połączenia bezpośrednio przez usb (np zasilanie z laptopa) natomiast da radę korzystać z normalnej ładowarki sieciowej, przy jednoczesnym słuchaniu radia/mp3, omijając modyfikacje.

• #9 30 Cze 2016 08:13
    John5MM
    Poziom 19  

Rozumiem twój zamysł, mam pewne zadanie dla ciebie dowiedź się i napisz ile to jest 6W na mA ?

• #10 24 Maj 2017 10:29
    John5MM
    Poziom 19  

Mam do Was zapytanie a raczej do znających się na rzeczy. Znalazłem note katalogową głównego scalaka z epromem. Czy da się przestawić radio tak aby po włączeniu automatycznie przechodził w tryb fali FM (a nie jak obecnie szukał plików z karty SD, bądz USB) ?