Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt RE 10/87 - Rozbudowa układu zabezpieczenia głośników

piotrgiczela 27 Mar 2015 10:45 1515 0
  • #1 27 Mar 2015 10:45
    piotrgiczela
    Poziom 9  

Serdecznie witam koleżanki i kolegów. Postanowiłem założyć nowy temat, bo... Nie dam rady przeczytać blisko 600 innych, aby sprawdzić, czy ktoś już przypadkiem podobnego zagadnienia nie poruszył. A mam pewien problem z układem zabezpieczenia kolumn głośnikowych.

Trochę na ten temat poczytałem i w RE 10/87 znalazłem interesujący (bardzo prosty) układ na 4 tranzystorkach, zabezpieczający głośniki przed składową stała oraz zawierający również OZG (opóźnione załączanie). I pomimo dziesiątek innych, nowocześniejszych projektów, chciałbym właśnie złożyć sobie ten układ. Jego wadą jest tylko to, że nie zawiera zabezpieczenia termicznego.

To jest schemat opisywanego układu.

Chciałbym dodać do tego układu najprostszy z możliwych układ czujnika temperatury złożony z mostka z termistorem oraz... no właśnie. Tu potrzebuję pomocy bardziej doświadczonych elektroników. Pytanie pierwsze - Czy wzmacniacza sygnału w układzie Darlingtona czy raczej wzmacniacza przeciwsobnego? Sygnał z niezrównoważonego mostka po wzmocnieniu miałby sterować przekaźnikiem z układu przedstawionego na schemacie powyżej.

I pytanie drugie - Czy sygnał elektryczny po wzmocnieniu dać na tranzystor T4 czy bezpośrednio sterować nim przekaźnik PK1?

Układ czujnika temperatury mógłby wyglądać tak...

Albo tak...

Jeśli ktoś będzie mógł mi doradzić - będę bardzo wdzięczny, bo chociaż jestem elektronikiem, to w zawodzie nie pracuję już od ponad 30 lat. :-)

0 0