Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Retrokomputery - uniwersalny moduł UART

Grzegorz77 27 Mar 2015 13:22 8568 4
  • Mam takie hobby, że lubię zgłębiać stare systemy informatyczne i lubię je modować.
    Jakiś czas temu po rozbudowie swojego Commodore c64 do 16 MB RAM (niedługo przedstawię na ten temat artykuł) stanąłem przed problemem szybkiej wymiany danych.
    Miało być szybko tanio i z tego, co znalazłem w szufladzie.
    Z racji, że chodzi o sprzęt retro wybór mógł być praktycznie tylko jeden – RS232.
    Za kontroler posłużył at89s4051 układ tani, do tego wywodzący się od 8051, a więc układu powstałego w latach 70–tych czyli do retro w sam raz. Przy okazji może pracować z prędkością do 230400 bit/s po RS-232.
    Aby utrzymać dużą prędkość dla systemu z 1 MHz układ wykorzystuje specjalny tryb pracy implementowany w większości układów równoległych dla procesora MOS65xx tak zwany Handshaking.
    W skrócie nadajnik jest automatycznie informowany o odebraniu danej przez odbiornik.
    Szybciej pracują już tylko skomplikowane układy DMA.
    Układ ma kilka trybów pracy dwa główne to transfer danych (full duplex, FIFO) i tryb rozkazów, w którym może być sterowany, zmieniany tryb pracy, zerowany czy odłączony lub podłączony do magistrali.
    Wszystko po to, aby mógł współpracować z innymi układami na czymś w rodzaju magistrali.
    Dodatkowo wspiera w pełni protokoły Xmodem i Ymodem, sam kontroluje CRC-16, wykonując praktycznie całą pracę terminala.
    Z racji tego, że oprogramowanie (w assemblerze) wykorzystuje raptem ¼ dostępnej pamięci już myślę o dodaniu obsługi sieci na RS485, I2C, konwerterów HEX2BIN „locie”.
    A może ktoś ma jakiś pomysł, co jeszcze można by dodać do układu?

Retrokomputery - uniwersalny moduł UART Retrokomputery - uniwersalny moduł UART

I dwa filmiki z działania na pierwszym transmisja do c64 danych binarnych 115200 b/sek 8,1 (uwaga po włączeniu nagrywania Windows wyrabia tylko 5 kB/s, bez nagrywania jest 10 kB/s).

Link

I drugi, na którym widać transfer PC - c64 z wykorzystaniem protokołu Y-modem 1k CRC-16:

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Grzegorz77
    Poziom 25  
    Specjalizuje się w: mikrokontrolery, naprawa komputerów
    Grzegorz77 napisał 592 postów o ocenie 276, pomógł 72 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2005 roku.
    bodzio667
    Poziom 18  
    @pc majster: Tu nie chodzi o to by w obudowę po C64 wsadzić PC'ta czy jakiegos ARM typu Malinka, ale o to by z starego commodore wycisnąć coś więcej. Coś co w tamtych czasach było nawet nie do pomyślenia! Nawet nie śniono o tym żeby zastąpić czymś innym magnetofon a wzdychano do stacji dyskietek (która kosztowała tyle samo lub więcej niż sam C64). A dziś możemy ładować do niego programy z karty SD :). Szybko i wygodnie.

Właśnie taką modyfikacje proponuje autorowi skoro już tyle zrobił. Bo po co ładować po kablu jak C64 może pracować "Stand Alone".

Pozdrawiam.
    Grzegorz77
    Poziom 25  
    @bodzio667
    Wbrew pozorom takie połączenie przez kabel jest wygodniejsze i lepsze.
    Dziś większość grafik czy muzyki znacznie wygodniej obrabia się na PC, ale żaden emulator nie zastąpi realnego sprzętu więc postępy prac trzeba coraz sprawdzić na real maszynie.
    A znacznie wygodniej kliknąć myszką czy klawiaturą niż ciągle przekładać karty SD, a przy plikach rzędu kilobajtów nawet szybciej.
    Oczywiście są już rozwiązania czytników SD dla c64, ale wszystkie one mają jedną wspólną wadę - są na potrzeby mojego systemu zbyt wolne.
    I tu masz rację bo następnym projektem będzie zapewne czytnik SD o przyzwoitej prędkości działania. :D
    podly
    Poziom 16  
    Bardzo fajny temat. Z przyjemnością przeglądam wszystkie posty dotyczące retro-komputerów i tylko żal serce ściska, że nie mięliśmy tych wszystkich teraz opracowywanych i publikowanych modów i rozszerzeń, kiedy nie były jeszcze retro :)
    Nie wiem jak do Komody, bo sercem zawsze mi bliżej było do Z80, ale do Spectrumny powstał fajny interfejs sieciowy - można sobie giery ładować z interka prosto.

@pc majster bredzi od rzeczy w każdym temacie w którym się wypowiada i bardzo mnie dziwi, że to konto nie zostało jeszcze zablokowane, bo wygląda na upośledzonego bota.
    Grzegorz77
    Poziom 25  
    @podly
    Rozwiązań LAN na komodę jest nawet kilka, i nie chciałem tworzyć kolejnego.
    Zresztą RS232 z obsługą X/Y modem mogę mogę spiąć praktycznie wszystkie komputery od systemu CP/M poprzez Unix-y,Linux-y, DOS-y do Windows 8 włącznie.
    A w takim 8-bitowym z C/PM szybciej znajdę port RS niż jakiś LAN.
    a co do PC majster to nie napisała przecież niczego złego.Może po prostu jest fanem PC-ta jak my swego czasu atari, commody, czy spectruma.
    A co do podłączenia ARM-a to wcale nie jest taki głupi pomysł, tym bardziej że jest to w moim rozszerzeniu RAM przewidziane.
    Ale to już na inny temat
    Pozdrawiam