Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drgania styków przekaźnika

2Dawid 27 Mar 2015 17:44 1455 13
  • #1 27 Mar 2015 17:44
    2Dawid
    Poziom 5  

Witam,

wykonałem układ znajdujący się na poniższym rysunku. Opiera się on na najprostszej typowej aplikacji przekaźnika z podtrzymaniem. Układ ma sterować cewka stycznika i wszystko byłoby w porządku gdyby nie drgania styków które można zaobserwować na oscyloskopie. Ogólnie układ działa bez zarzutu ponieważ czas drgań jest dużo krótszy od czasu trzymania przycisku, ale jako pracę domową dostałem za zadanie wyeliminowanie tego niechcianego zjawiska. Bardzo proszę o poradę, dodałem gasik na stykach przekaźnika jednak nie wiele on pomógł. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

0 13
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 27 Mar 2015 18:07
    2Dawid
    Poziom 5  

Tak, faktycznie przepraszam, ale fizycznie układ jest wykonany poprawnie. Błąd był jedynie w rysunku, ale już go poprawiłem. Może ktoś wie jak rozwiązać ten problem.

0
  • #4 27 Mar 2015 19:03
    azibik
    Poziom 32  

Równolegle z cewką przekażnika dołącz kondensator elektrolityczny /47uF/.

Dodano po 2 [minuty]:

Równolegle z cewką przekażnika dołącz kondensator elektrolityczny /47uF/.
    Narysuj aktualny schemat.

0
  • #5 27 Mar 2015 19:22
    2Dawid
    Poziom 5  

Czyli coś takiego? I to może pomóc?

0
  • #7 27 Mar 2015 19:38
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Myślę, że nie tędy droga. Powinieneś zaprojektować (lub wykorzystać scalony) przerzutnik RS ewentualnie wykorzystać układ monostabilny.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #8 27 Mar 2015 19:45
    2Dawid
    Poziom 5  

Wiem, że to by było lepsze rozwiązanie, lecz chodzi o to, że muszę zmodernizować właśnie ten układ z przekaźnikiem. Będę miał możliwość sprawdzenia dopiero w poniedziałek na oscyloskopie, gdyby ktoś miał jeszcze jakiś pomysł to byłbym wdzięczny :) .

0
  • #9 27 Mar 2015 20:01
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Nikt Ci nie broni zaprojektować przerzutnik RS na przekaźnikach. I napisz jeszcze, gdzie konkretnie w Twoim układzie ma już nie być tych nieszczęsnych drgań styku.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #10 27 Mar 2015 20:04
    2Dawid
    Poziom 5  

Drgania mają zniknąć ze styku P2 przekaźnika.

0
  • #11 27 Mar 2015 21:00
    Marian B
    Poziom 35  

Najprościej będzie zablokować styki P2 równoległym kondensatorem rzędu 0,1÷0,2µ. Jeżeli to nie wystarczy, to niestety styk P2 powinien uruchamiać przerzutnik wrażliwy tylko na pierwsze załączenie, a to już jest komplikacja.

0
  • #12 27 Mar 2015 21:02
    Radzio M.
    Poziom 33  

Drgania zaczynają Ci się pojawiać na microswitch'ach

0
  • #14 27 Mar 2015 22:15
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Drgań styków nie wyeliminujesz, możesz tylko ograniczać ich skutki, zeby je usunąć całkowicie trzeba by zastąpić styki układem elektronicznym, robi się to przerzutnikiem RS, jak już bedziesz miał przerzutnik RS istnienie przekaźnika w ukladzie traci sens, więc go usunieesz i zostanie sam przerzutnik RS, robiący to co trzeba, zamiast styków tranzystor.

Zazwyczaj do ograniczania skutków drgań styków stosuje sie kondensatory, dla optymalnego efektu trzeba by dobrać kondensator do parametrów obwodu w którym pracuje P2, tego czy prąd jest stały czy zmienny itp.

Cytat:
    Układ ma sterować cewka stycznika i wszystko byłoby w porządku gdyby nie drgania styków które można zaobserwować na oscyloskopie. Ogólnie układ działa bez zarzutu ponieważ czas drgań jest dużo krótszy od czasu trzymania przycisku, ale jako pracę domową dostałem za zadanie wyeliminowanie tego niechcianego zjawiska. Bardzo proszę o poradę, dodałem gasik na stykach przekaźnika jednak nie wiele on pomógł.
    Nie nazwał bym tego niechcianym zjawiskiem, nazwał bym to nieistotnym zjawiskiem, usuwanie przepięć miało by sens, ale to?

0