Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drgania styków przekaźnika

27 Mar 2015 17:44 1770 13
 • Poziom 6  
  Witam,

  wykonałem układ znajdujący się na poniższym rysunku. Opiera się on na najprostszej typowej aplikacji przekaźnika z podtrzymaniem. Układ ma sterować cewka stycznika i wszystko byłoby w porządku gdyby nie drgania styków które można zaobserwować na oscyloskopie. Ogólnie układ działa bez zarzutu ponieważ czas drgań jest dużo krótszy od czasu trzymania przycisku, ale jako pracę domową dostałem za zadanie wyeliminowanie tego niechcianego zjawiska. Bardzo proszę o poradę, dodałem gasik na stykach przekaźnika jednak nie wiele on pomógł. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  Drgania styków przekaźnika
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 6  
  Tak, faktycznie przepraszam, ale fizycznie układ jest wykonany poprawnie. Błąd był jedynie w rysunku, ale już go poprawiłem. Może ktoś wie jak rozwiązać ten problem.
 • Poziom 32  
  Równolegle z cewką przekażnika dołącz kondensator elektrolityczny /47uF/.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Równolegle z cewką przekażnika dołącz kondensator elektrolityczny /47uF/.
  Narysuj aktualny schemat.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 6  
  Czyli coś takiego? I to może pomóc?
  Drgania styków przekaźnika
 • Poziom 30  
  Myślę, że nie tędy droga. Powinieneś zaprojektować (lub wykorzystać scalony) przerzutnik RS ewentualnie wykorzystać układ monostabilny.

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • Poziom 6  
  Wiem, że to by było lepsze rozwiązanie, lecz chodzi o to, że muszę zmodernizować właśnie ten układ z przekaźnikiem. Będę miał możliwość sprawdzenia dopiero w poniedziałek na oscyloskopie, gdyby ktoś miał jeszcze jakiś pomysł to byłbym wdzięczny :) .
 • Poziom 30  
  Nikt Ci nie broni zaprojektować przerzutnik RS na przekaźnikach. I napisz jeszcze, gdzie konkretnie w Twoim układzie ma już nie być tych nieszczęsnych drgań styku.

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • Poziom 6  
  Drgania mają zniknąć ze styku P2 przekaźnika.
 • Poziom 36  
  Najprościej będzie zablokować styki P2 równoległym kondensatorem rzędu 0,1÷0,2µ. Jeżeli to nie wystarczy, to niestety styk P2 powinien uruchamiać przerzutnik wrażliwy tylko na pierwsze załączenie, a to już jest komplikacja.
 • Poziom 36  
  Drgania przycisków załączających uzwojenie nie mają wpływu na dzialanie przekażnika, gdyż bezwładność kotwicy jest bardzo duża w porównaniu z drganiami styków załączających uzwojenie przekażnika.
 • Poziom 43  
  Drgań styków nie wyeliminujesz, możesz tylko ograniczać ich skutki, zeby je usunąć całkowicie trzeba by zastąpić styki układem elektronicznym, robi się to przerzutnikiem RS, jak już bedziesz miał przerzutnik RS istnienie przekaźnika w ukladzie traci sens, więc go usunieesz i zostanie sam przerzutnik RS, robiący to co trzeba, zamiast styków tranzystor.

  Zazwyczaj do ograniczania skutków drgań styków stosuje sie kondensatory, dla optymalnego efektu trzeba by dobrać kondensator do parametrów obwodu w którym pracuje P2, tego czy prąd jest stały czy zmienny itp.

  Cytat:
  Układ ma sterować cewka stycznika i wszystko byłoby w porządku gdyby nie drgania styków które można zaobserwować na oscyloskopie. Ogólnie układ działa bez zarzutu ponieważ czas drgań jest dużo krótszy od czasu trzymania przycisku, ale jako pracę domową dostałem za zadanie wyeliminowanie tego niechcianego zjawiska. Bardzo proszę o poradę, dodałem gasik na stykach przekaźnika jednak nie wiele on pomógł.
  Nie nazwał bym tego niechcianym zjawiskiem, nazwał bym to nieistotnym zjawiskiem, usuwanie przepięć miało by sens, ale to?