Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus P5W DH DeLuxe - Jak uruchomić CrashFree BIOS

27 Mar 2015 17:58 1095 4
  • Poziom 11  
    Chodzi o komputer Asus P5W DH DeLuxe. Służy w domu jako drugi stacjonarny zapasowy. Mój problem to awaria BIOS. Stało się to przy flashowaniu BIOS z poziomu Windows przy użyciu narzędzia Asusa. Wyskoczył błąd, powtórnie flashować się nie dało, reinstalacja programu nie pomagała, kombinowałem w Windowsie ile mogłem, bo spodziewałem się niemiłego efektu, ale bez skutku. Po restarcie komputer nie działa, nie wydaje żadnego dźwięku, ekran ciemny. Poczytałem o CrashFree Bios 3 i usiłowałem w ten sposób przywrócić sprzęt do życia, ale bez rezultatu.
    1. Nie działa karta grafiki (czarny ekran monitora), zarówno karta PCI-E (D-sub) jak i stara grafika na zwykłe PCI (D-sub), którą również sprawdziłem.
    2. Klawiatura USB również nie daje znaku życia (próbowałem użyć polecanej kombinacji klawiszy do flashowania w ciemno CTRL ALT DEL PageDown). Nie mam w tej chwili klawiatury PS2, ale w ciemno to żadna robota.
    3. Nie działa zarówno próba flashowania z USB jak i z napędu optycznego. Stacji FDD nie posiadam. Na forach podaje się, że pendrive lub płyta z plikiem BIOS uruchamiają CrashFree, ale u mnie pen be rekacji, napęd opttyczne pomiele trochę i przestaje.
    Czy jest na to jakaś rada, oczywiście poza włożeniem kości BIOS do programatora? Czy coś robię źle? Wdzięczny będę za wszelkie sugestie.
  • Poziom 25  
    Odłącz komputer od zasilania i wyjmij baterię z płyty, znajdź jumper na plycie CLRTC i przestaw go na kilkadziesiąt sekund w pozycję 2-3, ustaw z powrotem na 1-2, włóż baterię i uruchom komputer. Jeżeli nie pomoże pozostanie tylko programator.
  • Poziom 11  
    Oczywiście reset CMOS zrobiłem jako pierwszy i nic.

Od wsparcia Asusa dostałem takie memo:
    Szanowny Kliencie,
    Jeśli na monitorze nie ma komunikatów świadczących o działaniu CrashFree, uszkodzenie jest na tyle rozległe że nie można odbudować BIOSu tą metodą. W praktyce bardzo prawdopodobna jest usterka samej kostki. Rozwiązaniem jest wyłącznie użycie programatora, weryfikacja kostki i ewentualna wymiana w przypadku potwierdzenia jej usterki.

Hmmm... Zastanawiam się wobec tego jak to możliwe, aby autorskie narzędzie firmy Asus do flashowania BIOS z poziomu Windows mogło narobić takich szkód. Przecież to wyłącznie proces ingerowania w zmienną zawartość pamięci. Z drugiej strony, o ile się dobrze orientuję, CrashFree jest od BIOS niezależny, rezyduje osobno jako zabezpieczenie przed takimi właśnie przypadkami.
    Dodam, że proces flashowania przebiegał prawidłowo do momentu weryfikacji (kopia starego BIOS OK, usuwanie starego OK, Flashowanie OK, weryfikacja - failed). Z lektury polskich i zagranicznych forów wynika, że nie jest to przypadek odosobniony, więc może firma powinna jednak ostrzegać przez wykonywaniem tego rodzaju operacji...?

I dalej jestem w lesie.... Jakieś inne porady?
  • Poziom 25  
    Kirek napisał:
    Zastanawiam się wobec tego jak to możliwe, aby autorskie narzędzie firmy Asus

A odpowiedź.
    Kirek napisał:
    z poziomu Window

Masz powyżej.

Dodano po 28 [sekundy]:

Kirek napisał:
    I dalej jestem w lesie.... Jakieś inne porady?

W takim wypadku tylko programator.
  • Poziom 11  
    Niestety, skończyło się na programowaniu kości BIOS, notabene nowej, bo stara chyba w jakiś sposób została uszkodzona. Nauczka: nie bawić się z BIOS-em pod Windows. Nawet panowie z pomocy technicznej Asusa stwierdzili, że program do flashowania BIOS pod Win powinien być usunięty.