Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar natężenia prądu miernikiem cęgowym.

27 Mar 2015 21:44 3312 19
  • Poziom 38  
    Od pewnego czasu męczę się z jedną myślą przy pomiarze miernikiem cęgowym trzech faz jednocześnie wynikiem będzie suma prądów? Dajmy na to L1-5A L2-8A L3-12A wynikiem będzie 25A dobrze rozumuję? Niestety nie mam miernika cęgowego, a jak już mierzyłem kiedyś to prąd na każdej fazie oddzielnie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Warunkowo odblokowany
    Wyjdzie Ci piękne 0.

Moderowany przez kkas12:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Warunkowo odblokowany
    kura13 napisał:
    Jezeli będziesz miał przewód trójżyłowy lub czterofazowy, a odbiornikiem będzie odbiornik symetryczny wsjazanie będzie równe 0. ( w praktyce moernik coś pokaże bo idealnych elementów nie ma).

Przewód czterofazowy???. Nowa sieć energetyczna?.
  • Poziom 38  
    Nie przewód N i PE będzie obok a przez cęgi przejdą tylko przewody fazowe L1,L2,L3
  • Warunkowo odblokowany
    janek1815 napisał:
    Nie przewód N i PE będzie obok a przez cęgi przejdą tylko przewody fazowe L1,L2,L3

Jeżeli to będzie silnik 3f lub inne urządzenie siłowe. To wyjdzie 0. Inaczej będzie gdy między n.p: L1 a 0 będzie włączony jakiś odbiornik,wtedy wskaże pobór prądu przez ten odbiornik. Jeżeli odbiorniki będą podłączone do 2 faz. Pomiar zostanie zafałszowany. To nie będzie suma prądów.
  • Specjalista elektryk
    Kolego Bronek - czytaj ze zrozumieniem
    janek1815 napisał:
  • Poziom 35  
    To może w trzech słowach kolega objaśni ten obraz?
  • Specjalista elektryk
    15kVmaciej napisał:
    To może w trzech słowach kolega objaśni ten obraz?
    U mnie w czasie wyświetlania pojawia się błąd. Natomiast pytającego proszę o zapoznanie się z pojęciem wykresu wskazowego.

kura13 napisał:
    Prądy fazowe podnosisz do kwadratu, kwadraty dodajesz, a z tego co ci wyjdzie wyliczasz pierwiastek.
    Ta odpowiedź świadczy o całkowitym braku wiedzy na temat układów trojfazowych.
  • Poziom 39  
    Dział: Elektryka Początkujący
    janek1815 napisał:
    Od pewnego czasu męczę się z jedną myślą przy pomiarze miernikiem cęgowym trzech faz jednocześnie wynikiem będzie suma prądów?

Tak i nie. Tak, jeśli w L1, L2 i L3 nie będzie obciążenia.
    janek1815 napisał:
    Dajmy na to L1-5A L2-8A L3-12A wynikiem będzie 25A dobrze rozumuję?

Źle kolega rozumuje.
    janek1815 napisał:
    a jak już mierzyłem kiedyś to prąd na każdej fazie oddzielnie.

Słusznie.

A jaki będzie wynik, zależy to od wielu czynników- nawet od samego miernika i sposobu pomiaru. Racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji. Początkującemu te wiadomości powinny wystarczyć.
  • Poziom 35  
    Na filmie prezentujący mierzy prąd pomiędzy falownikiem, a silnikiem trójfazowym cęgami o przełożeniu 1:1000. Otrzymuje następujące odczyty natężenia prądu w poszczególnych przewodach fazowych:
    - Około 785µA
    - Około 800µA
    - Około 805µA
    Gdy mierzy natężenie prądu jednocześnie dla trzech przewodów fazowych otrzymuje wynik około 9µA. Zapewne asymetria obciążenia faz powoduje przepływ prądu w przewodzie neutralnym i dlatego odczyt jest różny od zera (suma algebraiczna mierzonych prądów jest różna od zera).
    Podczas pomiaru natężenia prądu przed falownikiem, jednocześnie przewodu fazowego i neutralnego, otrzymuje odczyt około 1µA, co jak widać na początku filmu, jest zbliżone do odczytu, gdy cęgi nie obejmują żadnego przewodu.
  • Poziom 38  
    Panowie co chciałem osiągnąć swoim pomysłem do końca nie przemyślanym. Potrzebny jest mi pomiar prądu z trzech faz najlepiej zsumowany na jednym wyświetlaczu o zakresie 0-120A jakaś podpowiedź? Myślałem że coś na zasadzie miernika cęgowego mi pomoże jednak sprowadziliście mnie na ziemię.
  • Specjalista elektryk
    Tu masz pomiar rzędu 100 A -

Pomiar natężenia prądu miernikiem cęgowym.