Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blachy krzemowe z rdzenia transformatora.

Grzegorz132 28 Mar 2015 08:44 2598 23
  • #1 28 Mar 2015 08:44
    Grzegorz132
    Poziom 8  

Witam. Dostałem z rozbiórki transformatora trochę blach krzemowych. Potrzebuje zrobić dławik do migomatu poprzedni był mały . Blachy mają wymiar 90mmx160mm , planuje je połączyć żeby dławik był 320mm długi a w środku przekładka na szczelinę. Czy taki dławik ma rację bytu ? Dławik ma mieć rdzeń około 40cm2. Niektóre blachy są skorodowane czy można je wykorzystać do budowy rdzenia? Pozdrawiam. Blachy krzemowe z rdzenia transformatora. Blachy krzemowe z rdzenia transformatora.

0 23
  • #2 29 Mar 2015 15:11
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Dławik na rdzeniu otwartym - jak rozumiem..
    Czyli pakiet blach w formie pręta o przekroju prostokątnym? W takim nie potrzeba żadnej szczeliny! Pole magnetyczne 2/3 drogi i tak pokonuje w powietrzu!
    Transformator główny - 3-fazowy? Napięcie biegu luzem na wyjściu poniżej 30V?
    Reg. nap. wyj. odczepami po stronie pierwotnej?
    Prostownik 6-pulsowy?
    Jaki ma być prąd spawania?
    Dla nie przekraczającego 250A powinno wystarczyć nawinięcie na takim pakiecie 2 warstw parą drutów emaliowanych średnicy 4-4,5 mm. Osobiście wykonał bym dławik z odczepem po drugiej warstwie i nawinął jeszcze półtorej warstwy. Odczep i koniec dławika wyprowadził bym na osobne gniazda. (Czasami korzystna jest dla jakości spawania zmiana indukcyjności.) Jest to rozwiązanie stosowane np. w spawarkach transformatorowych MIG prod. Kemppi.

0
  • #3 29 Mar 2015 15:34
    Grzegorz132
    Poziom 8  

Dokładnie ma być w formie prostokąta. Trafo jest 3 fazowe rdzeń 40cm2 wtórne ma 30mm2 z trafa wydusiłem 300A. Mam 9mb płaskownika 45mm2 można go wykorzystać na dławik, a jak by brakło to mógłbym połączyć z płaskownikiem 30mm2? Planowałem zrobić odczepy na dławiku plus gniazdo z pominięciem dławika.

Dodano po 13 [minuty]:

Napięcie luzem mam od 20V - 41V , regulacja odczepami po stronie pierwotnej . Układ prostowniczy mam z bestera spb-315 łącznie z wentylatorem, chłodzenie ma dobre. A te blachy lekko skorodowane można wykorzystać ? Nie mam karkasu do tego rdzenia, można go zrobić z włókna szklanego i żywicy ? Prąd spawania max to około 350A , 300A miałem na 18 pozycji a mam ich 20 (włącznik mam 10 pozycji dokładnej i 2 zgrubnej).

2
  • #4 29 Mar 2015 15:41
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Nie wiem czy wystarczy tego drutu...
    Policz sam, na pakiet blach trzeba założyć narożniki, (Można zrobić je samodzielnie na bazie włókna szklanego i epoksydów) które dadzą nie tylko izolację, ale i ustawią sensowny profil łuku zagięcia. Inaczej szlag trafi emalię na drucie prostokątnym i żegnaj Gienia....

NA wierzchnie warstwy - wystarczy ten cieńszy profil.
    Jeżeli masz jedynie czysty miedziany płaskownik - trzeba go najpierw zaizolować. Polecał bym w tym celu taśmę samoprzylepną z kaptonu. Tak wykonują to firmy niemieckie.
    Pomysł z kilkoma odczepami na dławiku - nie jest zły.
    Do spawania MMA - wyprowadzenie przed dławikiem. Jednak ze względu na ułatwienie zapłonu przy cieńszych elektrodach można używać zasilenia elektrod z dławikiem.
    I - co naturalne - należy do całego tak zbudowanego agregatu zastosować chłodzenie wymuszone - wentylatorem (np. 120x120x38 mm 230VAC). Możesz naturalnie wykorzystać ten z Bestera... Prostownik jest porzadny...
    Co do śladów korozji.
    Delikatnie usunąć, blachy przetrzeć (lub natrysnąć) rozc. lakierem nitro.
    Cały pakiet po złożeniu i solidnym ściśnięciu dobrze by było zanurzyć w lakierze elektroizolacyjnym (np. ftalur czy elantans) do nasycenia a następnie wysuszyć. Zapobiegnie to ,,dzwonieniu" blach podczas pracy. Tak sam zabieg należy zrobić z wykonanym już dławikiem. Jeżeli drut nawojowy będzie izolowany kaptonem - nie należy lakierować.
    Pozdrawiam
    SQ5AZP

0
  • #5 29 Mar 2015 17:45
    Grzegorz132
    Poziom 8  

Udało mi się zdobyć spb-315 bez transformatora z tym prostownikiem włącznikami i przewodami z obudowa kołami ,za śmieszną kase. Ten profil 45mm2 jest izolowany , jak by wydało np 2 warstwy z grubszego płaskownika i zrobić odczep i dalej tym cienszym? Jak myślisz co ile zwojów zrobić odczep? Liczyłem że powinno wydać około 27zwojów płaskownikiem 45mm2. Jak spawałem to 8mm blachę paliłem trafo jest mocne. Najpierw był podajnik w migu, ale teraz jest z oddzielnym podajnikiem większa mobilność. A można by lakierem nitro zalakierować ten dławik? Czy musi być elektroizolacyjny.

Dodano po 47 [minuty]:

Dodam że poprzedni dławik miał rdzeń 13cm2 i 20 zwojów, i nie było różnicy podczas spawania z nim i bez niego też był na rdzeniu prostokątnym. Dlatego chce większy dławik .

0
  • #6 29 Mar 2015 18:03
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Dławik może mieć dość duży rozrzut indukcyjności - a co za tym idzie liczbę zwojów.
    przy przekroju rdzenia żelaznego ok. 40-50 cm kw. spotykałem ilości zwojów pomiędzy 24 a 36.
    Lakier nitro powoduje niszczenie powłoki izolacyjnej na drucie nawojowym - dlatego nie można go zastosować.
    Próbować można z lakierem ftalowym bezbarwnym. Malować pędzlem, suszyć w strumieniu ciepłego powietrza (farelka). Przy temp. ok 50 st. C - można w ciągu 12 godzin nałożyć 8-10 warstw co wystarczająco go ,,zabetonuje" aby w czasie pracy ,,nie gadał".

0
  • #7 29 Mar 2015 18:46
    Grzegorz132
    Poziom 8  

Zrobię tak rdzeń 40cm2 karkas zrobię z włókna szklanego , najpierw nawinę płaskownik 45mm2 ile się da, a potem nawinę resztę tego 30mm2. Rdzeń pomaluje lakierem i go ścisnę żeby nie brzęczał. Zobaczymy co z tego wyjdzie , liczę że będzie lepiej jak było.

0
  • #8 29 Mar 2015 19:50
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Rdzeń należy nasycić lakierem następnie porządnie ścisnąć i wysuszyć. To trwa circa tydzień. Najlepsze do tego celu są lakiery epoksydowe lub rezolowe chemoutwardzalne. W takim przypadku potrzeba circa 48 godzin do pełnej trwałości lakieru.
    Karkas najprościej uzyskać przez owinięcie gotowego sklejonego rdzenia kilkoma warstwami tkaniny szklanej nasyconej epidianem 53. (Nie mylić z matą szklaną.) Uzwojenie nawijać bezpośrednio na ta epoksydowo-szklaną ,,rurę".
    Tyle mogę doradzić kierując się własnymi wcześniejszymi doświadczeniami
    POWODZENIA!

0
  • #9 29 Mar 2015 20:52
    Grzegorz132
    Poziom 8  

W przyszłym tygodniu powalczę z dławikiem. Natomiast ciekawi mnie co ile zwojów zrobić odczep na dławiku ?. Ale na to nie ma reguły z tymi dławikami, u jednego działa na pewnej liczbie zwojów a drugiego nie jak się uda. Blach mam na rdzeń około 30kg także mogę zrobić nawet większy rdzeń około 50cm2, ale chyba to przesada. Jak myślisz łaczyć obie grubości płaskownika czy kupić płaskownik 30mm2 i tylko z niego nawijać?Poprostu chce żeby było to dobrze zrobione. Ten migomat miał być zrobiony pare lat temu przez wuja, ale choroba mu nie dała i nie zdążył go zrobić i dostałem transformator i chce go skończyć bo potrzebuję miga . Dziękuję. Pozdrawiam.

0
  • #10 29 Mar 2015 23:05
    bearq
    Poziom 36  

Człon mocy pochodzi z spawarki Bester SPB tak samo jak i transformator (chociaż tutaj nie dam gwarancji). Spawarka jedna z tych nowszych która sterowana była od dzielnym transduktorem na tranzystorach.
    Rdzeń 40cm2 wystarczy i możesz go nawinąć dwoma grubościami płaskownika chociaż lepiej było by go nawinąć jedną średnicą. Zdaję sobie sprawę z tego że kupno takiego płaskownika to wcale nie małe pieniądze a i wykorzystać to co zostanie będzie ciężko.
    Co do składania rdzenia to SQ5AZP bardzo dobrze Ci radzi i przy składaniu zastosuj się do jego rad.

0
  • #11 30 Mar 2015 06:27
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Jesli chodzi o transformator widoczny na zdjęciu . To na pewno nie pochodzi on z SPB315 . W SPB 315 transformator nie ma odczepów na uzwojeniu pierwotnym .

0
  • #12 30 Mar 2015 08:36
    Grzegorz132
    Poziom 8  

Witam. Z bestera spb-315 pochodzi tylko układ prostowniczy z wentylatorem który dba o dobre chłodzenie. Transformator był robiony parę lat temu.
    Kolego bearg własnie trafiłeś z kasą że zakup płaskownika to nie małe pieniądze , potrzeba go troszkę na dławik. Co do rdzenia to zastosuje się do rad kolegi SQ5AZP. Miga składam w wolnym czasie a wiosną nie ma go dużo na hobby.

0
  • #13 30 Mar 2015 08:55
    bearq
    Poziom 36  

archanoid napisał:
    Witam . Jesli chodzi o transformator widoczny na zdjęciu . To na pewno nie pochodzi on z SPB315 . W SPB 315 transformator nie ma odczepów na uzwojeniu pierwotnym .

Racja, jakoś mi to umknęło.

0
  • #14 30 Mar 2015 10:17
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Początek uzwojenia (stosujemy przy grubym drucie i dużych prądach spawania) płaskownikiem o większym przekroju, od odczepu tym cieńszym (większą indukcyjność używamy przy cieńszych drutach i małych prądach).
    W niemieckiej spawarce o prądzie maksymalnym 230A dławik nawinięty jest na rdzeniu o przekroju 20,5cm kw. długość pakietu 130mm liczba zwojów 24. Pakiet złożony z blach krzemowych ≠0,35 mm.
    Przyjmując przez porównanie - pakiet 40 cm kw. powinien pozwolić przy 24 zwojach na prawidłową pracę dławika do ok. 400A. Indukcyjność będzie większa niż w opisywanym rozwiązaniu fabrycznym. (wymiary cewki i rdzenia). Myślę, że powinno się wykonać odczep po 24 zwojach a zakończyć nawijanie na jakichś 36-40.
    Pozdrawiam
    SQ5AZP

2
  • #15 30 Mar 2015 20:15
    Grzegorz132
    Poziom 8  

Witam. Kolego SQ5AZP dziś zalakierowałem rdzeń i skręciłem go w imadle , i poczekam aż się sklei . Pisałeś wczoraj że można wyprowadzić gniazdo do MMA przed dławikiem, sugerujesz że można nim spawać zwykłą elektrodą ? Pierwotne mam 1.5mm2 a wtórne 30mm2, napięcie luzem z 35V spada mi do 25V i wtedy mam 300A. Pozdrawiam.

0
  • #16 31 Mar 2015 11:30
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Można spawać MMA. Oczywiście z pewnymi ograniczeniami.
    (Myślałem, że trafo które posiadasz jest ,,uniwersalne" tzn nap. jałowe jest wyższe ... tak jakieś 42-45 V). Ale skoro jest inaczej....
    Elektrodami do maksimum 2,5 mm. ZA DŁAWIKIEM! (Pierwsza sekcja).
    Wówczas napięcie jest dostateczne do utrzymania łuku, a dławik zapobiega klejeniu elektrody i trudnościom z zapłonem. Napięcie na łuku (niezależnie od metody) nie przekracza 25-26V przy prądach sięgających 180A. Przy pracy TIG zazwyczaj jest ok 15-20V. Problem można ,,obejść" stosując dodatkowy ,,układ zapłonowy" zasilany z uzw. pomocniczego 5A/75V i małego prostownika mostkowego+ dławik od rtęciówki 1 kW. Zapala od potarcia przy nap. jałowym trafa głównego 35 V i trzyma jak złoto. (było opisywane w miesięczniku ,,zrób sam" w latach 80.)
    (,,poprawiałem" w podobny sposób stare transformatorowe jednofazówki Bestera z reg. bocznikową).
    Można również ,,zrobić numer" i zastosować zapłon HF od spawarki TIG. Dochodzi wówczas przycisk na rękojeści, który uruchamia zapłon HF.
    (sprawdzone - działa) j

0
  • #17 31 Mar 2015 12:54
    Grzegorz132
    Poziom 8  

Robiłem odczep na wtórnym bo bez niego miałem napięcie 51V jałowe( wtórne spięte w gwiazdę między fazami miałem od 17-37V przed prostownikiem). Po zrobieniu odczepu jest super można spawać cienkie blaszki, a resztę płaskownika nawinołem jak by trzeba więcej mocy. Przed zrobieniem odczepu testowałem trafo na 4mm elektrodzie, to radziło sobie nawet dobrze z paleniem stali lecz próba trwała chwilę ( obawa o uszkodzenie trafa).

0
  • #18 02 Kwi 2015 20:50
    Grzegorz132
    Poziom 8  

Można wykorzystać płaskownik z rozbiórki do tego dławika? Mogę mieć około 3kg bo cena nowego jest kosmiczna.

0
  • #19 02 Kwi 2015 21:08
    bearq
    Poziom 36  

Tak, płaskownik na dławik szeregowo najlepiej jak ma taki sam przekrój jak wtórne transformatora.

0
  • #20 03 Kwi 2015 10:53
    SQ5AZP
    Poziom 26  

@bearg!
    również w przypadku transformatora... 3-fazowego? Taki sam przekrój :?:
    -------------------
    Można wykorzystać ten stary płaskownik, pod warunkiem, że izolacja jest nadal nieuszkodzona.
    Gdyby były wątpliwości - użyć taśmy samoprzylepnej kaptonowej i... po prostu obandażować z zakładką circa 0,5 mm. I tak ,,wzmocnionym" - nawinąć dławik.
    Tu masz adres dystrybutora kaptonu.Link

0
  • #21 03 Kwi 2015 11:30
    bearq
    Poziom 36  

Oczywiscie ze nie, wtedy przekroj stosunkowo wiekszy.

0
  • Pomocny post
    #22 03 Kwi 2015 15:20
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Oczywiście.
    Przekrój drutu Cu jakim wykonujemy dławik powinien być równy lub większy od sumy przekrojów drutów tworzących uzwojenia wtórne transformatora (z pominięciem uzwojeń pomocniczych).
    Inaczej otrzymamy w miejsce dławika - grzałkę.
    A Cu to nietypowy materiał na takie zastosowanie. :D

0
  • #23 08 Kwi 2015 20:14
    Grzegorz132
    Poziom 8  

Witam dławik zrobiony rdzen 41cm2 ma 40 zwojów , pierwszy odczep ma 20 zwojów drugi 30 a trzeci 40. Nareszcie spawa ładnie i nie strzela , przy trzech odczepach można dobrać fajnie indukcyjność . Dziękuję koledze SQ5AZP bo bez jego rad temat dławika stał by w miejscu. Pozdrawiam.

0
  • #24 09 Kwi 2015 10:04
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Gratuluję!
    I cieszę się, że zdołałem pomóc.
    Pozdrowienia
    SQ5AZP.

2
  Szukaj w 5mln produktów