Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele grzewcze w mieszkaniu 40m - koszty

Winczu 28 Mar 2015 11:29 2256 13
 • #1
  Winczu
  Level 7  
  Witam, w przyszłym tygodniu wprowadzam się do nowego mieszkania.
  Chciałbym zapytać o koszty ogrzewania panelami elektrycznymi. (zdj poniżej)
  Właścicielka nie pamięta nazwy firmy lecz zapewniała, że przy tym metrażu (40m2 wyjdzie jakieś 350zł / 2 m-ce za prąd przy optymalnym ich użytkowaniu oraz innych urządzeń).
  Panele grzewcze w mieszkaniu 40m - koszty
  Grzejniki te działają na następującej zasadzie: ustawiamy temperaturę i nagrzewają się do wskazanej, wyłączają się automatycznie i po utracie tejże temperatury znów przystępują do pracy.  W mieszkaniu nie ma możliwości założenia CO, ogrzewania gazowego, oraz nie jest planowane na przyszłe lata założenie ogrzewania miejskiego.
  Poniżej podam najważniejsze parametry mieszkania:

  2 piętro na skraju - 1 klatka (okna pokoju skierowane mniej więcej na północ)
  metraż: 40m2
  licznik dwutaryfowy (nocą taniej)
  blok w starym budownictwie
  okna plastikowe

  Jeżeli macie podobną sytuację, proszę o wasze wypowiedzi ile takie ogrzewanie może mniej więcej kosztować. Z góry dziękuję
 • #2
  wnoto
  Level 34  
  To są raczej grzejniki działające doraźnie. Koszty moga być wysokie bo głównie pobierają prąd w I taryfie (drogiej).
  Jeśli chcesz obniżyć koszty to proponuję instalację pieca akumulacyjnego ... ceny z gwarancją od 600 zł na allegro. Wtedy i komfort się poprawi i temperatura wyrówna.
 • #3
  Winczu
  Level 7  
  One nie były by włączone przez 24/h. Dziewczyna wraca ok 15 ze szkoły, ja natomiast dopiero po 17 z pracy więc dopiero od tej godziny były by załączane.
  Jeżeli chodzi piec akumulacyjny, nie będzie niestety miejsca na jego instalację (kuchnia na wymiar, cała przestrzeń zagospodarowana) Przedpokój- szafa na całości, no i pokój dzienny w którym nie bardzo taki piec. O malutkiej łazience nie wspomnę.
 • #4
  wnoto
  Level 34  
  Przy graniu takimi listwami po pierwsze nie mogą być zasłonięte bo wtedy traci to cały efekt.
  Proponuje zobacz nowe piece akumulacyjne. Może akurat któryś podpasuje.
  Sporo zalezy jak duże straty ma mieszkanie. Z czego ściany i czy ocieplone ?
  Może pomyśl o zainstalowaniu klimatyzatora do grzania/chłodzenia salonu. Działa na zasadzie pompy ciepła - oszczedza prąd.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Warto sprawdzić w których godzinach jest tani prad i maksymalnie to wykorzystać.
  Przykładowo - często tanie godziny są od 14:00 wtedy powinienen je automatycznie (zdalnie) załaczyć aby "przygotować" ciepło w mieszkaniu na przyjście domowników.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Planujecie jakiś remont mieszkania ? Poważny czy tylko odmalowanie ?
 • #5
  Winczu
  Level 7  
  *Jeżeli chodzi o piece akumulacyjne - odpadają na razie z powodu braku miejsca
  *Taryfa - od 22 do 6 rano i od 13 do 15 prąd tańszy o połowę (niestety wtedy będę w pracy) a w nocy nie ma większego sensu grzać.
  *Mieszkanie - dlatego właśnie zdecydowałem się na to gdyż jest wykończone, umeblowane, nie trzeba przeprowadzać w środku żadnych remontów. (ew. w ciągu 2 lat położę panele w pokoju na ścianach - teraz jest to tapeta, którą właścicielka położyła rok temu i w łazience wannę zastąpię kabiną prysznicową) poza tym nic z poważniejszych remontów. Cena bardzo atrakcyjna biorąc pod uwagę ten brak ogrzewania. Coś kosztem czegoś, albo puste i trzeba sporo doinwestować albo dość tanio i z indywidualnym ogrzewaniem. A zdjęcie które wstawiłem przedstawia ten oto pokój.
 • #6
  Winczu
  Level 7  
  W tym tyg zmieniłem liczniki na nowsze i ustawili mi nowe taryfy - w czasie letnim tania taryfa 22-6 oraz 15-17 a w zimowym 22-6 i 13-15

  grzejników jeszcze nie używałem ze względu na nową umowę z dostawcą energii i brak szacowanego zużycia.
  Ktoś jeszcze ma jakąś opinię, ew. pomysł dot. takiego ogrzewania?
 • #7
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Piece akumulacyjne rzeczywiście pracują na tańszym prądzie, ale wcale nie są energooszczędne, ponieważ taki piec, by ogrzać tak samo takie samo pomieszczenie, musi mieć dwukrotnie większą moc niż inny ogrzewacz elektryczny (np. konwektor). Nie wiem, czy najtaniej nie wypadnie ogrzewanie (jeśli koniecznie elektryczne) kaloryferami olejowymi. Trzeba szukać takich, które mają nieco więcej żeberek (nie tylko moc, ale powierzchnia), gdyż wtedy lepiej grzeją, choćby była taka sama moc. Olejaki zapewniają też najwyższy komfort spośród wszystkich elektrycznych urządzeń grzewczych (nie przesuszają powietrza, grzeją równomiernie).
 • #8
  Winczu
  Level 7  
  mam taki kaloryfer 10 żeberek, tylko nie wiem jakiej mocy.

  Panele grzewcze w mieszkaniu 40m - koszty
 • #9
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Powinna być gdzieś tabliczka znamionowa lub moc wyryta (wybita) na fragmencie obudowy. Moc można też sprawdzić podłączając go poprzez urządzenie obliczające moc, dostępne m. in. w Castoramie a są także inne sposoby, wymagające umiejętności technicznych (np. pomiar natężenia prądu). przypuszczam, że może mieć ok. 2000W.
 • #10
  Winczu
  Level 7  
  Obliczyłem zapotrzebowanie na takie listwy (jedna 90w)

  90W x 7 listw (6 w pokoju + 1 w kuchni) = 630W x 12h (zakładamy, że tyle będą działać) = 7,56 kWh = 4,20zł x 31 dni = 130zł x 2 miesiące (rozliczenie) = 260zł + eksploatacja normalnych urządzeń życia codziennego - 200zł /2msc = 460zł co daje nam 230zł na miesiąc

  - brałem pod uwagę koszty taryfy g12 (0,56 gr brutto) (nocą taniej, lecz zużywamy znacznie mniej prądu - prania, etc wykonujemy w sobotę w tańszej taryfie dziennej)
  I teraz pytanie - czy wyliczone przeze mnie koszty będą adekwatne do takiego sposobu ogrzewania, czy jednak zapłacę dużo więcej?
 • #11
  Bazyl44
  Level 16  
  Ale skąd pomysł, że 630W ogrzeje 40m2 ? Nie ma szans. Nędzny komputer stacjonarny to 300W. Potrzebujesz ok 4-5x więcej W i raczej szaleństwa nie będzie. No chyba że sąsiedzi intensywnie sie ogrzewają...
 • #12
  Winczu
  Level 7  
  Poprzednia właścicielka miała zamontowane 15 paneli (na drugiej ścianie było też 6) zostawiłem tyle, gdyż z tylu nie będę korzystał, bo cała pensja pójdzie na prąd.
 • #13
  cirrostrato
  Level 37  
  Kiedyś byłem kooperantem producenta tych paneli (robiłem grzałki), teoretycznie panel 90W (robiliśmy i 70W) wystarczał do ogrzania metra pomieszczenia jeśli chodził praktycznie bez przerwy, koszt ogrzewania elektrycznego na dziś, przy słabo ocieplonym mieszkaniu, jest raczej nie do przyjęcia.
 • #14
  Winczu
  Level 7  
  mieszkanie ocieplone, okna wymienione na plastikowe, szczelne