Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cinquecento 700 - Na wolnych obrotach miga ciśnienie oleju, ciężko odpala...

28 Mar 2015 14:10 1323 14
  • Poziom 30  
    Witam.

Nie tak dawno zakładałem na temat forum, że auto dymi na biało a we wlewie oleju zbiera się biała maź.
    Okazało się, że to jednak nie była Uszczelka Pod Głowicą, tylko uszczelka pod kolektorem ssącym.

Po jej wymianie auto przestało dymić, a płynu chłodniczego nie ubywa.
    Powstały natomiast nowe problemy.

Otóż rano na zimnym silniku auto odpala bez ssania właściwie z półobrotu, jednakże gdy silnik się rozgrzeje, i auto postoi kilkanaście minut, to odpali z wielką biedą po kilkunastu sekundach, i to z pedałem gazu wciśniętym do podłogi.

Wymienione zostały:
    -Cewka.
    -Świece.
    -Przewody.
    -Czujnik położenia wału.
    -Moduł zapłonowy.
    -Filtr paliwa oraz pompa.
    -Wymieniony komplet regeneracyjny w gaźniku.

Niestety nadal bez zmian.

Drugi problem jest ciut innej natury, otóż dawniej obroty biegu jałowego wynosiły prawie 2,5 tyś. Wyczytałem, że jest to za dużo, zauważyłem że siłownik biegu jałowego jest maksymalnie wysunięty i zablokowany, wymieniłem go więc na sprawny.
    Obroty teraz wynoszą około 800/1000. Lecz powstał problem taki, że silnik na takich obrotach pracuje równo, ładowanie jest, ale niestety zaczyna migać kontrolka ciśnienia oleju, a po chwili zaświeca się światłem ciągłym. Trzeba wtedy dodać mocno gazu, a po sekundzie/dwóch zgaśnie.

Stan oleju jest prawidłowy, olej to 10w40 Mobil.

Kompresja silnika zmierzona, na obu cylindrach jest po około 9PSI, wynik chyba wzorowy bo instrukcja serwisowa podaje około 8,8PSI.

Ktoś ma jakieś pomysły?
    Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Wygląda na to że silnik jest już mocno zużyty, kontrolka smarowania świeci się bo są już duże ubytki ciśnienia . A ciśnienie sprężania wydaje mi się za małe, sprawdź dobrze czy prawidłowe to 8,8. Niewiele mniej maja dwusuwy !
  • Poziom 30  
    Mam w ręce instrukcję obsługi, tak w niej pisze:

Cytat:

Typ 170 A.046
    Cykl OTTO
    Liczba i układ cylindrów: 2 rzędowy, poziomy
    Średnica cylindrów i skok tłoka 80x70
    Pojemność skokowa 704
    Stopień sprężania 8,8

Co do silnika, zamontowałem go rok temu, miał przejechane 80 000km i był po kapitalnym remoncie. Ale podczas pracy silnika uszkodzeniu uległa uszczelka pod kolektorem dolotowym i cylindry zostały zalane płynem chłodniczym.

To mogło mieć jakiś wpływ na obecny stan?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Stopień sprężania to nie to co ciśnienie sprężania.

Stopień sprężania jest to wielkość ile razy pojemność cylindra zostaje zmniejszona do wielkości komory spalania. Obrazowo przesuwając tłok z dolnego martwego położenia do górnego martwego położenia pozostaje mała pojemność- komora spalania.
  • Poziom 30  
    No to jakie powinien mieć prawidłowe ciśnienie sprężania?
  • Poziom 29  
    ToJestNick napisał:
    No to jakie powinien mieć prawidłowe ciśnienie sprężania?

Z tego co mi wiadomo 9.5-11 bar. Ale niech ktoś "twardogłowy" to potwierdzi
  • Poziom 30  
    No to ma około 9 (mierzone tanim manometrem za 50zł).
    Czy to bardzo źle?
  • Poziom 29  
    Jeśli masz instrukcję obsługi CC to właśnie sprawdziłem na str 12 . Jak pisałem wyżej ciśnienie sprężania :
    9.5 -11 bar a minimalne 7 bar czyli jeszcze byłoby znośnie to 8.8 . Nie wiem na ile przekłamuje manometr. Może być około 7 i wtedy remont
  • Poziom 30  
    Hm... Ale gdyby kompresja była za niska to bym chyba odczuł spadek mocy?
    A jest wręcz przeciwnie, jak na 700cm to daje radę ;)
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Jeśli jesteś pewien silnika to można wykręcić czujnik ciśnienia oleju wkręcić dobry dokładny manometr i sprawdzić ciśnienie oleju w rzeczywistości jakie jest. Ale to chyba mechanik by musiał bo powinien mieć lepszy sprzęt. Jeśli ciśnienie oleju będzie odpowiednie więc wina czujnika . Jeśli wskaże ciśnienie za niskie to jest kilka przyczyn- zużyte panewki wału zapchany smok oleju zużyta pompa oleju nieszczelna zaślepka wał korbowego (tak jak we fiacie 126p) i zapewne wiele innych przyczyn
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    ToJestNick napisał:
    Otóż rano na zimnym silniku auto odpala bez ssania właściwie z półobrotu, jednakże gdy silnik się rozgrzeje, i auto postoi kilkanaście minut, to odpali z wielką biedą po kilkunastu sekundach, i to z pedałem gazu wciśniętym do podłogi.
    A jak się czuje filtr powietrza?
  • Poziom 30  
    Podmieniłem czujnik na inny, bo mam kilka.
    Co do silnika to historia jego jest taka, że napisałem na forum Cinquecento post, że kupię silnik.. I jeden z forumowiczów mi go przywiózł z drugiej części Polski. Ponoć był robiony dla siebie, ale jako, że pojawiła się okazja SWAP'u na 1.4 to postanowił silnik sprzedać.
    Równo rok sprawował się bez zarzutów.

Zaślepka wału korbowego jest raczej ok, bo olej nigdzie nie wycieka, ani go nie ubywa.

Postanowiłem nagrać filmik na potrzebę tematu. Jakość może słaba, ale widać migającą kontrolkę oraz obroty na obrotomierzu.

Zamieszczam go poniżej:

Link

Dodano po 32 [sekundy]:

Filtr powietrza zamontowany nowy, lecz nie wiem z jakiego powodu coś go delikatnie wykrzywiło.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    ToJestNick napisał:
    Zaślepka wału korbowego jest raczej ok, bo olej nigdzie nie wycieka, ani go nie ubywa.
    Ja Ciebie proszę.... Nie naprawiaj sam. Zaślepka jest w wale, olej wraca do miski olejowej. Pojechać do warsztatu, sprawdzić ciśnienie oleju, w razie niskiego szukać usterki. I niech to robią mechanicy, nie Ty. Wyjście drugie, jeśli czujnik sprawny, zakupić kolejny silnik.
    Możliwe usterki dobrze opisał Kolega wyżej. Temat do zakończenia, żadne filmiki nic nie dadzą.
  • Poziom 30  
    Na zimnym silniku kontrolka też miga.

Dobra, cóż, znam się na samochodach raczej dobrze, ale bardziej na elektryce niż mechanice. Trzeba będzie podjechać do mechanika. Dzięki za porady.