Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Realtek HD Audio - Jakość dźwięku na tylnym panelu

28 Mar 2015 20:17 1800 9
  • Poziom 7  
    Cześć.

Posiadam zintegrowaną kartę dźwiękową Realtek HD Audio do której podpięty jest panel przedni, który niestety stracił swoją użyteczność na skutek naruszenia się wejść mini-jack, przez co trzeba kombinować (ruszać i nadginać gniazdo) aby słyszeć muzykę w stereo. Niby problemu nie ma, bo przecież można podpiąć słuchawki do panelu tylnego, jednak tu zaczynają się schody, a to dlatego, że jakość dźwięku (głównie głębi basu) na panelu tylnym jest wręcz tragiczna w porównaniu do jakości dźwięku wydobywanego przez te same słuchawki na panelu przednim. Wydaje się, że powinno być odwrotnie. Próbowałem całkiem odłączyć panel przedni, lecz jakość dźwięku panelu tylnego nie uległa poprawie. W biosie również nie znalazłem ustawień w jakim standardzie ma "grać" panel tylny. W czym zatem tkwi problem? Dodam, że mam aktualne sterowniki do tej zintegrowanej karty muzycznej. Model mojej płyty głównej to Gigabyte GA-P31-DS3L. Chcę uniknąć wymiany panelu przedniego jak nie całej obudowy, bo panel przedni również wygląda na "zintegrowany". W razie jakichkolwiek dodatkowych informacji na temat sprzętu/ systemu/ ustawień jestem do usług.
  • RenexRenex
  • Poziom 11  
    Jest to karta 8 kanałowa. Sprawdź w "Menadzer Realtek HD Audio" (jest instalowany razem ze sterownikami - taki czerwony głośnik w trayu) czy nie masz wybranego dźwięku przestrzennego. W załączniku screen ułatwiający odnalezienie opcji. Tam gdzie u mnie jest 5.1 może być ustawione 7.1, 5.1, kwadrofoniczny i stereo. Zmiana na stereo powinna załatwić sprawę.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za odpowiedź. Sprawdziłem wszystko tak jak radziłeś, lecz niestety przy każdym ustawieniu dźwięk pozostaje taki sam, czyli płaski, bez basu. Czy są jakieś inne sposoby które powinienem zastosować?
  • RenexRenex
  • Poziom 30  
    Spróbuj metody kolegi wyżej oraz ponownej instalacji sterowników lecz najpierw odinstaluj stare najlepiej Revo Unistallerem.
    Jeżeli to nic nie pomoże zbieraj na nową kartę PCI.
    Miałem kiedyś podobny problem i okazało się że uszkodzona była zintegrowana na płycie czego nie opłacało się naprawiać niestety.
  • Poziom 7  
    Sterowniki mam aktualne, ale dla świętego spokoju odinstalowałem i zainstalowałem jeszcze raz z podanego linku. Nie pomogło. Na zabawe z Linuxem już niestety nie mam czasu. Co do tego czy karta jest uszkodzona to bardzo wątpie, ponieważ na głośnikach 5.1 wszystko gra świetnie, słuchawki na przednim panelu również grają świetnie, a przecież panel przedni jest podłączony do tej samej karty.
  • Poziom 31  
    Może dobierz się do tego panelu z lutownicą, co powinno załatwić sprawę. Obstawiam, że luty gniazd JACK są niestykające. Roboty na ok 30 min dla niewprawnej ręki.
  • Poziom 7  
    Zrobiłbym to dawno, ale nie ma tam jak palca wsadzić, a co dopiero lutownice :) A samego panelu nie można wyciągnąć.
  • Poziom 11  
    To może od drugiej strony. Skoro głośniki 5.1 grają ok, to może w programie do słuchania muzyki masz włączony dźwięk 5.1?

2 opcja:

Panel sterowania > Sprzęt i dźwięk > dźwięk > klikasz na głośniki > Konfiguruj i tutaj sprawdzasz czy jest ustawione stereo (w teorii jest to połączone z menadżerem realtek, no ale to jest windows :P).
  • Poziom 7  
    Nic nie pomaga, chyba będe musiał posunąć się do tak drastycznych środków jak śrubokręt i wyłamać na chama ten panel po czym spróbować go faktycznie naprawić. Wszystkim dziękuje za udzielone odpowiedzi i poświecony czas, rozdaje po plusiku.