Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar prędkości obrotowej

lukasdj07 29 Mar 2015 01:13 768 3
  • #1 29 Mar 2015 01:13
    lukasdj07
    Poziom 1  

Witam!
    Ostatnio trafiła do naszego wydziału maszyna bardzo stara, a co za tym idzie bardzo manualna chciałbym uprościć nieco przezbrojenia i mam kilka problemów, na które mam nadzieje znawcy tematu udziela odpowiedzi.

A wiec problem polega na tym, ze potrzebuje odczytu prędkości obrotowej z 2 tuleji napędzanych z 2 silników jedna tuleja obraca się wewnątrz drugiej tulei(załączony rysunek),
    jakie urządzenie odczyta mi te wartości i pokarze, jakie to prędkości? Prędkości te muszą być równe, a wiec tuleja 1 i tuleja 2 musi obracać się z ta sama prędkością. Następny problem jaki się pojawia, to średnica tuleji zewnętrznej jest większa od tuleji wewnętrznej i ten parametr ulega zmianie (rożnego rodzaju produkcje).
    Przykład:
    tuleja zewnętrzna ma 100mm, a tuleja wewnętrzna 89mm jak obliczyć, aby obie tuleje miały synchronizacje i obracały się w tym samym tempie?

Ja jako laik uważamg, ze tuleja wewnętrzna musi obracać się nieco szybciej, bo ma mniejsza średnice aby była idealnie zsynchronizowana z tuleja zewnętrzna. Proszę o jakąś pomoc, dodam tylko, ze koszty tez maja znaczenie i nie chodzi mi tutaj o montaż jakiś enkoderów:
    pomiar prędkości obrotowej za 10000zł.
    Dziękuję za wszelkie wskazówki i pozdrawiam.

0 3
  • #2 29 Mar 2015 07:20
    azibik
    Poziom 32  

Predkość obrotowa nie zaleźy od średnicy wałka. Musisz miec dostęp do osi wałka, źeby tam zainstalowac tarczę kodową.

0
  • #3 29 Mar 2015 11:11
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Prędkości te muszą być równe, a wiec tuleja 1 i tuleja 2 musi obracać się z ta sama prędkością
    Prędkościa liniową czy kątową? Tłumacząc po chłopsku, czy ma robić tyle samo obrotów na minutę, czy nawijać sznurek z tą samą prędkościa?

Cytat:
    Ja jako laik uważamg, ze tuleja wewnętrzna musi obracać się nieco szybciej, bo ma mniejsza średnice aby była idealnie zsynchronizowana z tuleja zewnętrzna.

Osiąganie ideału zazwyczaj jest trudne i kosztowne, więc najpierw trzeba określić jak duże błędy są dopuszczalne. Druga sprawa, jakie to są prędkości.

Jeśli obie tuleje miały by sie obracać dokładnie tą samą prędkościa kątową to najlepiej je połaczyć, na stałe, a jeśli to nie możliwe to użyć sprzęgłą które będzie można rozłączać.

Cytat:
    Proszę o jakąś pomoc, dodam tylko, ze koszty tez maja znaczenie i nie chodzi mi tutaj o montaż jakiś enkoderów za 10000zł.
    Do pomiaru prędkości obrotowej zazwyczaj wystarczy czujnik który daje jeden impuls na obrót, jesli chcesz wiekszej rozdzielczości to enkoder (jak ma być tani to zrób sam) do tego jakiś tachometr panelowy albo dwa, ale jakbyś chciał automatycznie wyrównać prądkości to będzie potrzebny regulator który tak wysteruje drugi silnik żeby uzyskać odpowiedną prędkość w stosunku do pierwszego..

0