Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linux - Debian czy OpenSUSE?

RomanJUNIOR 29 Mar 2015 11:35 999 6
  • #1 29 Mar 2015 11:35
    RomanJUNIOR
    Uczeń

Witam.
    Mam bardzo stary komputer ledwo chodzi na 7 więc postanowiłem przesiąść się na Linux. Chciałbym oglądać na nim filmy (mam przez HDMI podłączony do telewizora) ale także stworzyć na wirtualnej maszynie mały serwer (FreeNAS)
    Jaki system będzie do tego lepszy Debian czy OpenSUSE.

Serwer już wiem jak robić skonfigurowałem go na laptopie (Windows 8) i wszystko śmiga.

Z góry dziękuje za wszystkie opinie.

0 6
  • #2 29 Mar 2015 11:57
    dedito
    Poziom 39  

Wybór dystrybucji Linuksa to raczej rzecz gustu, przyzwyczajeń itp.
    Obydwie dystrybucje oferują podobny zestaw aplikacji w zakresie multimedii.
    W przypadku starego sprzętu należy dobrać lekkie środowisko graficzne.
    Uzupełnij specyfikację sprzętową twojego komputera.

0
  • #3 29 Mar 2015 12:26
    saturas93
    Poziom 13  

Ja na swoim laptopie 1.8ghz 1gb ramu 128mb karta graficzna mam zainstalowanego Linuxa mint 17 z środowiskiem LXDE i bardzo dobrze chodzi także polecam ci tego Linuxa zainstalować.

0
  • #4 29 Mar 2015 12:34
    elektryku5
    Poziom 37  

RomanJUNIOR napisał:
    Witam.
    Mam bardzo stary komputer ledwo chodzi na 7 więc postanowiłem przesiąść się na Linux. Chciałbym oglądać na nim filmy (mam przez HDMI podłączony do telewizora) ale także stworzyć na wirtualnej maszynie mały serwer (FreeNAS)
    Jaki system będzie do tego lepszy Debian czy OpenSUSE.

Serwer już wiem jak robić skonfigurowałem go na laptopie (Windows 8) i wszystko śmiga.

Z góry dziękuje za wszystkie opinie.

Debian to dobry wybór, ewentualnie jakieś dystrybucje na nim oparte, bo czysty może być za trudny na początek.
    Środowisko polecam XFCE, da się je fajnie skonfigurować i jest stosunkowo lekkie.

1
  • #5 29 Mar 2015 16:36
    cichy767
    Poziom 9  

Jak nie wiesz co wybrać to wybierz Debiana :D A tak na poważnie to wydaje mi się, że Debian ma większą społeczność, wiec zawsze jak jest jakiś problem to łatwiej znaleźć, to tak z mojego doświadczenia ;)

0
  • #6 29 Mar 2015 20:19
    darekkkk
    Poziom 12  

No nie wiem czy jest właściwym proponować tak na start Debiana.

Polecam Minta z Mate lub LMDE też z Mate.

0
  • #7 10 Kwi 2015 16:52
    RomanJUNIOR
    Uczeń

Po przeszukaniu dużej ilości tematów uznałem, że dla każdego, najlepszy na początek będzie Linux Mint oparty na Debianie lub Ubuntu.
    Debian jest dla bardziej zaawansowanych, a OpenSuse jest dosyć nieprzyjemne graficznie.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

0