Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PDH 585 Dafne - dobór amortyzatora, naprawa programatora, eksploatacja

Piotrek3589 29 Mar 2015 11:44 4428 4
 • #1
  Piotrek3589
  Level 7  
  Posiadam pralkę Polar PDF 585 Dafne. Pralka ma już dobre 15-20 lat.

  Pralka przy wirowaniu czasami "skacze" ponad normę. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy wraz z innymi rzeczami piorę prześcieradło lub ręczniki. Te są trochę ciężkie i nierównomiernie dociążają wirujący bęben. Jeżeli piorę same koszulki to tego problemu zazwyczaj nie ma. Wydaje mi się, że gdy pralka "skacze", to bęben nie uderza w obudowę pralki, natomiast mam wrażenie, że jeden z amortyzatorów za bardzo się "ugina" co skutkuje radosnym podskakiwaniem pralki. Aby pozbyć się takiego zachowania zastanawiałem się nad wymianą amortyzatorów. Producent zamontował amortyzatory hydrauliczne. W ofercie na Allegro znajduję tylko amortyzatory cierne o sile tłumienia 100N lub 120N. Które amortyzatory wybrać? Słabszy czy silniejszy? Pralka ma tylko 2 amortyzatory. Trochę boję się tej operacji, bo amortyzatory na Allegro nie mają nazwy producenta. Czy przy wymianie amortyzatorów mogę bezpiecznie położyć pralkę na bok? A może powinienem odkręcić kamień dociążający bęben i przechylić pralkę na bok opierając o ścianę. To jednak może ułamać stopki.  W jednym z programów, pralka czasami zatrzymuje swoją pracę. Zawsze w jednym i tym samym miejscu. Wystarczy abym delikatnie pomógł przeskoczyć programatorowi "jeden ząbek" i pralka wznowi działanie. Czy jest sens aby rozebrać "programator" i przeczyścić czy też jest to element, którego naprawa jest bardzo trudna? Podejrzewam, że czyszczenie nic nie da i coś tam się pewno ułamało, a z uwagi na małe elementy, jest to trudne do naprawy.

  Jak to jest z nowymi pralkami. Psują się? W przypadku przeprowadzki o 350 km lepiej przetransportować "niezniszczalną pralkę" czy szkoda zachodu i kupić nową za jakiś 1000 złotych? Pralka jest raczej w dobrym stanie. Obudowa w kilku miejscach jest podgryziona przez rdzę, ale te miejsca zabezpieczyłem i przyczynę rdzy uszczelniłem. Najpoważniejsze ślady rdzy znalazłem przy dolnym zaczepie amortyzatora. Próbowałem obliczyć po ilu latach zwróci się zakup nowej pralki za 1000 złotych to wychodzi mi okres 5-10 lat. Wydaje mi się zatem, że jeżeli tylko będę miał możliwości transportowe, to lepiej zabrać staruszka ze sobą.

  Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Piotrek3589
  Level 7  
  Dziękuję za odpowiedź. Pralka jest wypoziomowana.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  Piotrek3589
  Level 7  
  Dziękuję za fantastyczne, wyczerpujące, konkretne wypowiedzi. Na razie wstrzymałem się z wymianą czegokolwiek. Ładując cięższe rzeczy (prześcieradła) staram się nie przekraczać 3/4 pojemności bębna. Wtedy pralka wpada w rzadsze tańce skakańce. Kiedyś przymierzę się do wymiany amortyzatorów, gdy któreś wzbudzą moje większe zainteresowanie.