Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie lamp najazdowych - jak to zrobić hermetycznie i bezpiecznie?

tablo888 29 Mar 2015 14:16 7173 30
  • #1 29 Mar 2015 14:16
    tablo888
    Poziom 10  

Witam.

Mam pytanie odnośnie podłączenia 10 lamp najazdowych. Brukarze ułożyli kamień polny na wjeździe do domu. Przewód 3x1,5 poprowadzony pod betonem, porobione pętle wychodzące nad kamień. I teraz pytanie, jak to połączyć hermetycznie, lampy mają nazwę opn-1 tanie 30zł sztuka ip67 niby z każdej lampy wychodzi przewód 1dławik. Wszyscy elektrycy twierdzą, że na termokurczki będzie działać. Myślałam o takich mufach hermetycznych ip67 na 3 dławikach, może to będzie bardziej praktyczne, troszkę kosztowne, ale lampy są 230V, więc zależy mi na bezpieczeństwie. Przepraszam za chaotyczny opis, ale jestem kobieta i nie znam się na tym, a chciałabym, aby instalacja pracowała latami bez rozdłubywania kamienia i szukania usterki, jak to wykonać profesjonalnie??? Pozdrawiam.

0 29
  • #4 29 Mar 2015 14:28
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Pewnie o to chodzi -

Podłączenie lamp najazdowych - jak to zrobić hermetycznie i bezpiecznie?

1
  • #6 29 Mar 2015 14:48
    tablo888
    Poziom 10  

Bezpośrednio się nie da wpiąć w oprawę :( Czy taka mufa kablowa z klejem np wystarczy czy lepiej taka puszkę hermetyczna i dodatkowo ją zalać czymś ? Pozdrawiam dziękuje za odpowiedzi

0
  • #11 29 Mar 2015 21:01
    tablo888
    Poziom 10  

W środę ma się zjawić elektryk z tego co mówił przez telefon to on kładzie takie lampy na koszulki termokurczliwe i nigdy nie miał żadnych problemów. Jak mówiłam o koszulkach z klejem i puszkach to stwierdził,że jest to przerost formy nad treścią. Troszkę się obawiam ale daje gwarancję, że wszystko będzie świecić (tylko nie wiem jak długo). Pozdrawiam.

0
  • #12 29 Mar 2015 21:23
    niewolno2
    Poziom 39  

Nie zapomnij aby gość zostawił ślad swojej pracy w formie papierowej aby później nie było jakiś niedomówień na wykonaną usługę.

0
  • #13 29 Mar 2015 21:39
    tablo888
    Poziom 10  

A Wy Panowie elektrycy jak byście to podłączyli razem aby nie było problemu? I ile taka usługa by kosztowała za 10 lamp najazdowych?

0
  • #14 29 Mar 2015 22:13
    chemik143
    Poziom 12  

Podłączałem rok temu coś podobnego, jednak z trochę wyższej półki. 6 opraw 3,5W 12V na odcinku 35 metrów. Podciągnięty był kabel w gumowej izolacji, prowadzony w peszlu. W bruku zamontowane kawałki rurki PVC fi 50mm z zaślepkami na zaprawie CX5. Zakupiłem żywicę uszczelniającą, taką jak do muf kablowych. Połączenia lutowane, zaizolowane i zatopione w żywicy. Wykonany został też przelew do warstwy kamienia pod podjazdem by woda nie stała w "puszce". Po roku wszystko śmiga bez problemu. Nie odważyłbym się jednak robić czegoś takiego na 230V.

Co do ceny - trudno wyczuć. Jeśli ma to być porządnie i na lata to kilka stów poleci.

1
  • #15 29 Mar 2015 22:57
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

tablo888 napisał:
    W środę Ma się zjawić elektryk z tego co mówił przez telefon to on kładzie takie lampy na koszulki termokurczliwe i nigdy nie miał żadnych problemów. Jak mówiłam o koszulkach z klejem i puszkach to stwierdził,że jest to przerost formy nad treścią. Troszkę się obawiam ale daje gwarancje,że wszystko będzie świecić(tylko nie wiem jak długo). Pozdrawiam

Połączenie -żyła w żyłę, przewód w przewód za pomocą koszulek termokurczliwych - jak najbardziej. W Twojej sytuacji jednak bym tak nie zrobił, ponieważ do połączenia są po 3 żyły - koszulka szczelnie nie może w takiej sytuacji przylegać, ale może Twój elektryk ma odpowiednią technikę do tego połączenia.

-1
  • #16 29 Mar 2015 23:06
    niewolno2
    Poziom 39  

Poszczególne żyły izoluje się koszulką termokurczliwą a następnie całość również koszulką termokurczliwą na większej odległości.

-1
  • #17 29 Mar 2015 23:16
    tablo888
    Poziom 10  

Hmmm już sama nie wiem co myśleć. Miało być proste a nie jest. Dobrze,że jest to forum za nie długo z elektryki będę podszkolona... No a te termokurczki z klejem chyba będą jakoś wypełniały środek tej rurki i izolowały od wilgoci . Oprawy będą w betonie to chyba wody tam nie będzie jak już zwiąże beton. Gdybym się znała to bym sama to podłączyła najwyżej powiem elektrykowi,ze ma to jeszcze jakaś taśmą zaizolować na wszelki wypadek. Ewentualnie poprawka ale wiąże się to z rozkuwaniem wzywaniem brukarzy masakra

0
  • #19 29 Mar 2015 23:24
    marek-1983
    Poziom 16  

Ale koniecznie z klejem i będzie trzymać. Ew. puszka i zalać żywica poliuretanową to się robi ala guma czy tez kauczuk to kosztuje coś ok 100 zł ale ile tego jest to nie powiem. W hurtowni elektrycznej powiedzą cenę i ile tego jest

1
  • #20 29 Mar 2015 23:35
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

niewolno2 napisał:
    Poszczególne żyły izoluje się koszulką termokurczliwą a następnie całość również koszulką termokurczliwą na większej odległości.

No i co w związku z tym ? Nadal żadna koszulka nie jest w stanie uszczelnić 3 i więcej przewodów, żył łączonych razem - tak jak pisałem wyżej. Wskaż w którym miejscu pokazuje to Twój link - do połączenia 3 przewodów użyte są już specjalne mufy - nie koszulki termokurczliwe.

0
  • #21 29 Mar 2015 23:50
    niewolno2
    Poziom 39  

Wiadomą rzeczą jest że połączenie kabli w ziemi wykonuje się mufą w której są zastosowane koszulki termo kurczliwe do zastosowań dedykowanych i nie robi się tego zwykła koszulką termokurczliwą.

-1
  • #22 29 Mar 2015 23:52
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

To więc wskaż "niezwykłą" koszulkę termokurczliwą o której piszesz, gdzie jest ona w Twoim linku ? Pisałeś też, że "całość" izoluje się później koszulką na dłuższej odległości - pokaż jak.

1
  • #23 30 Mar 2015 00:39
    niewolno2
    Poziom 39  

Chodzi o warunki na jakie będzie narażona zwykła koszulka, z doświadczenia wiem że zwykłą koszulkę termokurczliwą szybko "szlag trafi" a te które są stosowane w mufach kablowych wytrzymują znacznie więcej, ma to również zastosowanie w przypadku naprawy/łączenia przewodów koncentrycznych narażonych na warunki zewnętrzne. Co się tyczy montażu mufy to zewnętrzna część mufy jest znaczne dłuższa i łączy oba końce izolacji kabli.

-2
  • #24 30 Mar 2015 06:27
    chemik143
    Poziom 12  

Tutaj są oba trzy końce. Jedynie specjalna mufa. Jedna, max dwie paczuszki żywicy wystarczą w połączeniu z dobrym elektrykiem. 230V to nie żarty.

0
  • #25 30 Mar 2015 07:16
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

niewolno2 napisał:
    Chodzi o warunki na jakie będzie narażona zwykła koszulka, z doświadczenia wiem że zwykłą koszulkę termokurczliwą szybko "szlag trafi" a te które są stosowane w mufach kablowych wytrzymują znacznie więcej, ma to również zastosowanie w przypadku naprawy/łączenia przewodów koncentrycznych narażonych na warunki zewnętrzne. Co się tyczy montażu mufy to zewnętrzna część mufy jest znaczne dłuższa i łączy oba końce izolacji kabli.

Nie kolego, chodzi o to że pod moim postem napisałeś:
    niewolno2 napisał:

Dlatego nie kręć teraz o rzeczach nie na temat, koszulki termokurczliwe w opisanej sytuacji się nie nadają, jeszcze raz wyjaśnił to kolega chemik143 - czy teraz rozumiesz o czym piszemy ?

0
  • #27 30 Mar 2015 17:52
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Kolego, Ty dalej nie rozumiesz o co chodzi. Masz 3 różne przewody - zasilanie, odpływ, odgałęzienie do oprawy. Jakkolwiek będziesz próbował, nie uszczelnisz takiego połączenia koszulką termokurczliwą - owszem jako izolacja elektryczna w suchych warunkach jak najbardziej, jako zabezpieczenie przed wilgocią, wodą - nie ma takich szans. Zrobiłem zdjęcie - 3 żyły 1,5ki wyprowadzone z jednego kierunku - innym sposobem było by wyprowadzenie dwóch żył z jednej strony, trzecią żyłę z drugiej strony - efekt i tak byłby taki sam - koszulka nie uszczelni każdej z żyły po całym obwodzie - fizycznie jest to niemożliwe.
    Załączam zdjęcie Podłączenie lamp najazdowych - jak to zrobić hermetycznie i bezpiecznie? Podłączenie lamp najazdowych - jak to zrobić hermetycznie i bezpiecznie?
    W miejscu zaznaczonym strzałką będzie wnikać woda, dłuższa koszulka tutaj nie pomoże.

1
  • #28 30 Mar 2015 19:22
    tablo888
    Poziom 10  

A czy taka koszulka z klejem nie zaizoluje tych kabli?? Klej wniknie w te szczeliny taki Mi się wydaje....

0
  • #30 30 Mar 2015 19:34
    tablo888
    Poziom 10  

Koleżanko :) Jestem kobietą a profil użyczony przez brata na potrzeby zdobywania wiedzy... Teraz już wiem,że trzeba było zamówić oprawy na 12v byłoby i bezpiecznie i chyba łatwiejsze w wykonaniu :( A z tego co panowie elektrycy piszą to najlepsze były by mufy kablowe których cena przekracza wartość lamp kabla i położenia bruku :/ Oraz znalezienie elektryka który się na tym zna i wykona to profesjonalnie Pozdrawiam

0