Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HECO 165 S-CPS 870I - regeneracja

lolo83 29 Mar 2015 15:16 771 5
  • #1 29 Mar 2015 15:16
    lolo83
    Poziom 15  

Witam,
    mam problem z głośnikami jak w temacie. Od pewnego czasu "pocharkiwały" sobie troszkę, ale nie było jakoś czasu by się tym zająć. Cały czas myślałem, że to wina górnego resora, gdyż pianka była poszarpana ze starości się zrobiła bardzo podatna za kruchość. Po prostu się rozsypała w większości obwodu. Postanowiłem się tym zająć. Rozebrałem kolumny, wyjąłem głośniki, ale dwa z pośród czterech bardzo dziwnie zachowywały się przy naciskaniu membrany. Delikatnie odkleiłem nosek i odsłoniła się wewnętrzna strona cewki. Na zdjęciu przedstawiam stan cewki:
    HECO 165 S-CPS 870I - regeneracja
    Wygląda na to że kiedyś głośnik pracował zbyt mocno, z zbyt dużym basem i cewka została za mocno wypchnięta i zahaczyła o rdzeń który z kolei uszkodził cewkę. Teraz jest efekt taki, że głośnik nie gra czysto. Zastanawiam się jak to najprościej naprawić, gdyż w dwóch głośnikach jest ta sama historia. Pozostałem dwa mają cewki nieuszkodzone, a do wymiany kwalifikuje się tylko górne zawieszenie.
    Myślałem aby delikatnie podnieść membranę i małą szlifierką dla majsterkowiczów pod szlifować zahaczającą część cewki, ale obawiam się aby opiłki się nie dostały pomiędzy rdzeń cewki, a magnes i aby potem nie przeszkadzały w czystym brzmieniu głośnika.

Jak najprościej naprawić te głośniki?

0 5
  • #2 29 Mar 2015 15:30
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Z treści Twojego postu wnioskuję, że kompletnie nie masz doświadczenia w kwestii regeneracji/ naprawy głośników. Radzę dać to komuś kto profesjonalnie to wykona

0
  • #3 29 Mar 2015 16:00
    lolo83
    Poziom 15  

Dobrze wnioskujesz gdyż akurat w tej dziedzinie elektroniki nie mam osobiście żadnego doświadczenia! Jednak nie zależy mi na super profesjonalnej naprawie ale na tym abym to ja je naprawił albo do końca popsuł ale jeśli już to czegoś się przy tym nauczył. Mam zdolności manualne a także sporo wolnego czasu i chciałbym samemu spróbować. Na pewno kolego "_PREDATOR_" byś to zrobił bardziej profesjonalnie ale jeśli mi się nie uda to po prostu kupię nowe głośniki i tyle. Jeśli to nie problem to prosiłbym Cię oraz innych kolegów o jakieś wskazówki jak się najprościej za to zabrać. Na pewno zwiększy to moje szanse niepopsucia głośnika :D

0
  • #4 29 Mar 2015 16:12
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Na forum jest masa tematów poświęconych naprawie/ regeneracji głośników, proszę poszukać/ poczytać, a póżniej pytać!
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1797404-0.html
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10359615#10359615

0
  • #5 29 Mar 2015 23:39
    bratyslaw
    Poziom 23  

Karkas jest, z tego co widzę, aluminiowy i wygięty od dołu - może udałoby się go dogiąć przy pomocy odpowiedniego narzędzia, np. odpowiednio przygotowanego kawałka plastiku, blaszki, karty kredytowej itp. (trzeba się wykazać inwencją). Jeśli to jest niemożliwe (bo, np. za wąska szczelina, albo się pognie bardziej) to pozostaje tylko odklejenie dolnego resora i zrobienie tego poza koszem.

0
  • #6 30 Mar 2015 00:35
    lolo83
    Poziom 15  

Myślę że najskuteczniejszym sposobem będzie wyjęcie membrany z cewką i dolnym resorem z kosza gdyż górne zawieszenie i tak kwalifikuje się do wymiany. Pianka praktycznie prawie w całości rozpadła się. A nawiasem mówiąc gdzie najlepiej zaopatrzyć się w zawieszenie 6,5" piankowe do tego modelu?

0