Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozłącznik z ogranicznikiem przepięć

29 Mar 2015 17:44 1410 7
  • Poziom 24  
    Witam. Która szkoła ma rację. Ogranicznik przed rozłącznikiem, ogranicznik po przejściu przez rozłącznik? Nie widzę w świetle prawa jakoś sprecyzowanego zapisu więc pytam jak wy to robicie. Ja podłączam na wejście rozłącznika fazy, z wyjścia rozłącznika wchodzę na przepięciówki i dalej na aparaty RCD lub blok rozdzielczy.
    Ostatnio dużo spotkałem obiektów, gdzie najpierw jest przepięciówka a potem dopiero rozłącznik.

Przy pomiarach ja mogę sobie wyłączyć i wyjąć lub odłączyć SPD bez napięcia to wiem, że jest plus ale jeśli ktoś ma zabezpieczenie przedlicznikowe to też to zrobi.
    Czy rozłącznik WYŁĄCZONY chociaż troszkę ograniczy impuls? W końcu robi przerwę izolacyjną.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Bodzio.... napisał:
    1. Ogranicznik za FR.
    2. Ja zawsze robię tak. Z FR na blok rozdzielczy, z bloku ładnie linką do ogranicznika.
    3. Pamiętaj że czasami ochronniki się zabezpiecza.

2. Czyli robisz to za FR. A przewody fazowe nie powinny być w miarę krótkie?
    A jak masz rozdział PEN na szynie i z szyny PE(N) lecisz na blok to stosujesz wtedy na przewód N ogranicznik?
    3. To akurat wiem ale w domowych zastosowaniach jeszcze nigdy nie musiałem tego robić.
  • Poziom 37  
    W przypadku gdy rozdział PEN ma miejsce w rozdzielni to niema sensu stosowanie ogranicznika na N bo N wywodzi się z szyny do której będzie " uziemiony" zaś jego długość to parę centymetrów. Gdyby było tak że rozdział jest wiele wiele metrów dalej czy w złączu czy na rozdzielni głównej to trzeba by N też chronić bo istnieje ryzyko indukcji przepięcia i trzeba je wytłumić poprzez ochronnik.
  • Poziom 24  
    A nie powinno być FR ->SPD->BLOK ROZDZIELCZY?
  • Poziom 25  
    elektronikq napisał:
    A nie powinno być FR ->SPD->BLOK ROZDZIELCZY?

A jaka jest impedancja 15 cm linki Ly10 którą jest podpięty ogranicznik, i jaki ma wpływ ta długość na jego funkcjonowanie?
  • Poziom 12  
    zdzisiek1979 napisał:
    Gdyby było tak że rozdział jest wiele wiele metrów dalej czy w złączu czy na rozdzielni głównej to trzeba by N też chronić

A czy 120m (kabel ziemny) to jest wiele metrów w takim przypadku ?
  • Użytkownik usunął konto