Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie licznika prądu jednofazowego z dwoma wej i wyj

29 Mar 2015 18:23 2721 10
  • Poziom 11  
    Witam.

W ramach testu chce sprawdzić mój licznik prądu.
    Jest to licznik jednofazowy.
    Posiada on dwa wejścia i dwa wyjścia.
    Jedną parę podłączam pod kabel prowadzący do gniazdka 230V.
    Drugą parę podłączam do zwykłego trójnika elektrycznego.
    Tak jak powiedziałem robię to tylko po to, aby sprawdzić jak działa licznik i jak zachowa się on podłączając do trójnika np. lampkę, czajnik i lodówkę.
    Jestem laikiem, więc proszę o wyrozumiałość.

Moje pytanie brzmi:
    Czy taka instalacja jest poprawna? Nic mi nie "strzeli"?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Wszystko powinno działać.
  • Poziom 11  
    Ok, dzięki za pomoc. Faktycznie wygenerowało się dużo spamu.
    Wracając do tematu i pytanie jaki licznik posiadam.
    Otóż nie posiadam jeszcze żadnego...
    Najpierw chciałem zapytać, czy coś takiego jest możliwe zanim wydam pieniądze.
    Ale skoro już się złożyło, to może polecicie jakiś niedrogi licznik, który nadałby się do mojego eksperymentu?
    Chciałbym, aby licznik miał dodatkowo port RS, abym mógł ładnie czytywać sobie wszystkie dane do komputerka.

p.s jeżeli chodzi o trójnik to chodzi mi o zwyczajną listwę z wyciętą wtyczką, a w jej miejsce wyciągnięte 2 kabelki podłączone do licznika.
    @Wyklęty dziękuje za punkty. Chyba dałeś mi je na podstawie mojej wiedzy i teorii, że jeszcze dużo punktów wykorzystam tworząc wątki z pytaniami zanim się czegoś nauczę :)
  • Poziom 29  
    Nie dawno na znanym portalu aukcyjnym pojawiły się liczniki energii w kształcie popularnego bezpiecznika typu ,,S". Kosztuje około 60zł, montaż jest dziecinnie prosty.
  • Poziom 11  
    @ToJestNick rozumiem, że nie chcesz robić reklamy, ale możesz podać model? Nie potrafię odszukać, albo nie wiem, czy ten o którym myślisz spełnia moje założenia tj. port rs, podłączenie do prądu na wejściu i wyjściu, mały wyświetlacz na liczniku służącego również do podglądu "manualnego"
  • Admin Elektroenergetyka
    festusior napisał:
    Nie chce być czepialski ale napisałem post w dziale "Elektryka Początkujący".
    Mógłbym przytoczyć tutaj definicje kim jest osoba początkująca, bo chyba nie wszyscy wiedza.
    Jak ktoś kpi z początkującego, to świadczy tylko o kulturze tego człowieka.
    Przyznaje się jestem laikiem, początkującym, nie znam prawidłowej nomenklatury. Jak niektórych to bawi, to szczerze gratuluje.

Dla mnie zwyczajna listwa to taka, którą kupie od chińczyka za 5zł na bazarku, czyli przedłużacz z rozgałęźnikiem na końcu.
    Jak odetnę wtyczkę temu przedłużaczowi to wyciągnąć mogę z niego dwie żyłki, które podpinam do licznika.

Nawet w dziale dla początkujących wymagamy minimum wiedzy.

Podaj typ licznika jaki zamierzasz zastosować to wtedy można pomóc. Zresztą na każdym liczniku jest schemat podłączenia.
    Zapytam jak zamierzasz realizować ochronę przeciwporażeniową na przedłużaczu dwużyłowym, gdzie będziesz podłączał urządzenia wykonane w I klasie ochronności?
  • Poziom 11  
    @zubel tak przyjąłem do wiadomości, co nie zmienia faktu, że tego nie rozumiem.
    Licznik posiada 2 wejścia i dwa wyjścia L+N. Więc podłączyć mogę do niego tylko i wyłącznie przedłużacz dwużyłowy. Skąd wziąć uziemienie?

Mogę zrobić tak, że do gniazda, do którego się podłączam 230V demontuje kabel i mam 3 żyły. L+N podłączam do licznika i z tyłu licznika je wyprowadzam. Do licznika do wyprowadzonych żył podłączam z listwy 2 żyłki, a trzecia żyłkę podłączam bezpośrednio do uziemienia z gniazda 230V?
  • Warunkowo odblokowany
    festusior napisał:
    @zubel tak przyjąłem do wiadomości, co nie zmienia faktu, że tego nie rozumiem.
    Licznik posiada 2 wejścia i dwa wyjścia L+N. Więc podłączyć mogę do niego tylko i wyłącznie przedłużacz dwużyłowy. Skąd wziąć uziemienie?

Mogę zrobić tak, że do gniazda, do którego się podłączam 230V demontuje kabel i mam 3 żyły. L+N podłączam do licznika i z tyłu licznika je wyprowadzam. Do licznika do wyprowadzonych żył podłączam z listwy 2 żyłki, a trzecia żyłkę podłączam bezpośrednio do uziemienia z gniazda 230V?

Dokładnie tak.
  • Poziom 11  
    Super!
    I wtedy mogę podłączyć już lodówkę, czajnik i pozostałe AGD?
    @Łukasz-O - śledzisz wątek, mój pomysł nadaje się do realizacji wg. opisanych tutaj zasad?
  • Admin Elektroenergetyka
    Osobiście nie podoba mi się ten pomysł. To wszystko ma wisieć w "pająku"? Ten pomiar energii zamierzasz przeprowadzać hobbystycznie, czy masz jakieś konkretne powody? Pamiętaj, że do licznika musisz dokupić konwerter, jeśli chcesz monitorować zużycie na komputerze.
    Ja bym licznik wraz z gniazdem umieścił w obudowie np. S6. Z obudowy wyprowadzić przewód trzy żyłowy zakończony wtyczką, którą będziesz podłączał na czas pomiarów do jakiegoś gniazda ze sprawnym stykiem ochronnym.