Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa grzałki z rezystora

rejestracja2 29 Mar 2015 18:24 1470 11
    rejestracja2
    Level 10  
    Witam.
    Otóż robię ekstruder do mojego pomysłu drukarki, ale mam problem taki iż na internecie widziałem żeby użyć 10 om 15-20W rezystora jako grzałki, dobra fajnie, ale jakie zasilanie trzeba do takiego, bo za bardzo nie ogarniam jeszcze tego.
    Bardzo dziękuję za pomoc.
    nasty_photon
    Level 22  
    rejestracja2 wrote:
    Witam.
    Otóż robię extruder do mojego pomysłu drukarki, ale mam problem taki iż na internecie widziałem żeby użyć 10Ohm 15-20W rezystora jako grzałki, dobra fajnie, ale jakie zasilanie trzeba do takiego, bo za bardzo nie ogarniam jeszcze tego.
    Bardzo dziękuję za pomoc.

Prawo Ohma - chyba w szkole miałeś?
    miroix
    Level 20  
    nasty_photon wrote:
    Prawo Ohma - chyba w szkole miałeś?
    Prosi o pomoc - Dział Początkujący Elektronicy tak dla przypomnienia
    rejestracja2
    Level 10  
    Tak miałem ale tak oględnie ja chodzę na informatyka jak byłem małym szkrabem XD lubiłem bawić się i rysować elektronikę... ale jakoś zapomniałem wszystko... :(
    Więc ktoś pomoże... ?
  • Helpful post
    Aleksander_01
    Level 41  
    Sam sobie policzysz.
    R=U/I P=UxI czyli 100=U/I oraz 20=UxI
    rejestracja2
    Level 10  
    aha..... a natężenie prądu ... ? 40mA ? tyle procek ATmega8 bierze... z tego co mi się zdaje.
  • Helpful post
    misterbociek
    Level 21  
    rejestracja2 wrote:
    aha..... a natężenie prądu ... ? 40mA ?.

Skąd tyle ci wyszło?

Przy napięciu 20V będziesz miał 20W na rezystorze. Natomiast przy 12V tylko 14W.
    rejestracja2
    Level 10  
    Okej... XD uznajmy ze nie bylo powyższego pytania XD, jak na razie dzieki. Jak cos jeszcze bedzie mi potrzebne napisze :)
    rejestracja2
    Level 10  
    Nwm czy w tym temacie moge pisać o programowaniu, ale czy ktoś się orientuje jak zaprogramować ATmege8 do termistora NTC 100k ?? Tzn. jest jakaś biblioteka czy muszę definiować po kolei stopnie i rezystancje ?
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Nwm czy w tym temacie moge pisać o programowaniu, ale czy ktoś się orientuje jak zaprogramować ATmege8 do termistora NTC 100k ?? Tzn. jest jakaś biblioteka czy muszę definiować po kolei stopnie i rezystancje ?

Pisać można, ale tutaj możesz trafić na kogoś kto da ci same skomplikowane rozwiązania ;)
    Biblioteka na pewno jakaś jest, bo na wszystko są gotowce, ale żadnej nie potrzebowałem więc nie podam żadnej nazwy, rozwiązania są trzy, policzyć ("Steinhart–Hart equation" albo uprosczone "β parameter equation"), stablicować (a pomiędzy punktami z tablicy interpolować), albo korzystać z linearyzacji którą daje dzielnik stworzony z rezystora z termistorem, w środku charakterystyki można przyjąć że jest liniowo.
    Pierwsze rozwiązanie będzie wymagało obliczeń na float'ach więc zajmie sporo czasu procesora i pamięci, drugie jest szybkie ale może być mało dokładne, trzecie działa tylko w ograniczonym zakresie temperatur.
    archanoid
    Level 26  
    Witam . Potrzebujesz grzałki do ekstrudera . Czyli będziesz wyciskał materiał przez rozgrzaną dyszę . Do takiego celu najlepiej się nadają rezystory drutowe na rurce ceramicznej . Budowa grzałki z rezystora

Zdjęcie jest zapożyczone z innej strony i wartość jest inna .
    rejestracja2
    Level 10  
    Yyyy... ja juz widzialem plany innych i wiem jakich uzyc teraz mi trzeba jak zaprogramowac atmege zeby czytala info z NTC 100k o temp. Na grzałce. Czy jest jakas biblioteka ... :( wiem ze pytale. ,ale jeszcze raz dopytam czy ktos to robil jiz