Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Wzmacniacz na BD139 - Kilka pytań

29 Mar 2015 18:38 1911 14
  • Wzmacniacz na BD139 - Kilka pytań

Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe

w3basto napisał:
    1.Czy ten układ można zasilić z 12V (czy się nic nie spali) ?

Można.

w3basto napisał:
    2. Czy zamiast 2 diód można zastosować BD135 i potencjometr 10K do regulacji prądu spoczynkowego ?

Tak, ale 10 kiloomów to za dużo.

w3basto napisał:
    3.Po co są R1,R2 i C1 ?

R1 - rezystor obciązenia pierwszego stopnia wzmocnienia
    R2 - nie wiadomo po co. Prawdopodobnie błąd na schemacie, miał być włączony równolegle do złacza B-E drugiego tranzystora.
    C1 - obcina pasmo od góry, zabezpieczjąc przed wzbudzeniem na częstotliwości ponadakustycznej (wartość 100nF za duża, zapewne miało byc 100pF)

w3basto napisał:
    4.Czy ten wzmacniacz będzie bardzo zniekształcał ?

Nie, jeśli go nie przesterujesz.

w3basto napisał:
    5. Jaką moc osiągnie ? (na moje oko ok 5W)

Jak to wyliczyłeś?

w3basto napisał:
    Punkty: 2.5 dla użytkownika

Koleś, pogięło cię - żądanie punktów w temacie z prosbą o pomoc jest przejawem buractwa.

1
    Użytkownik usunął konto  
    Specjalista elektronik

W takim układzie moc wyjściowa będzie mizerna, a na dodatek łatwo uszkodzić tranzystory wyjściowe. Zobacz https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3008112.html i poczytaj, co pisałem o wzmocnieniu prądowym tranzystorów i o bootstrapie.

0

Rekomenduję sprawdzony schemat. Wzmacniacz na BD139 - Kilka pytań

1
    Specjalista elektronik

Do poprawnego działania tego układu wzmocnienie prądowe Q4 musi być większe (i to z zapasem, przy największym prądzie i małym napięciu), niż stosunek R10 do impedancji głośnika - w przypadku użycia głośnika 4R może z tym być duży problem, zwłaszcza przy mocy 5W - potrzebne jest wzmocnienie ponad 120 przy prądzie 1.6A i napięciu 4V.

1

Wzór płytki dla wzmacniacza post#8

0
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 30  

w3basto napisał:
    a jeśli do shematu z 6 postu dodałoby się rezystory emiterowe oraz zwiększyło napięcie np do 18v uzyskałoby się lepsze działanie układu ?

Dlaczego uparłeś się właśnie na ten wzmacniacz.
    Nie jest to najlepsza konstrukcja, a po zmontowaniu nie wiadomo jak to coś będzie działać.
    Przecież kolega zamieścił powyżej bardzo dobry wzmacniacz - schemat, płytkę.
    Zobacz jeszcze schematy wzmacniaczy poniżej.
    Wzmacniacz na drugim schemacie może pracować przy napięciu zasilającym od +6V do +20V z mocą wyjściową od 0,5W do 5W (+6V=0,5W, +9V=1,5W, +12V=2,5W, +15V=4W, +20V=5W) przy zmianie wartości jednego z rezystorów.

1
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 30  

w3basto napisał:
    dzięki, ale mi chodzi oto aby wzmacniacz miał reg I spoczynkowego nie przez diody

jeśli już to wybrałbym 2 sch. I jeszcze który rezystor zmienić ? Ten 1,2k

W tych wzmacniaczach załączonych przeze mnie i kolegę aksakal prąd spoczynkowy jest już ustalony i przy odpowiednim napięciu zasilania nie trzeba tego prądu regulować.
    Moje następne pytanie : dlaczego we wzmacniaczu, który sobie wymyśliłeś musi być ręcznie regulowany prąd spoczynkowy?

Wzmacniacz na schemacie drugim - przy zasilaniu +15V...+20V należy zwiększyć wartość rezystora 100k na 150k...180k.

-1
    Użytkownik usunął konto