Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz na układzie 7812 - odseparowanie zasilania dla silnika DC

oldtimery 29 Mar 2015 22:12 912 8
  • #1 29 Mar 2015 22:12
    oldtimery
    Poziom 5  

Witam!

Na wstępie zaznaczam że jestem bardzo początkującym użytkownikiem tego forum - mój pierwszy temat - oraz raczkującym "elektronikiem". Jest to mój pierwszy układ jaki kiedykolwiek zaprojektowałem!!! Dwa tygodnie temu nie potrafiłem nawet podłączyć diody do zasilania więc proszę o wyrozumiałość.

W ramach ćwiczeń postanowiłem zrobić sobie prosty zasilacz dający stabilizowane napięcie 12 V.

Chcę z niego zasilić:
    - silniczki DC 12 V ( 4 szt. - 100 mA / szt ) - złącze X1 na dole PCB
    - 3 układy ( 4 x ok. 60 mA / szt. ) - goldpiny
    - podpiąć amperomierz elektroniczny ( złącze na schemacie jako zworka - dopiero opanowuję Eagle )

Płyta będzie wykonana za pomocą techniki "mazakowej". Moje pytanie jest następujące... Czy można odseparować/filtrować zasilanie dla tych silniczków. Wiem że takie silniczki powodują zakłócenia.
    Czy dobrym/wystarczającym rozwiązaniem dodanie kondensatora przy tych złączach ARK (złącza na dole PCB)?

Bym zapomniał... Układ 7812 oczywiście z radiatorem z chipsetu komputera 3 cm x 3 cm.

PS. Sugestie i wskazówki oraz słowa krytyki bardzo mile widziane....

Zasilacz na układzie 7812 - odseparowanie zasilania dla silnika DC Zasilacz na układzie 7812 - odseparowanie zasilania dla silnika DC

0 8
  • #2 29 Mar 2015 22:23
    azibik
    Poziom 32  

Osobny zasilacz do elektroniki, silniki można zasilać przed stabilizatorem.

0
  • #3 29 Mar 2015 22:41
    oldtimery
    Poziom 5  

azibik napisał:
    Osobny zasilacz do elektroniki,silniki można zasilać przed stabilizatorem.

Czyli kolego nie ma szans jakoś tego filtrować powiedzmy kondensatorem? A można np. zrobić przed np. dzielnik napięcia na to 12 V z tych 15 V ( plus kondensator ) i będzie lepiej niż obecnie?

0
  • #4 29 Mar 2015 22:44
    azibik
    Poziom 32  

Nie zasila się z tego samego żródła elektroniki i silników. Równolegle z silnikami zapnij kondensator /ceramiczny/, dobierz.

0
  • #5 29 Mar 2015 22:54
    oldtimery
    Poziom 5  

azibik napisał:
    Nie zasila się z tego samego żródła elektroniki i silników. Równolegle z silnikami zapnij kondensator /ceramiczny/, dobierz.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem... Mam dopiąć równolegle do tych złączy ARK kondensator ceramiczny? Jak się go dobiera pojemność takiego kondensatora? Czy na tzw. chybił trafił?

Coś takiego?

Zasilacz na układzie 7812 - odseparowanie zasilania dla silnika DC

0
  • #6 29 Mar 2015 22:58
    azibik
    Poziom 32  

Bezpośrednio na silniku równolegle do zacisków dołączasz kondensator. Dobrać tak aby zakłóceń nie było.

0
  • #7 30 Mar 2015 00:00
    _jta_
    Specjalista elektronik

Trzeba się liczyć z tym, że silniczek DC może na chwilę przeciążyć zasilacz i spowodować znaczne obniżenie napięcia - nie wiem, jakie jeszcze układy chcesz zasilać, ale jeśli są wrażliwe na krótkie obniżenia napięcia, to trzeba je jakoś odseparować od silniczków - na przykład dioda+kondensator - dioda nie pozwoli, żeby obniżenie napięcia przez silnik rozładowało kondensator, który zapewni zasilanie elektroniki przez czas, kiedy zasilacz będzie przeciążony przez silnik.

0
  • #8 30 Mar 2015 07:55
    oldtimery
    Poziom 5  

_jta_ napisał:
    Trzeba się liczyć z tym, że silniczek DC może na chwilę przeciążyć zasilacz i spowodować znaczne obniżenie napięcia - nie wiem, jakie jeszcze układy chcesz zasilać, ale jeśli są wrażliwe na krótkie obniżenia napięcia, to trzeba je jakoś odseparować od silniczków - na przykład dioda+kondensator - dioda nie pozwoli, żeby obniżenie napięcia przez silnik rozładowało kondensator, który zapewni zasilanie elektroniki przez czas, kiedy zasilacz będzie przeciążony przez silnik.

Kolego przepraszam że takie pytania zadaje, ale jak to ma wyglądać na schemacie?? Daję normalnie diodę przy gniazdach ARK (na schemacie X1) do silników dc?? Na diodzie spadnie trochę napięcie, tak?

0
  • #9 30 Mar 2015 21:53
    _jta_
    Specjalista elektronik

Przez diodę ma iść zasilanie elektroniki, i ta elektronika ma mieć kondensator o dużej pojemności między + i - zasilania.

0
  Szukaj w 5mln produktów