Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[SOLVED] SJ4000 i stukające "coś" w czasie ruchu kamery

Trabi 29 Mar 2015 22:41 1887 0
 • #1
  Trabi
  Level 36  
  Nie wiem czy to standard w tych kamerkach, ale trafiłem na kilka egzemplarzy które miały taką wadę, że w czasie nagrywania gdy kamerką się potrząsnęło, słychać na nagraniu filmu b.głośne stukania - jakby coś klekotało wewnątrz. W efekcie w chwili stuku, automatyka mikrofonu ścisza nagranie prawie do zera po czym powoli rozgłaśnia. I tak cały czas. Nagrywanie np. na jadącym rowerze czy motocyklu, całkowicie eliminuje nam dźwięk - słychać samo stukanie i warczenie.
  Co jest powodem? Źle zamocowanie przyciski: górny OK oraz boczne UP/DOWN. Przyciski te są luźno wsunięte w swoje mocowanie, a że mają (muszą mieć) luz, więc wesoło sobie latają przy wstrząsach, a obijając się o obudowę skutecznie ogłuszają swoim stukaniem mikrofon.
  Żeby to rozwiązać, trzeba je umocować. Niestety wiąże się to z rozebraniem kamerki i wydłubaniem elektroniki ze środka obudowy. Jak ktoś się nie boi, może spróbować to sobie naprawić.
  Nie mam swoich zdjęć, ale opiszę co i jak (a ew. fotki z rozbierania SJ4000 są TUTAJ) :
  • (można tego punktu nie robić a ekran odpiąć po odchyleniu elektroniki, ale jest to trudniejsze i bardziej ryzykowne) Podważając delikatnie szybkę ekranu czymś b.ostrym, podnieść ją i odkleić od obudowy. Podnieść ekranik LCD. Pod nim jest złącze ekranu. Wysunąć tasiemkę i wyjąć ekran.
  • Z przodu podważyć przednią ściankę i ją zdjąć
  • Odkręcić 8 wkrętów (4 w rogach, dwa koło obiektywu i 2 przy pojemniku na baterie)
  • Odlutować dwa kabelki od przycisku włącznika (czerwony i czarny) lub odkleić płytkę PCB z przyciskiem ON/OFF/FUNC. Zdjąć odkręconą ściankę - widać elektronikę.
  • Delikatnie wyjąć całą elektronikę z obiektywem i pojemnikiem baterii. Mamy pustą obudowę. Wyjąć przycisk OK i UP/DOWN.
  • Na plastikowe pręciki na których trzymają się przyciski nakleić kawałeczki taśmy dwustronnie-klejącej (np. ta cieniutka, przeźroczysta, która ma żółty papier ochronny). Dociąć paseczki szerokości ~1mm i przykleić do pręcików przycisków (tu gdzie strzałki na fotce).
   [SOLVED] SJ4000 i stukające "coś" w czasie ruchu kamery
  • Wstawić przyciski w swoje miejsca tak, żeby taśma przykleiła je do obudowy. Klawisze będą lekko pracować, ale nie będą latać luzem i nie będą stukały o obudowę.
  • Złożyć kamerę w kolejności odwrotnej do rozbierania. Na końcu przykleić szybkę ekranu.

  Dzięki temu klekotanie całkowicie wyeliminujemy i wreszcie można nagrywać z dźwiękiem nie tylko trzymając ją w ręku ale i w uchwytach.

  Niżej dwa pliki z dźwiękiem (MP3) z jazdy motorkiem:
  1. przed przyklejeniem przycisków (z klikaniem)
  2. po przyklejeniu przycisków (bez klikania)