Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Quadral Rubin MKIII - Brak średnich tonów, różne brzmienie P i L - kondensatory?

destol 30 Mar 2015 02:03 1974 10
 • #1 30 Mar 2015 02:03
  destol
  Poziom 8  

  Witam.

  Posiadam kolumny podłogowe Quadral Rubin MKIII. Obie kolumny grają, jednak chyba nie tak jak powinny. Chcę się wziąć za ich naprawę/regeneracji gdyż:

  - W obu kolumnach nie grają głośniki średnio-tonowe, jednak nie jest to wina samych głośników. Odpięte od zwrotnicy i podłączone bezpośrednio pod wzmacniacz (na niskim volume) grają normalnie, po odpięciu niskotonowego od kolumny także grają ale po podłączeniu wszystkich przetworników (główny wpływ ma ten niskotonowy) głośniki cichną całkowicie, nawet po przyłożeniu ucha nic nie słychać a średnie tony zaczynają grać z wyższego głośnika niskotonowego.
  - Jedna kolumna gra nieco inaczej, jakby mniej przejrzyście, ciszej w wysokim paśmie. Testowałem to na szumie różowym i różnych utworach, kręciłem balansem na karcie dźwiękowej oraz wzmacniaczu i nasłuchiwałem różnic, kolumny różnią się tak jakby charakterystyką. Jedna z nich cyka głośno i dynamicznie, druga nieco mniej wyraźnie.

  Podsumowując kolumny chyba nie grają tak jak powinny, podejrzewam że wszystkie te przypadłości to wina zwrotnicy a konkretnie uszkodzonych/przestarzałych kondensatorów. Zamierzam wymienić kondensatory przez które przechodzą ścieżki średniotonowego i wyższego niskotonowego (bo właśnie tam coś się dzieje), nie wiem czy nie wymienić też pozostałych np. tych wpiętych w układ wysokotonowego gdyż tam też jest różnica, a może po prostu wymienić wszystkie? Niestety nie mogę sprawdzić ich dokładnych parametrów ponieważ nie mam odpowiedniego sprzętu.

  Przetworniki zamontowane w kolumnach to:
  Wysokotonowe Quadral 923029 6Ohm
  Średniotonowe Quadral M 101d 922027 4Ohm
  Niskotonowy wyższy W 170k/25/9 921115 4Ohm
  Niskotonowy niższy W 170l/25/9 921116 8Ohm

  Nasuwa mi się kolejne pytanie, dlaczego różny opór głośników? Może tak być? W obu kolumnach jest identycznie.

  Typy kondensatorów znajdujących się na zwrotnicy widać na zdjęciach.
  Mają one wartości 4,7uF - 5,6uF - 12MFD - 33MFD oraz 6,8MFD

  Chciałbym zrobić wszystko samodzielnie. Przy okazji rozbiórki kolumn przetestuje raz jeszcze wszystkie przetworniki oraz wykonam drobne poprawki wizualne - obudowy wymagają nieco pracy. Wszystkie rady będą dla mnie cenne. Pozdrawiam.

 • Pomocny post
  #2 30 Mar 2015 13:05
  ankowalik
  Poziom 24  

  Kondensatory elektrolityczne w tym zastosowaniu to rozwiązanie tanie, ale....
  Jeśli zależy Ci na jakości i długowieczności zespołów głośnikowych, to bezwzględnie wymień je na kond. z dielektrykiem stałym. Może nie każdy wie i nie każdy się z tym zgodzi, ale doskonale się w tej roli spisują kondensatory z demobilu. Hermetyzowane, papierowe, nie do zabicia. Sowieckie też!

 • #3 30 Mar 2015 13:24
  destol
  Poziom 8  

  Dziękuję za odpowiedź, rozejrzę się na kondensatorami o których mówisz. Rozumiem że nie ma różnicy w jeśli zmienię typ, najważniejsze żeby farady się zgadzały i napięcie było równe bądź większe prawda? Dorzucam schemat (powstały z nałożenia zdjęć) oraz zdjęcia zwrotnic. Na czerwono zaznaczyłem miejsca które wydają mi się podejrzane takie jak dziurka czy bąble występujące na niektórych kondensatorach. Czekam na jakieś opinie. Pozdrawiam :)

 • Pomocny post
  #4 30 Mar 2015 14:20
  ankowalik
  Poziom 24  

  Jak "dziurka" i bąble to wszystkie "przenieś do innego forum". jak to ładnie niektórzy ujmują. Kosz! Te o których wspomniałem nie są małe, zatem, jeśli będzie mało miejsca użyj nowszych. Sprawdź czy w cewkach nie ma rdzeni stalowych, bo niektóre tandetne firmy, niestety, je stosują (Zgroza).

 • #5 30 Mar 2015 21:07
  destol
  Poziom 8  

  Dzięki za rady, sprawdziłem inne typy i chyba jednak zdecyduje się na elektrolityczne, głównie ze względu na ich niską cenę. Aby ujednolicić brzmienie kolumn chciałem wymienić wszystkie kondensatory (Czy warto?). Zamienniki które wybrałem to:

  Obecnie: etm 12MFD 100V NP
  Zamiennik: http://www.centrumelektroniki.pl/Kondensator_Bipolarny_12uF100V,p10460.html

  Obecnie: ALR/u bipolar GPF 4,7uF 35VAC
  Zamiennik: http://www.centrumelektroniki.pl/Kondensator_elektrolityczny_47uF100V_105C,p11300.html

  Obecnie: TFZ/F bipolar GPF 5,6uF 23VAC
  Zamiennik: http://www.centrumelektroniki.pl/Kondensator_Bipolarny_56uF100V,p10471.html

  Obecnie: etm 33MDF 100V NP
  Zamiennik: http://www.centrumelektroniki.pl/Kondensator_Bipolarny_33uF100V,p10468.html

  Obecnie: etm 6,8MFD 100V NP
  Zamiennik: http://www.centrumelektroniki.pl/Kondensator_elektrolityczny_68uF100V_105c,p51283.html

  Czy nie popełniam błędów w doborze kondensatorów? Wole się 2x upewnić. Pozdrawiam.

 • Pomocny post
  #6 30 Mar 2015 22:42
  Tomek Janiszewski
  Poziom 29  

  Ale czy warto czynić tego rodzaju oszczędności na kondensatorach, kosztujących w wersji foliowej kilka PLN, może za wyjątkiem kondensatora 33µF, który będzie kosztował złotych kilkanaście? Obecnie łatwo jest nabyć kondensatory polipropylenowe MKP (zwykle na 400V), które w tym zakresie częstotliwości mogą być uważane za idealne, bezstratne elementy. Takie kondensatory produkuje szereg firm, np. MANT, Jantzen czy Monacor. A jak mimo wszystko szkoda Ci kasy, zważywszy że w zwrotnicy są cewki na ferrycie (także gorsze od powietrznych) - możesz zwłaszcza w przypadku tych największych kondensatorów zdecydować się na mniejsze i tańsze, ale także foliowe kondensatory mylarowe MKT. Będą bardziej stratne, mniej stabilne temperaturowo i nawet nieco nieliniowe (choć nie tak jak elektrolityczne), ale równie niezawodne jak MKP. Po co narażać głośniki, gdy następnym razem kondensatory elektrolityczne zamiast wyschnąć (jak ten z dziurką) ulegną zwarciu lub rozformowaniu? Już nie mówiąc o tym że kondensatory z pozycji 2 i 5 (4,7µF oraz 6,8µF) są jak wszystko na to wskazuje - zwykłymi kondensatorami elektrolitycznymi (biegunowymi a nie bipolarnymi) toteż zupełnie nie nadają się do zwrotnic: będą zachowywać się jak kondensator zbocznikowany diodą.

 • #7 30 Mar 2015 23:49
  destol
  Poziom 8  

  Nie mogę znaleźć wszystkich kondensatorów w wersjach foliowych np. tych o pojemności 12uF. Przejrzałem kilka sklepów i nic. Co do kondensatorów 4,7µF oraz 6,8µF to piszę na nich NP, rozumiałem to jako Non-polarized ale nie jestem tak biegły w tych sprawach.

 • Pomocny post
  #8 31 Mar 2015 08:49
  Tomek Janiszewski
  Poziom 29  

  destol napisał:
  Nie mogę znaleźć wszystkich kondensatorów w wersjach foliowych np. tych o pojemności 12uF

  Są produkowane, należą bowiem do szeregu E12. Ale głównie w wykonaniu MKP o tolerancji 5%, bowiem mniej dokładne kondensatory MKT zwykle mają tolerancję 20% i występują w szeregu E6, tj po 10µF następuje od razu 15µF. Kondensatory MKP o pojemności 12µF można kupić np. na warszawskim Wolumenie u sprzedawcy busowo-stolikowego w centralnej części placu. Przy czym są znacznie tańsze w porównaniu z ofertą sklepów specjalnie dla audiofilów. Kondensator elektrolityczny o pojemności 12µF to pojęcie dość abstrakcyjne i należy traktować je w kategoriach chwytu marketingowego: rzeczywista jego pojemność, po dłuższej ekspoatacji (a już zwłaszcza w wypadku gdy nie był używany przez parę lat, względnie kolumna grała tylko z minimalną mocą) może różnić się od nominalnej o kilkadziesiąt %. Toteż typowe kondensatory elektrolityczne produkowano w najlepszym razie w szeregu E6, bywało zaś że tylko w E3 (10-22-47).
  Cytat:
  Co do kondensatorów 4,7µF oraz 6,8µF to piszę na nich NP, rozumiałem to jako Non-polarized ale nie jestem tak biegły w tych sprawach

  W takim razie nie rozumiem dlaczego część wskazanych kondensatorów występuje u oferenta w dziale "Bipolarne" te sporne zaś - w "Elektrolityczne". Pojęcia "buipolarny" i "non polarized" są tożsame. Wszelkie wątpliwości powinno rozwiać oznakowanie kocówek: +, -, oba te symbole na raz ale niekiedy tylko pasek przy jednym z wyprowadzeń.

 • #10 31 Mar 2015 19:28
  destol
  Poziom 8  

  Witam!

  Podliczyłem ceny kondensatorów ze strony STX i niestety za komplet do obu zwrotnic wyszło mi grubo ponad 100zł, to znacznie przekracza mój budżet. Wiem że pewnie byłyby znacznie lepsze ale niestety muszę wybrać elektrolityczne, wychodzą co najmniej 5 razy taniej. Może skoro fabrycznie były elektrolityczne to nie będzie tak źle, mam nadzieje że kolumny mimo słabszej jakości kondensatorów (ale nowych!) zrównają i poprawią swoją charakterystykę. Wstępnie decyduje się na poniższe elementy:

  http://www.centrumelektroniki.pl/Kondensator_Bipolarny_12uF100V,p10460.html
  http://www.centrumelektroniki.pl/Kondensator_elektrolityczny_47uF50V63V_105C,p10590.html
  http://www.centrumelektroniki.pl/Kondensator_Bipolarny_56uF100V,p10471.html
  http://www.centrumelektroniki.pl/Kondensator_Bipolarny_33uF100V,p10468.html
  http://www.centrumelektroniki.pl/Kondensator_elektrolityczny_68uF100V_105c,p51283.html

  Wysłałem też zapytanie do sklepu czy wszystkie z wybranych przeze mnie kond. są bipolarne - mimo że na zdjęciach widzę NP, to wole się upewnić.

  Mam jeszcze dwa pytania.
  1. Czy wymieniać wszystkie kondensatory czy tylko te które już wizualnie wyglądają na uszkodzone, skłaniam się ku wymianie wszystkich, ale nie wiem jak to wpłynie na parametry całej zwrotnicy, w końcu wymienię w niej większość elementów, jednak niby na takie same... Co o tym myślicie?
  2. Jak skutecznie sprawdzić głośnik? Planuje podłączyć je bezpośrednio pod wzmacniacz i na małych głośnościach oraz nagraniach o podobnej charakterystyce co głośniki (czyli test wysokotonowych na ścieżce bez basu, test niskich na ścieżce bez wysokich itd.) sprawdzić je "na ucho" Czy może jest na to jakiś lepszy sposób?

  Na dniach chciałbym zamówić kondensatory i przez święta polutowałbym co trzeba. Dziękuje za zainteresowanie tematem.
  Pozdrawiam.

 • #11 01 Kwi 2015 12:21
  Józio17
  Poziom 27  

  1.Osobiście wymieniłbym wszystkie, oszczędności są pozorne, proponuję sprawdzić ile kosztuje głośnik średnio tonowy lub wysoko tonowy, przynajmniej w obwodach zwrotnicy dla tych głośników proponuję zastosować kondensatory o odpowiednich parametrach, nie koniecznie z linku podanego prze ze mnie.
  2. Wysoko tonowy przez szeregowo podłączony kondensator 3,3µF, średnio tonowy przez kondensator ok. 12µF.
  Pozdrawiam.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME