Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic DT60, problem DVB-S - znikają zadania nagrywania, EPG

Stanley_P 30 Mar 2015 07:37 1275 3
  • #1 30 Mar 2015 07:37
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam.

Na wstępie kilka słów o konfiguracji:
    Tv Panasonic TXL 47DT60, z modułem CI do odbioru kanałów z NC+. Tryb pracy pojedynczego tunera DVB-S. Moduł jest zainstalowany od ok. 2-mcy (Aston 2.26 + karta “starej” C+). Kanały DVB-S zostały przeskanowane wg ukladu NC+, zatem lista pozycji jest zgodna z wykazem dostępnym w pdf-ie TUTAJ. Ponadto odbieram naziemną DVB-T (publiczne MUX1-3).

Problem, z którym walczę już chyba z miesiąc czasu. Próbuję wyczaić jakieś zależności, niestety jak dotąd bezskutecznie.
    Mianowicie zaplanowane zadania nagrywania na dysku USB często nie wykonują się. Dosłownie znikają z listy w menu Timer->Czasowe programowanie. Dioda “standby” zmienia kolor z pomarańczowego na czerwony, mimo, że czas realizacji zadań jeszcze nie nadszedł. Choć nie zawsze jest źle - bywa, że wszystko się nagra jak należy. “Znikanie” zadań dotyczy zarówno tunera DVB-S jak i DVB-T. Nie ma znaczenia, czy zadanie zostało zaprogramowane z poziomu EPG, lub czy kanał/czas rozpoczęcia/zakończenia został ustalony ręcznie w menu Timer>Czasowe programowanie.

Druga sprawa, która jak sądzę może mieć związek z powyższą: EPG w DVB-S działa, że tak napiszę: jak sobie chce. Na niektórych kanałach czasem nie ma wcale, znika (choć niedawno było), albo pojawiają się “dziury czasowe” (np. jest na dziś, nie ma na jutro, potem jest trochę na pojutrze, itp.) Potem na tych kanałach, na których nie było pojawia się, a znika na innych, albo po przełączeniu na dany kanał wczytuje tylko program bieżący i jeden do przodu, itp. Innymi słowy EPG zachowuje się podobnie jak znalazłem w dyskusji TUTAJ

Do tej pory ustaliłem, że problemy znikania zadań mają związek ewidentnie z tunerem DVB-S. Jeśli odłączę antenę satelitarną - zrobiłem taki eksperyment na kilka dni - wtedy z czasowym programowaniem na DVB-T jest wszystko dobrze, nic nie znika. Zresztą Panasonica posiadam już dobrze ponad rok i przedtem, tzn. przed instalacja modułu i podłączeniem anteny sat. bezpośrednio do telewizora, nigdy nie zaobserwowałem na DVB-T takich problemów (aczkolwiek nagrywałem wtedy dosyć rzadko). Ustaliłem również, że przyczyną raczej nie jest moduł CI, gdyż po jego wyjęciu (ale bez odłączania anteny sat.) problem znikania zaplanowanych zadań występuje nadal.

Pytanie: czy ktoś spotkał się z takimi objawami? Może na forum ktoś posiada sprzęt w podobnej konfiguracji? Niekoniecznie Panasa serii DT60, sądzę, że firmware może być podobne w wielu modelach producenta, zatem pewne problemy też mogą być podobne. Może znacie jakiś skuteczny sposób na odświeżanie EPG? Gdzieś wyczytałem, że w NC+ należy ustawić dekoder na TVP1 HD i poczekać… u mnie to się jakoś nie sprawdza… no ale mam tv, a porada dotyczyła dekodera.

W tej chwili funkcja planowania zadań PVR jest u mnie praktycznie bezużyteczna. Nie mam żadnej pewności: nagra się, nie nagra? Dodam, że na początku, tzn. po zainstalowaniu modułu CI przez jakieś 2-3-4 tygodnie wszystko było dobrze, a przynajmniej tak mi się wydawało... :-? Nawet byłem zdziwiony, że EPG nie sprawia większych kłopotów gdyż czytałem, że czasem bywają z tym problemy, nie tylko w Panasonicu. Dodam jeszcze, że wtedy zresetowałem tv do ustawień fabrycznych. Teraz w miarę możliwości chciałbym tego uniknąć, chyba, że nie będzie innego sposobu, pomysłu.

Dodam ponadto, że poza tym nieszczęsnym znikaniem zadań i kapryśnym EPG nie mam żadnych problemów z DVB-S i modułem CI. Nic się nie zawiesza, nie pixeluje, moduł jest zawsze widoczny, nie mam żadnych problemów z uprawnieniami (jak dotąd, odpukać).

Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

0 3
  • #2 12 Maj 2015 11:06
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam

Informacyjnie:
    Problem znikania zaplanowanych zadań nagrywania został opanowany. Winowajca okazał się czaić z dosyć niespodziewanej strony. Mianowicie zadania były kasowane podczas próby automatycznego wyszukiwania przez telewizor nowej wersji firmware, która w moim modelu domyślnie następuje po godzinie od momentu wyłączenia tv (tzn. przejścia w stan gotowości, "standby").
    Rozwiązaniem, czy raczej obejściem problemu jest całkowite wyłączenie automatycznych aktualizacji (nawiasem: prawdziwym rozwiązaniem byłaby poprawka firmware usuwająca ten błąd, gdyż uważam przyczyna ewidentnie leży po stronie softu telewizora). Podaję ścieżkę w menu telewizora:
    Konfiguracja>System menu>Aktualizacja systemu>Auto wysz aktual w trybie got-->Wyłączony (zamiast "Po 1 godzinie").
    Jeśli ktoś ma ochotę prześledzić stopniowe "dochodzenie prawdy" - link TUTAJ.

Co ciekawe b.podobne problemy zgłaszali na forach użytkownicy tv Sony i recepta okazała się równie skuteczna (szczegóły w dyskusji TUTAJ) . Moja prywatna teoria spiskowa: sprzęt wielu (niby?) konkurujących ze sobą znanych marek zawiera podobne lub wręcz takie same podzespoły i oprogramowanie. Tylko wizualnie wygląda inaczej, mam na myśli np. wygląd menu, szczegółów w opcjach, no i oczywiście trochę inny design i logo producenta ;)

Pozdrawiam.

0
  • #3 22 Cze 2015 23:00
    jędrek14
    Poziom 1  

Witam wszystkich Forumowiczów :D
    Jako że nie znalazłem dokładnego tematu , a czytam że @Stanley posiada podobny model Panasonica zdecydowałem się podpiąć do tematu. Mianowice proszę o podanie konfiguracji do modeli DT , AS 750, AS 800, które posiadają dwa tunery sat , jak to wszystko poustawiać żeby można było odbierać z dwóch satelit np. Hot Bird i Astra. Nie wiem czy te Telewizory mają wbudowane ; przełączniki diseqc , czy trzeba zainstalować zewnętrzne np. 2.1. Mam instalację sat z dwoma konwerterami Twin i pociągnięte dwa kable do TV , ale moje próby na razie nic nie dają . Nie mogę podłączając do tunerów po jednym kablu z konwertera uzyskać mimo że wybrałem H.Birda i Astrę dostęp jednocześnie do dwóch satelit . Pojedynczo przełączając w menu odbieram programy z Hot Bird , oraz po ponownym przełączeniu z Astry. Czy jest możliwośc takiego skonfigurowania tego Panasonica aby wzorem np. dekodera zewnętrznego mieć możliwość wyboru kanałów z dwóch satelit pilotem? Przepraszam za może dośc chaotyczne przedstawienie problemu , ale wydaje się mi że da się zrozumieć i naprowadzić mnie do rozwiązania mojego problemu.

0
  • #4 23 Cze 2015 07:59
    Stanley_P
    Poziom 26  

jędrek14 napisał:
    Witam wszystkich Forumowiczów :D
    Jako że nie znalazłem dokładnego tematu , a czytam że @Stanley posiada podobny model Panasonica zdecydowałem się podpiąć do tematu. Mianowice proszę o podanie konfiguracji do modeli DT , AS 750, AS 800, które posiadają dwa tunery sat , jak to wszystko poustawiać żeby można było odbierać z dwóch satelit np. Hot Bird i Astra. <...>

Skoro nie znalazłeś odpowiedniego tematu, jaki problem założyć osobny, nowy?
    Tym bardziej, że Twoje pytania dotyczą konfiguracji sprzętu/instalacji satelitarnej, natomiast ten topic specyficznej usterki, polegającej na niewykonywaniu się, znikaniu z Timera zaplanowanych zadań nagrywania (nawiasem polecam wyłączyć aktualizacje automatyczne również w nowszych modelach Panasonic, zob. np. TUTAJ).

Zaś odnośnie Twojego problemu: nie pomogę, po prostu nie mam odpowiedniej wiedzy, nie "rozkminiałem" tego. Odbieram tylko z Hotbirda, konwerter quad - dwa wyjścia podłaczone do Panasonica, dzięki czemu mogę jednocześnie odbierać z DVB-S 2 różne kanały (np. jeden oglądać, inny nagrywać). Lecz ponieważ mam zainstalowany 1 moduł CI/CAM, jeden z tych kanałów musi być niekodowany (dla dwóch kodowanych muszą być dwa moduły). Trzecie wyjście konwertera będzie wkrótce wykorzystane dla dekodera w innym pomieszczeniu. To tak pokrótce. Na PW przesyłam Ci namiary gościa, który być może będzie potrafił Ci pomóc.

Pozdrawiam.

0