Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Etiuda 411D - wkręca taśmę

kamiledi15 30 Mar 2015 11:15 780 6
  • #1 30 Mar 2015 11:15
    kamiledi15
    Poziom 10  

Mam problem z magnetofonem Unitra Etiuda 411D, fragment wieży. Od pewnego czasu zaczął wkręcać taśmy w losowych momentach - wyglądało to tak, że grało sobie normalnie i w pewnym momencie prawy wałek nagle przestawał się kręcić, a lewy kręcił się nadal, więc taśma się wkręcała i po paru sekundach magnetofon automatycznie wyłączał odtwarzanie. Na szczęście delikatnie, więc wystarczyło pociągnąć i wychodziła. Potrafiło się wkręcać co chwilę, a czasami grało parę minut bez problemu, zupełnie losowo. Co ciekawe - kiedy się poruszyło kasetą w momencie zatrzymania prawego wałka, to zaskakiwał i znowu zaczynał się kręcić, ale za chwilę znowu stawał. Działo się to niezależnie od kasety. Kiedy się puszczało odtwarzanie bez kasety, to z kolei kręcił się płynnie prawy wałek, a lewy nie. Rozkręciłem więc magnetofon, przeczyściłem go w środku, ale jest kolejny problem, bo spadła mi gumka, która to wszystko wprawia w ruch. Idzie do dużego koła, które kręci całym mechanizmem. I problem w tym, że nie wiem, jak ją założyć - te duże koło składa się tak jakby z dwóch mniejszych. Widziane od boku wygląda to tak (po lewej) i od przodu (po prawej):
    Unitra Etiuda 411D - wkręca taśmę
    Kiedy zakładam gumkę na mniejszą oś, to ma ona straszny luz i nie ma szans, żeby to się kręciło, bo po prostu wisi. Kiedy zakładam na większe, ma odpowiednie napięcie, ale zsuwa się na mniejsze, bo tak jest umiejscowione kolejne kółko, o które gumka jest zaczepiona. Nie wiem więc, jak mam to poskładać, żeby było dobrze. Na próbę założyłem mniejszą gumkę, zwykłą recepturkę na to mniejsze kółko i całość kręci się za wolno, a po paru sekundach się wyłącza. Czy ktoś ma ten model, albo jakiś schemat i potrafi wytłumaczyć, jak to powinno wyglądać? I czemu ta taśma się wkręcała, bo nie ma żadnej gwarancji, że teraz znowu tak nie będzie.

0 6
  • #2 30 Mar 2015 11:24
    Robert 1960

Poziom 32  

Witam !
    Ta "gumka" to pasek napędowy i nie zastąpisz jej recepturką - trzeba kupić nowy pasek w sklepie z częściami elektronicznymi i założyć, stary jak był już rozciągnięty to mógł być przyczyną takiego zachowania.

0
  • #3 30 Mar 2015 11:28
    kamiledi15
    Poziom 10  

Ok, z tym że nie wiem, na którą oś koła ją założyć - na mniejszej ma tak dużo luzu, że po prostu wisi, chyba niemożliwe, żeby aż tak się rozciągnęła. A z dużej osi spada na mniejszą, bo kółko po drugiej stronie jest tak wysunięte, że ją ściąga. Być może coś źle zamontowałem, bo żeby się do niej dostać, to musiałem dość mocno to porozkręcać, więc może to małe kółko jest teraz źle umiejscowione i dlatego pasek spada z dużej osi. Przydałby się jakiś schemat lub opinia kogoś, kto ma taki magnetofon i mógłby podejrzeć, jak ma to założone.

0
  • #5 30 Mar 2015 11:54
    kamiledi15
    Poziom 10  

Nie, tam jest tylko schemat napięć.

0
  • #7 30 Mar 2015 23:03
    kamiledi15
    Poziom 10  

Dziękuję, z rysunków wynika, że pasek jednak powinien być na mniejszej osi. Nie chce mi się wierzyć, że tak mocno się rozciągnął, bo wisi na niej z bardzo dużym luzem, ale najwyraźniej jakimś cudem się to stało. No nic, będzie chyba trzeba go wymienić.

EDIT

Pasek wymieniony, chyba wszystko działa:
    [youtube]https://www.youtube.com/watch?edit=vd&v=Vszhglp7-_Q[/youtube]
    Deformacje dźwięku to wina kasety. Dzięki za pomoc.

0