Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór teownika pod konkretne obciążenie

30 Mar 2015 11:54 4542 1
 • Poziom 9  
  Szanowni koledzy
  Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego dwuteownika pod obciążenie statyczne występujące w dwóch miejscach jednocześnie. Teownik będzie zamontowany na stałe bez możliwości jego skręcania. Szkic jest w załączniku.
  Ogólnie chodzi o belkę podtrzymującą o długości 8,5m i w dwóch miejscach w odległości 2,3m od początów belki będzie leżło max 1,5t statycznie, nieruchomo. Czyli w sumie 3t obciążenia, ale nie na środku belki - co też ma pewnie znaczenie w obliczeniach.
  Dobór teownika pod konkretne obciążenie
  Mogę tu zastosować:
  - dwuteownik (jakie wymiary, typ i gatune stali?)
  - belkę betonową (jakie miałaby wymiary i zbrojenie?
  - belkę drewnianą (jakie wymiary i jakie drewno?)
  Elektronik prosi o pomoc osoby, które potrafią to policzyć i znają się na tym, nie chodzi o 'wydaje mi się' czy 'raczej powinno być', takie już mam :).
  pozdrawiam i z góry dziękuję
  Krzysztof
 • Poziom 12  
  Nie wiem czy to jeszcze potrzebujesz ale dla obliczeń statycznych polecam program na tej stronie Link. W wersji demonstracyjnej umożliwia on liczenie momentów zginających, naprężeń ścinających, reakcji podpór, oraz strzałki ugięcia. Można również zadeklarować kształt profilu,materiał i jego wagę. Znając siły i momenty działające w przekroju można podstawić je do warunków wytrzymałościowych i samemu wyliczyć czy dany kształtownik utrzyma obciążenie.