Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór teownika pod konkretne obciążenie

kriskriskris1 30 Mar 2015 11:54 2820 1
  • #1 30 Mar 2015 11:54
    kriskriskris1
    Poziom 9  

Szanowni koledzy
    Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego dwuteownika pod obciążenie statyczne występujące w dwóch miejscach jednocześnie. Teownik będzie zamontowany na stałe bez możliwości jego skręcania. Szkic jest w załączniku.
    Ogólnie chodzi o belkę podtrzymującą o długości 8,5m i w dwóch miejscach w odległości 2,3m od początów belki będzie leżło max 1,5t statycznie, nieruchomo. Czyli w sumie 3t obciążenia, ale nie na środku belki - co też ma pewnie znaczenie w obliczeniach.
    Dobór teownika pod konkretne obciążenie
    Mogę tu zastosować:
    - dwuteownik (jakie wymiary, typ i gatune stali?)
    - belkę betonową (jakie miałaby wymiary i zbrojenie?
    - belkę drewnianą (jakie wymiary i jakie drewno?)
    Elektronik prosi o pomoc osoby, które potrafią to policzyć i znają się na tym, nie chodzi o 'wydaje mi się' czy 'raczej powinno być', takie już mam :).
    pozdrawiam i z góry dziękuję
    Krzysztof

0 1
  • #2 12 Kwi 2015 12:50
    mat343
    Poziom 12  

Nie wiem czy to jeszcze potrzebujesz ale dla obliczeń statycznych polecam program na tej stronie Link. W wersji demonstracyjnej umożliwia on liczenie momentów zginających, naprężeń ścinających, reakcji podpór, oraz strzałki ugięcia. Można również zadeklarować kształt profilu,materiał i jego wagę. Znając siły i momenty działające w przekroju można podstawić je do warunków wytrzymałościowych i samemu wyliczyć czy dany kształtownik utrzyma obciążenie.

0