Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

syganł SAT + 2x modulator + DVBT

30 Mar 2015 13:54 1329 7
  • Poziom 16  
    Potrzebuję poradę od tych co wiedzą więcej,

posiadam :

- kierunkową anteną Antena DVB-T Televes bez dodatkowych wzmacniaczy
    do nadajnika ok 26km, na drodze niestety przed samym domem delikatnie zasłania wielki budynek widoczność bezpośrednią, gdyby nie on to widoczność byłaby.

-SAT Cyfra + 90cm (konwerter na 2 wyjścia)

dwa przewody od anteny sat idą do
    -Sumator sygnału z LNB Twin i DVBT SSC-2

do tego sumatora wchodzą sygnały z 2 modulatorów i anteny DVBT szeregowo jeden za drugim modulator (na jednym są kamery z NVR a na drugim przez euro obraz z satelity),

z sumator sygnału z LNB Twin i DVBT SSC-2

lecą dwa przewody już bezpośrednio do 2 tv,

obrazy z modulatorów działają
    Satelity obraz działa,
    naziemne TV działaja ale kiepsko, jak odłacze te 2 modulatory to naziemna działa bardzo dobrze, niestety jak wpinam modulatory sygnał z naziemnej słabnie.

Jak to inaczej rozwiązać proponujecie? fajnie aby była opcja w przyszłości jeszcze na 3 TV i moze 4ty :)

dziękuję pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Moderator
    Jaki jest model tego modulatora...? Jeżeli są to modulatory z Dipola fm-y Signal to nic dziwnego, maja spore tłumienie przelotowe.

Generalna zasada: unikaj jakiegokolwiek kaskadowego łączenia urządzeń.

Mógłbyś naszkicować jakiś rysunek tych połączeń, taki dla myślących inaczej....
  • OptexOptex
  • Poziom 16  
    irekr napisał:
    Jaki jest model tego modulatora...? Jeżeli są to modulatory z Dipola fm-y Signal to nic dziwnego, maja spore tłumienie przelotowe.

Generalna zasada: unikaj jakiegokolwiek kaskadowego łączenia urządzeń.

Mógłbyś naszkicować jakiś rysunek tych połączeń, taki dla myślących inaczej....

W uproszczeniu tak to wygląda,
    modulatory dokładnie takie jak na zdjęciach 2 różne mam,

koszt tego mniejszego ok 60zł tego większego z wyświetlaczem ok 40zł,

i jak to teraz wzmocnić, czy jest to możliwe?

zależy mi aby w docelowej instalacji domowej był co najmniej w przyszłości możliwość podłączenia 2 tunerów sat i aby na wszystkich TV był podgląd kamer przez modulator i teraz puki nie mam dodatkowego tunera cyfry, to aby obraz z tunera leciał przez modulator no i aby naziemną odbierać.

może jakiś wzmacniacz? może symetryzator? a może wymienić któreś urządzenia?
    czy zakup jakiegoś multiswitcha co ma więcej wejść (nie tylko na konwerter satelity) pomoże?
    pozdrawiam
  • Moderator
    Trochę na rysunku pokręciłeś wejścia i wyjścia tego Mezona, ale mam nadzieję, że w "realu" jest to połączone poprawnie.

Jakiś info na temat tego modulatora z wyświetlaczem...?
    Domyślam się że budżet jest ograniczony.

Multiswich nie jest złym pomysłem, ale jest to dość drogie rozwiązanie, bo będzie wymagać wymiany także konwertera i dołożenia dwóch kabli do anteny satelitarnej. Jeżeli masz w perspektywie odbiór na dwóch odbiornikach to jest to nieco strzelaniem z armaty do wróbla. Dla czterech odbiorników to inna sprawa i dlatego tor naziemny/kabel trzeba zrobić tak, by był do wykorzystania.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie podłączenie wzmacniacza pomiędzy ostatni modulator a wejście sumatora. Sam sumator także sporo tłumi. Wzmacniacz może być najprostszy:
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_aws-141s_B11687.htm
    taki z jednym wejściem i jednym wyjściem. I uwaga: będzie zabawa z właściwym wypoziomowaniem.

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie użycie takiego cuda:
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_w..._z_zasilaczem_aws-1133_silver_line_B11600.htm i wówczas pod jedno wejście UHF podłączasz antenę a dwa modulatory przez sumator podłączasz do drugiego wejścia. I tutaj regulacja będzie dużo dokładniejsza. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możesz włączać i wyłączać modulatory niezależnie od działania "całej reszty"....

Nie znam dokładnej topologii kablowej, ale czy musisz obecnie stosować ten sumator? Generalnie łączenie sygnału naziemnego z satelitarnym sprawdza się w zasadzie tylko na instalacjach multiswichowych.

Czy jest możliwe doprowadzenie do dekodera Cyfry i - domyślam się - także odbiornika TV - oddzielnego kabla i rozdzieleniu sygnału naziemnego od satelitarnego...? Znacznie uprościło by to instalację...
  • Poziom 16  
    irekr napisał:
    Trochę na rysunku pokręciłeś wejścia i wyjścia tego Mezona, ale mam nadzieję, że w "realu" jest to połączone poprawnie.

Jakiś info na temat tego modulatora z wyświetlaczem...?
    Domyślam się że budżet jest ograniczony.

Multiswich nie jest złym pomysłem, ale jest to dość drogie rozwiązanie, bo będzie wymagać wymiany także konwertera i dołożenia dwóch kabli do anteny satelitarnej. Jeżeli masz w perspektywie odbiór na dwóch odbiornikach to jest to nieco strzelaniem z armaty do wróbla. Dla czterech odbiorników to inna sprawa i dlatego tor naziemny/kabel trzeba zrobić tak, by był do wykorzystania.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie podłączenie wzmacniacza pomiędzy ostatni modulator a wejście sumatora. Sam sumator także sporo tłumi. Wzmacniacz może być najprostszy:
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_aws-141s_B11687.htm
    taki z jednym wejściem i jednym wyjściem. I uwaga: będzie zabawa z właściwym wypoziomowaniem.

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie użycie takiego cuda:
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_w..._z_zasilaczem_aws-1133_silver_line_B11600.htm i wówczas pod jedno wejście UHF podłączasz antenę a dwa modulatory przez sumator podłączasz do drugiego wejścia. I tutaj regulacja będzie dużo dokładniejsza. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możesz włączać i wyłączać modulatory niezależnie od działania "całej reszty"....

Nie znam dokładnej topologii kablowej, ale czy musisz obecnie stosować ten sumator? Generalnie łączenie sygnału naziemnego z satelitarnym sprawdza się w zasadzie tylko na instalacjach multiswichowych.

Czy jest możliwe doprowadzenie do dekodera Cyfry i - domyślam się - także odbiornika TV - oddzielnego kabla i rozdzieleniu sygnału naziemnego od satelitarnego...? Znacznie uprościło by to instalację...

Oczywiście podłączone jest prawidłowo na modulatorze, to szkic na szybko w paint robiony,

Drugi modulator to
    MODULATOR ANTENOWY MTV9000 MTV61 RF9000 TV
    taki najtańszy,

Do jednego głównego TV w salonie mam rurę z strychu fi 110 wiec nie ma problemu mogę dociągnąć, niestety do pozostałych pokoi tylko już po jednym przewodzie koncentrycznym mam ale w tych pokojach narazie nie będzie satelity (może w przyszłości jakieś kupie fergusony i rozdzielenie sygnału z cyfry+)

będę wdzięczny za rozpisanie i

czyli kupuję AWS 133
    mam tu wejścia
    1. FM
    2. BIII
    3 UHF
    4 UHF

do których podłączam oba modulatory (UHF?) i do których antenę wejście, a do których wyjście? Bo rozumię, że zasilanie ma pojsc na antene DVB-T aby wzmocnić sygnał, i czy nie będzie jakiś gorszy sygnał przez wzmocnienie anteny na obrazie z modulatorów.?

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Moderator
    Oba wejście UHF są identyczne.

Do jednego z nich podłączasz antenę naziemną. Mam nadzieje że jest bez wzmacniacza, bo we Wrocławiu sygnały są silne, nawet za jakimś blokiem....

Do drugiego wejścia UHF podłączasz modulatory. Najlepiej byłoby podłączać modulatory poprzez oddzielny sumator, ale można najpierw podłączyć jeden z drugim szeregowo i to co wychodzi z drugiego podłączamy do wzmacniacza. Który ma być pierwszy a który drugi trzeba dobrać doświadczalnie sprawdzając na odbiorniku podłączonym do drugiego modulatora. Wielkości sygnałów powinny być podobne. Zapewne nie maja one takiego samego poziomu wyjściowego ani takiego samego tłumienia przelotowego.

Wyjście AWS podłączasz do środkowego gniazda w sumatorze.

Wejście FM i VHF zostawiasz nie podłączone. Powinno się je zakończyć oporami terminatorów ale nie jest to konieczne. W przyszłości wejście VHF użyjesz do podłączenia anteny dla DAB i MUX8.

Regulacja.
    Na wstępie skręcasz wszystkie regulacje na minimum i podłączasz bezpośrednio do anteny naziemnej odbiornik i sprawdzasz wielkość i jakość sygnału.
    Następnie "przepuszczasz" sygnał przez AWS i sprawdzasz co się dzieje na wyjściu (za sumatorem). Regulując wzmocnienie toru naziemnego ustawiasz najniższy poziom sygnału przy którym masz prawidłowy odbiór na wszystkich MUX-ach, nawet na lokalnym TV Odra.
    Jak już wszystko działa prawidłowo podłączasz tor modulatorów. I podobnie ustawiasz najniższy poziom sygnału analogowego, przy którym masz prawidłowy obraz. Sprawdzasz czy nie pogorszyły się parametry sygnałów cyfrowych.

Będzie dobrze jak zrobisz tylko jedną korekcję poziomów.

O doborze częstotliwości kanałów w modulatorach nie będę tutaj pisał, przypuszczam że masz to już opanowane. Pamiętaj, że są kanały których nie można i nie warto wykorzystywać - szczególnie te które są kolizyjne z radiokomunikacją lotniczą, systemami alarmowymi, radioamatorami i działającymi nadajnikami telewizyjnymi.

Sukcesów.
  • Poziom 16  
    irekr napisał:

Do jednego z nich podłączasz antenę naziemną. Mam nadzieje że jest bez wzmacniacza, bo we Wrocławiu sygnały są silne, nawet za jakimś blokiem....

Do drugiego wejścia UHF podłączasz modulatory. Najlepiej byłoby podłączać modulatory poprzez oddzielny sumator, ale można najpierw podłączyć jeden z drugim szeregowo i to co wychodzi z drugiego podłączamy do wzmacniacza. Który ma być pierwszy a który drugi trzeba dobrać doświadczalnie sprawdzając na odbiorniku podłączonym do drugiego modulatora. Wielkości sygnałów powinny być podobne. Zapewne nie maja one takiego samego poziomu wyjściowego ani takiego samego tłumienia przelotowego.

Wejście FM i VHF zostawiasz nie podłączone. Powinno się je zakończyć oporami terminatorów ale nie jest to konieczne. W przyszłości wejście VHF użyjesz do podłączenia anteny dla DAB i MUX8.

Regulacja.
    Na wstępie skręcasz wszystkie regulacje na minimum i podłączasz bezpośrednio do anteny naziemnej odbiornik i sprawdzasz wielkość i jakość sygnału.
    Następnie "przepuszczasz" sygnał przez AWS i sprawdzasz co się dzieje na wyjściu (za sumatorem). Regulując wzmocnienie toru naziemnego ustawiasz najniższy poziom sygnału przy którym masz prawidłowy odbiór na wszystkich MUX-ach, nawet na lokalnym TV Odra.
    Jak już wszystko działa prawidłowo podłączasz tor modulatorów. I podobnie ustawiasz najniższy poziom sygnału analogowego, przy którym masz prawidłowy obraz. Sprawdzasz czy nie pogorszyły się parametry sygnałów cyfrowych.

Będzie dobrze jak zrobisz tylko jedną korekcje poziomów.

O doborze częstotliwości kanałów w modulatorach nie będę tutaj pisał, przypuszczam że masz to już opanowane. pamiętaj, że są kanały których nie można i nie warto wykorzystywać - szczególnie te które są kolizyjne z radiokomunikacją lotniczą, systemami alarmowymi, radioamatorami i działającymi nadajnikami telewizyjnymi.

Sukcesów.

Dzięki za porady, zamówiłem czekam na przesyłkę i w weekend powalczę i dam znać, tylko zastanawiam się czy nie pociągnąć osobnego przewodu z konwertera do tunera cyfry+ tu akurat gdzie mogę.

wolę się jeszcze upewnić OUT DC (czyli wyjście AWS) podłączam do sumatora, a co to jest test -20dB?

pozdrawiam
    DT
  • Poziom 16  
    didotom napisał:
    irekr napisał:

Regulacja.

Będzie dobrze jak zrobisz tylko jedną korekcje poziomów.

O doborze częstotliwości kanałów w modulatorach nie będę tutaj pisał, przypuszczam że masz to już opanowane. pamiętaj, że są kanały których nie można i nie warto wykorzystywać - szczególnie te które są kolizyjne z radiokomunikacją lotniczą, systemami alarmowymi, radioamatorami i działającymi nadajnikami telewizyjnymi.

Sukcesów.

Dzięki za porady, zamówiłem czekam na przesyłkę i w weekend powalczę i dam znać, tylko zastanawiam się czy nie pociągnąć osobnego przewodu z konwertera do tunera cyfry+ tu akurat gdzie mogę.

wolę się jeszcze upewnić OUT DC (czyli wyjście AWS) podłączam do sumatora, a co to jest test -20dB?

pozdrawiam
    DT

po zamontowaniu tego urządzenia uzyskałem oczekiwany efekt, doskonała jakość obrazu zarówno z modulatorów jak i naziemna tv wszystkie nadawane programy odbieram,

dziękuję za poradę,

pozdrawiam