Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IRF3205 - Napięcie sterowania

30 Mar 2015 17:56 882 9
  • Poziom 17  
    Witam, mam odnośnie w.w. mosfetu. Jakie jest minimalne napięcie sterowania? Widziałem już datasheet ale nie za wiele mi to mówi.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 17  
    Z tej tabeli wynika, że powinno działać już od 2V ,a napięcie na jakim pracuje to 3,8V. Więc coś tu jest nie tak.
  • Moderator Projektowanie
    Co to znaczy "minimalne napięcie sterowania"?
    Aby zadać poprawne pytanie trzeba rozumieć zasadę działania tego tranzystora. Tyle, że wtedy już nie trzeba pytać. :D
    Vgsth=2-4V (tabela) oznacza, że do takiej wartości Vgs tranzystor jest wyłączony (Id<250µA). T.zn. że na pewno każdy egz. jest wyłączony dla Vgs≦2V, ale mogą być egz, które będą wyłączone jeszcze dla Vgs=4V.
    Całkowicie włączony jest na pewno dla Vgs=10V, gdyż wtedy (tabela) Rdson=max.8mΩ, chociaż typowy egzemplarz będzie tak włączony (Rdson) zwykle dla niższej wartości Vgs (patrz wartości min./typowe/max w tabelach, na wykresach są typowe o ile nie opisano inaczej).
    A stany pośrednie (np. Rds=1Ω) raczej nie są pożądane, (gdyż to jest element przeznaczony do pracy przełącznikowej a nie liniowej, chociaż można go do takiej zmusić), i nie są one określone w dokumentacji.
  • Poziom 35  
    pawlos105 napisał:
    Z tej tabeli wynika, że powinno działać już od 2V ,a napięcie na jakim pracuje to 3,8V. Więc coś tu jest nie tak.

A w jakim to układzie pracuję? Jaki płynie prąd? Jakie są inne napięcia?
    Przemyśl wszystkie charakterystki, powinieneś zrozumieć.
  • Poziom 17  
    Do źródła wchodzi ujemny drenem dalej na obwód, a do bramy dodatni tego samego napięcia (ok 3,8V).Prąd to luźno 25A.
  • Moderator Projektowanie
    Co to znaczy "luźno"?
    Pisałem, że aby go w pełni włączyć (otworzyć) należy go sterować napięciem na bramce +10V, zwłaszcza że dla tak dużego prądu będą duże straty (ciepło).
    Dla Vgs=10V ma on (na zimno) Rdson≦8mΩ co da moc strat do 5W, ale gdy się zagrzeje moc może wzrosnąć do 10W co wymaga sporego radiatora.
    Napięciem 3,8V absolutnie nie da się go włączyć! - on będzie w najlepszym razie "półotwarty" - będzie na nim duży spadek napięcia i koszmarna ilość ciepła (a na obciążeniu w drenie będzie tylko część napięcia zasilania) i szybko spali się.
  • Poziom 35  
    Pamiętajmy, że tak jak już pisał kol. trymer01 tranzystor ten jest przygotowany do pracy "zero-jedynkowej" czyli jako klucz włącz wyłącz. Dla tak dużych prądów 10v na bramce powinno otworzyć go całkowicie z charakterystyki nawet 6V ale to na zimno. Tranzystor raczej słabo nadaje się do pracy liniowej jako regulator czy stabilizator liniowy. W przypadku gdy ma przełączać się dosyć szybko nie zapomnij o pojemności i sterowania go z odpowiednio wydajnego źródła.
  • Poziom 17  
    A doradzą koledzy jaki mosfet wybrać ?