Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet w mojej lokalizacji - Mobilny PLAY vs Neostrada.

lukcio1996 30 Mar 2015 20:20 1335 26
  • #1 30 Mar 2015 20:20
    lukcio1996
    Poziom 6  

Witam.

Prosiłbym o poradę w wyborze internetu dla mojej lokalizacji. Od kilku lat jestem użytkownikiem neostrady. Maksymalna prędkość pobierania jaką mogę uzyskać na moim łączu to ok 7mb/s. W przyszłym tygodniu kończy mi się umowa i zastanawiam się nad wyborem oferty. PLAY oferuje internet LTE "bez limitów" (100GB transferu). Mieszkam w miejscowości Struża, gm. Trawniki 21-044 i obawiam się o jakość sygnału internetu mobilnego. Orange przy umowie na 24 msc to koszt 70zł miesięcznie. Play przy umowie na 24 msc przez pierwsze pół roku 30zł, później 50zł (pod warunkiem że kupię sobie sprzęt). Jeżeli jest mi ktoś w stanie doradzić bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam Łukasz

0 26
  • #2 30 Mar 2015 21:04
    sosarek

Poziom 43  

Najprościej będzie chyba kupić starter Play Internet, włożyć go do telefonu bądź modemu i sprawdzić jakość działania usługi, lecz na LTE bym za bardzo nie liczył na Twoim miejscu. Swoją drogą mają teraz fajną ofertę internetu na kartę - 45zł/mies. bez limitu danych (nieważne czy LTE czy HSDPA).

1
  • #3 30 Mar 2015 21:19
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

Nie odpowiem Ci bezpośrednio na pytanie ale dam CI do myślenia.
    W Orange masz ok 7Mb czyli jakiś (niecałe) 1MB na sekundę. Na godzinę daje to ok. 3,6GB. W ciągu doby masz (24x3,6GB) ok 86,4GB. Jeżeli dużo ściągasz to sam sobie odpowiedz na pytanie czy warto brać mobilny internet zamiast stałego. Ja osobiście nie polecam Orange bo, sobie z klientów jaja robią (konsultanci). Ale czasami lepiej mieć coś pewnego niż czekać na dobry wiatr (aby sygnał załapać) żeby obniżyć rachunek o parę zł.
    Ps.
    Ja mam internet (stacjonarny) z Orange a i tak ich nie polecam (bo mnie wk....ają).
    Mam też mobilnego Play. Jego polecam ale tylko w dużych miastach i nie do ściągania torrentów (przeglądanie stron i czasami coś ściągnięcie OK).

0
  • #5 30 Mar 2015 21:41
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Sam korzystam od 3 miesięcy i nie narzekam - Link - wystarczy kupić prepaid-a, doładować i włączyć na stronie 24.play.pl po uprzednim założeniu konta.

0
  • #6 30 Mar 2015 21:53
    sosarek

Poziom 43  

jimasek napisał:
    Sam korzystam od 3 miesięcy i nie narzekam - Link - wystarczy kupić prepaid-a, doładować i włączyć na stronie 24.play.pl po uprzednim założeniu konta.

Można to także zrobić za pomocą krótkiego kodu lub poprzez wysłanie sms.

0
  • #7 30 Mar 2015 21:55
    lukcio1996
    Poziom 6  

Mam telefon na kartę w play. Włączyłem transfer danych i zrobiłem z telefonu ruter oto jakie wyniki uzyskałem ;)

dla porównania test neostrady 5 minut później

0
  • #8 30 Mar 2015 22:05
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

sosarek napisał:
    Można to także zrobić za pomocą krótkiego kodu lub poprzez wysłanie sms.

Pewnie można ale nie próbowałem, wszystko robię przez stronę internetową.

0
  • #9 30 Mar 2015 22:10
    sosarek

Poziom 43  

@lukcio1996 Ciekawe, bo jak dla mnie oba testy pochodzą z Neostrady, żaden z Play.

0
  • #10 30 Mar 2015 22:12
    lukcio1996
    Poziom 6  

Nie mam pakietu danych na telefonie dlatego stronę speedtest załadowałem przez neostradę później dopiero rozłączyłem neostradę i połączyłem się przez WIFI z telefonem i robiłem test ;) Minimalizacja kosztów ;) Dla niedowiarków zrobiłbym test jeszcze raz razem z załadowaniem strony ale w mojej taryfie MINI MAXI po przekroczeniu 5zł na internet bez wykupieniu pakietu ograniczają prędkość do takiej że już nic nie można zrobić a nie mam potrzeby żeby wykupywać pakiet ;) chwile po teście przyszedł mi sms że zmniejszyli mi prędkość ;p Na szczęście udało się zrobić chociaż test ;)

0
  • #11 30 Mar 2015 22:26
    sosarek

Poziom 43  

lukcio1996 napisał:
    Nie mam pakietu danych na telefonie dlatego stronę speedtest załadowałem przez neostradę później dopiero rozłączyłem neostradę i połączyłem się przez WIFI z telefonem i robiłem test ;) Minimalizacja kosztów ;) Dla niedowiarków zrobiłbym test jeszcze raz razem z załadowaniem strony ale w mojej taryfie MINI MAXI po przekroczeniu 5zł na internet bez wykupieniu pakietu ograniczają prędkość do takiej że już nic nie można zrobić a nie mam potrzeby żeby wykupywać pakiet ;) chwile po teście przyszedł mi sms że zmniejszyli mi prędkość ;p Na szczęście udało się zrobić chociaż test ;)

Coś kręcisz... Skoro prędkości są zbliżone to pozostaje Ci jak napisałem wyżej - nabyć starter i tyle, do tego tylko modem wspierający LTE i gotowe. Przy zakupie modemu sprawdzaj dokładnie jego specyfikację - nie daj się nabrać na LTE firmy "krzak" za 80zł na Alle... ponieważ po przeczytaniu opisu zauważysz że "obsługuje karty LTE, prędkość pobierania do 7,2MB/s." - czyli robią klienta w konia.

0
  • #12 31 Mar 2015 00:49
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

W swojej miejscowości masz zasięg LTE Play. Najbliższy BTS LTE1800 Play w Giełczewie, około 4 km od ciebie.Z zasięgiem nie powinno być problemów na antenie Dual LTE1800MHz. Masz kilka opcji do wyboru. Pierwsza to zakup sprzętu do LTE czyli modemu lub routera z modemem LTE, koszt od 150 do 450 zł. Dysponując własnym sprzętem możesz mieć najtaniej LTE bez limitu na taryfie głosowej za 9,99zł. ( przenosząc nr. na kartę na abonament). Umowa na 15 m-cy, pierwsze 6 m-cy masz LTE bez limitu za darmo i płacisz 9,99 zł. Pozostałe 9 m-cy nielimitowany LTE to koszt 20 zł czyli płacisz 29,99. Do tego aktywacja 49zł. Łączny koszt na 15m-cy to 379 zł czyli średnio 25,30 zł. Następna opcja bez sprzętu to oferta pre-paid Play z nielimitowanym LTE i 3G za 45 zł. Kolejna najkorzystniejsza to nielimitowany LTE za darmo na starterze RBM II new za 9 z, promocja trwa do odwołania. Bez sprzętu jest też abonament z nielimitowanym LTE i 3G , umowa na 18m-cy z tego 6 m-cy z nielimitowanym internetem za 29,99 , potem 12 m-cy 29,99 +20 zł za nielimitowany internet. I na koniec abonament ze sprzetem i internetem no-limit. Tutaj proponuję umowę na 24 m-ce, pierwsze 6 po 49,99zł i kolejne 18x69,99 czyli średnio 65 zł /m-c i do tego nowy router z wbudowanym modemem LTE B315s-22 za 69 zł. Jak widać opcji jest w Play wiele. Wyboru dokonasz sam, podobnie jak rezygnacji z Neostrady.

1
  • #13 31 Mar 2015 17:27
    lukcio1996
    Poziom 6  

Nie wiem czy sprawdziłeś dobrą miejscowość bo w moim obrębie nie ma takiej miejscowości. Ja mieszkam w miejscowości Struża 21-044 Trawniki przy trasie Lublin-Chełm.

Dodano po 1 [minuty]:

sosarek napisał:
    lukcio1996 napisał:

Coś kręcisz... Skoro prędkości są zbliżone to pozostaje Ci jak napisałem wyżej - nabyć starter i tyle, do tego tylko modem wspierający LTE i gotowe. Przy zakupie modemu sprawdzaj dokładnie jego specyfikację - nie daj się nabrać na LTE firmy "krzak" za 80zł na Alle... ponieważ po przeczytaniu opisu zauważysz że "obsługuje karty LTE, prędkość pobierania do 7,2MB/s." - czyli robią klienta w konia.

Po co miałbym kłamać z tą prędkością?:) Chce wybrać jak najlepiej dlatego proszę o poradę, nie widzę tu sensu wymyślania wyników pomiaru. Wiem że z tym sprzętem to bywa różnie.

0
  • #14 31 Mar 2015 19:26
    matek451

Oczywiście, że jest obok ciebie miejscowość Giełczew. Za Piaskami przy trasie nr17( E372). Znajduje się tam maszt EMITEL-a, na nim BTS Play LTE1800.

1
  • #15 31 Mar 2015 22:22
    lukcio1996
    Poziom 6  

Faktycznie ;) nawet nie wiedziałem że maszt znajduje się w tej miejscowości, myślałem że podlega pod Piaski. Jeżeli chodzi o niego to widzę z mojego okna bodajże wszystkie światełka sygnalizujące na maszcie. Dawniej korzystałem z internetu radiowego za jego pośrednictwem. Starter już kupiłem zostało tylko załatwić modem.

Takie uzyskałem wyniki gdy karta została włożona do telefonu i udostępniłem z telefonu internet:

0
  • #16 04 Kwi 2015 11:19
    lukcio1996
    Poziom 6  

Proszę o poradę jeszcze jedną ;) Nie chciałbym na początek wywalać dużo kasy na modem więc myślałem żeby wziąć w PLAY Huawei e5330. Czy dałbym radę na nim osiągnąć prędkość pobierania ok. 10mb/s ? Nie ma on wejścia na zewnętrzną antenę dlatego trochę się obawiam.

0
  • #17 04 Kwi 2015 11:44
    bestboy21
    Poziom 39  

Pokaż parametry tej twojej linii od Neo.
    Bierzesz pod uwagę to że nawet jeśli pójdzie tylko 7Mb - to jest to bez limitu. :?:
    W playu załóżmy że gdybyś miał 20Mb to limit można zjeść w jeden dzień.

Zaokrąglając (w dół) przy 20Mbit 4GB leci w 0,5h , czyli w jeden dzień można ściągnąć prawie 200GB (24h).

0
  • #18 04 Kwi 2015 11:58
    lukcio1996
    Poziom 6  

Ściągnąłem w lutym program który monitoruje ilość pobieranych i wysyłanych danych, to ilość
    pobieranych i wysyłanych danych łącznie:
    Luty: 6,83Gb
    Marzec: 11,2Gb
    Kwiecień: (trochę więcej ściągałem więc mam już) 6.95Gb

Sądzę że 100Gb mi wystarczy a pobierać zawszę mogę w nocy;)

0
  • #19 04 Kwi 2015 12:01
    bestboy21
    Poziom 39  

Nie o to chodziło tylko parametry linii.

0
  • #20 04 Kwi 2015 12:02
    lukcio1996
    Poziom 6  

Gdzie mogę to sprawdzić? ;)

0
  • #22 04 Kwi 2015 12:13
    lukcio1996
    Poziom 6  

Co Cię interesuje dokładnie?

0
  • #23 04 Kwi 2015 12:21
    bestboy21
    Poziom 39  

Połączenie z internetem, parametry ADSL (statystyki) nie pamiętam dokładnie gdzie to było w tym liveboxie.

0
  • #24 04 Kwi 2015 12:31
    lukcio1996
    Poziom 6  

Nie bardzo wiem gdzie tego szukać ;/

0
  • #25 04 Kwi 2015 12:58
    bestboy21
    Poziom 39  

Wsparcie, informacje systemowe, dsl.

0
  • #26 04 Kwi 2015 14:07
    matek451

Sam pomysł zakupu mobilnego MiFi bez LTE i HSPA+DC na dodatek gniazd anten zew. czyli E5330 to masakryczna pomyłka. Opcje zakupu sprzętu w Play dostałeś. W Play na LTE można mieć internet za darmo( RBM) lub za niewielką kasę( oferty głosowe) więc za zaoszczędzone pieniądze kup porządny sprzęt z LTE. Najtaniej modem E3372HiLink za 130 zł lub ciekawy modem E8278 z funkcją WiFi za 200 zł. Ostatnio kupiłem do testów i całkiem ciekawe urządzenie.

0
  • #27 05 Kwi 2015 10:22
    lukcio1996
    Poziom 6  

bestboy21 napisał:
    Wsparcie, informacje systemowe, dsl.

A mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeżeli miał bym ofertę RBM na internet LTE czy mógłbym korzystać w tym pakiecie z 3G jeżeli bym nie łapał LTE?

0