Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik 3 fazowy 40V nie BLDC - kontroler sterowania bez uC - falownik

30 Mar 2015 20:41 1014 10
  • Poziom 37  
    Witam,
    Dostałem ciekawą grawerkę z silnikiem 3F który niczym nie różni się od tego na 230Vrms w konstrukcji ale zasilany jest z 40V @8-16000Hz.
    Z opisu zakładam, że silnik wymaga falownika lub czegoś podobnego, a obroty regulowane są przez zmianę częstotliwości.
    Cały regulator chciałem maksymanlnie uprościć do sterowania np NE555 jako np PWM lub generator o zmiennej częstotliwości i jakiś fajny kontroler z driverem mocy po np 1A na fazę. Myślałem o jakimś L297 itp ale jakoś nie mam wizji jak zrobić to prosto i nie babrać się w 6 kanałów PWM do sterowania tym silnikiem. Może ktoś ma jakiś ciekawy pomysł z jakiego układu by skorzystać by wykonać to sterowanie ?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Dostałem ciekawą grawerkę z silnikiem 3F który niczym nie różni się od tego na 230Vrms w konstrukcji
    Czyli jaki indukcyjny?

Cytat:

ale zasilany jest z 40V @8-16000Hz.
    40V podali dla jakiejś konkretnej częstotliwości? 8Hz-16kHz czy 8kHz-16kHz? jeśli to pierwsze to słabo widzę szanse na pracę w całym zakresie przy 40V
  • Poziom 37  
    Tak, wyglada to na silnik asynchroniczny 3 fazowy indukcyjny.
    Częstotliwość pracy od 8 Hz do 16 kHz wg tabliczki znamionowej. Prawda jest taka, że chciałbym żeby to się w ogole kręciło na test czy dziala poprawnie a czy pojdzie od 8hz czy 80 czy 800 to raczej może być mało istotne.
    Pytanie czy sterowanie sinus czy prostokąt okolo 30V.
    Myślałem, czy nie użyć 3 sztuk prostego TDA2030 zasilonego symetrycznie a potem chyba procek i przez pwm 3 fazy albo dac ale.... sam nie wiem jak się nie narobić za coś zrobic.
  • Poziom 43  
    W prostych falownikach fabrycznych masz u/f=const napiecie nie może być stałe bo inaczej przy małych częstotliwościach kiedy reaktancja uzwojeń jest mała spalił byś silnik.

Najprościej to spróbował bym przebiegiem prostokątnym (wypełnienie 50% trzy fazy co 120°), a napiecie z zasilacza laboratoryjnego ustawisz takie żeby prąd nie przekroczył maksymalnej wartości.

Jeśli programujaesz mikrokontrolery to nie będę ci polecał budowy ukłądu na bramkach.

Co do układu wyjściowego to lepiej trzy półmostki an MOSFET'ach.
  • Poziom 37  
    Programować coś tam klepie (szału niema) tylko nie specjalnie mi się chce z tym bawić, widziałem kiedyś gotowe półmostki stosowane w falownikach z 1 na 3 fazy, do tego 6 kanałów PWM i zabawy. Dlatego zapytałem, czy jakiegoś gotowego scalaczka by nie było co to obrobi i nic poza np potencjometrem czy prostym jednofazowym generatorem nie załatwiło sprawy. Albo chociaż gotowy mostek, im mniej roboty tym lepiej...
    A jakiś pomysł na bramkach? Myślałem nad kontrolerem od SMPS bo i czas martwy ma i nic tylko wpuścić prostokąt tyle, że to nie takie proste no i synchronizacja faz...... ale to głupi pomysł.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Są gotowe scalaki do BLDC, nie znam konkretnych ale wiem że są, przykładowo w CD-ROM'ach były stosowane, czy da sie przystosować do silnika indukcyjnego? trzeba by przeanalizować dokumentację, problemem może byc to że te silniki zawsze miały hallotrony.

Cytat:
    A jakiś pomysł na bramkach?
    Na liczniku 4017 skrócić cykl do sześciu i trzywejściowymi OR'ami (mogą być diodowe) zrobić trzy przebiegi prostokątne dla każdej fazy.
    W którejś Elektronice Praktycznej był taki prymitywny falownik na 230V dający prostokąt na wyjściu.
  • Poziom 37  
    O już mi się podoba to CD4017 a jakby ktoś miał screen albo numer EP byłbym bardzo wdzięczny :-)
    Może bym się pokusił nawet o ograniczenie prądu jakby to już działało....
  • Poziom 39  
    W sterownikach dysków twardych są układy które sterują silnikami BLDC 3-fazowymi bez hallotronów.
  • Poziom 37  
    Tylko te sterowniki nie bardzo się nadają do mojego zastosowania. Patent na próbę z 4017 + 3wejściowy OR mi się podoba, łatwo wygenerować z tego fazy, do tego gdzieś mi leży L297, może by to poszło.
    Pytanie jeszcze takie, czy ten silnik sprzęgnąć przez pojemność ze sterownikiem czy bezpośrednio ?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Patent na próbę z 4017 + 3wejściowy OR mi się podoba, łatwo wygenerować z tego fazy
    Proste rozwiązanie tylko trudno zmienić kierunek obrotów, ale tego chyba nie potrzebujesz.

Cytat:
    do tego gdzieś mi leży L297, może by to poszło.
    Bardziej by sie przydał L298

Cytat:
    Pytanie jeszcze takie, czy ten silnik sprzęgnąć przez pojemność ze sterownikiem czy bezpośrednio ?
    Jak będziesz zmniejszał częstotliwość to prąd bedzie rósł, teoretycznie kondensatory mogły by na to pomóc, z kondensatorami może też wystąpić rezonans, zaleta taka że napiecie będzie sinusoidalne, wada taka że nie wiadomo o ile wyższe. Zostawił bym to na późniejsze eksperymenty, jesli chciało by ci się bawić.
  • Poziom 29  
    psooya napisał:
    Częstotliwość pracy od 8 Hz do 16 kHz wg tabliczki znamionowej.
    Aż trudno uwierzyć. Jeśli to silnik z jedną parą biegunów - a taka jest większość wrzecion - to osiągał by prawie milion obrotów na minutę! A to moim zdaniem oczywiście niemożliwe. Przyjmując rozsądną wartość maksymalnych obrotów jako 48000/min., liczba par biegunów wynosi dwadzieścia. A wtedy przy ośmiu hercach obroty wyniosą 24/min. Po co takie w grawerce? Coś tu się bardzo nie zgadza. Możesz pokazać tabliczkę znamionową?