Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie instalacji CO (grzejniki + podłogówka)

scav666 30 Mar 2015 23:17 3168 19
  • #1 30 Mar 2015 23:17
    scav666
    Poziom 10  

Witam.

Posiadam w domu instalację CO podzieloną na podłogówkę + grzejniki na parterze i piętrze. Od zawsze miałem problemy z tym jak ustawić niezależnie grzanie grzejników oraz podłogówki według zadanego schematu czasowego na piecu Viessmann Litola + sterownik Trimatik. Zacząłem poszukiwać na internecie schematów podłączenia grzejników i podłogówki do pieca i żadnej nie był podobny do mojego. Problemem w/g mnie jest umiejscownie pompy CO obiegu 1 (grzejników) .
    W/g mnie wpięcie zasilania podłogówki (przed mieszaczem) powinno być przed pompą obiegu 1.

Nie jestem specjalistą w tym temacie, dlatego prosiłbym o sprawdzenie tej instalacji (być może moje obawy są bzdurne i nie uzasadnione).

0 19
  • Relpol
  • #3 31 Mar 2015 11:16
    Bazyl44
    Poziom 15  

Nie jest to może najlepszy na świecie układ do sterowania dwoma obiegami grzejnymi, ale zazwyczaj sprawdza się bardzo dobrze. Żeby było w 100%koszernie musiałbyś mieć za pompą grzejników(obecnie) zainstalowane sprzęgło a za sprzęgłem jeszcze jedną pompę do grzejników. Wadą takiego rozwiązania które masz, jest to , że nie są to całkowicie niezależne obiegi grzejne. Owszem jak wyłączysz grzanie podłogówki, grzejniki będą pracowały bez problemu ale odwrotnie już się nie da (wyłączysz grzejniki- podłogówka również stanie). Nie napisałeś jakie masz problemy z tą instalacją.

Dodano po 15 [minuty]:

Sorki ale właśnie zauważyłem, że w instrukcji Trimatik, Viessmann proponuje właśnie taką instalację. Tak więc chyba lepiej się nie da i nie wiem czy automatyka obsłużyła by ten układ ze zwrotnicą.

0
  • Relpol
  • #4 31 Mar 2015 11:56
    gersik
    Poziom 31  

Zasilanie do podłogówki ma być wpięte przed pompą do CO, a nie jak u ciebie za nią.

0
  • #5 31 Mar 2015 12:06
    Bazyl44
    Poziom 15  

gersik napisał:
    Zasilanie do podłogówki ma być wpięte przed pompą do CO a nie jak u ciebie za nią.

Oczywiście że tak! nie zauważyłem :oops:

0
  • #6 31 Mar 2015 12:18
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 31 Mar 2015 12:42
    gersik
    Poziom 31  

Przyłącza do kotła są 6/4", więc załóż tam takie trojaki i rozdziel układ grzejnikowy od podłogówki. Sprzęgło może okazać się zbyteczne przy tak małych obiegach. No, złodziejka wygląda nieźle.

0
  • #8 31 Mar 2015 14:08
    scav666
    Poziom 10  

Panowie dziękuję za weryfikację. Czyli faktycznie coś było nie tak. Niestety instalacja u moich rodziców ma już kilkanaście lat i zawsze były z nią problemy.
    Nie powiem czy to układ otwarty czy zamknięty bo nie wiem czym to się różni. Dom jest duży i podłogówka na dole ogrzewa ze 120m2.

Problem polegał na tym, że cały czas myślałem, że mam oddzielnie instalację podłogową oraz grzejnikową i dlatego wg mnie to wszystko żyło swoim życiem. Owszem ciepło było ale wyregulować to po swojemu graniczyło z cudem.

Na panelu kontrolnym trimatika (dołaczyłem zdjęcie) ustawia się czasy włączenia/wyłączenia poszczególnych obiegów. Więc pewnie jak włączałem np. od godziny 6 samą podłogówkę(drugi symbol mieszacza na panelu) a od np. 8 grzejniki (pierwszy symbol) to przez te 2h pompa podłogówki działała bez dostępu ciepłej wody - kręciła w kółko zimną wodę??

Ten kabelek co idzie do mieszacza idzie również do pieca. kiedyś ten mieszacz chyba się nawet sam przestawiał teraz stoi w miejscu - nie wiem czy to nie pokłosie problemów które były z podłogówką na początku instalacji i fachowcy chyba go ustawili na stałe(tego nie jestem pewien). Czy macie pomysł jak sprawdzić czy mieszacz dobrze działa?jakieś testy z panela trimatika ?

Do tego był okres, że został zainstalowany EuroSter w pomieszczeniach gdzie była podłogówka ale szybko go ojciec usunął. Były przez niego problemy z grzaniem grzejników w pomieszczeniach.(teraz się już domyślam czemu)

Panowie czyli podłogówka powinna być wpięta przed tą pompą CO od grzejników - teraz pytanie skoro tak będzie to czemu ten układ dalej nie stworzy 2 odrębnych obiegów tylko jeszcze potrzebne są jakieś sprzęgła ....?

0
  • #9 31 Mar 2015 14:49
    gersik
    Poziom 31  

Na sterownikach się nie znam a o sprzęgle napisałem wyżej.

0
  • #10 31 Mar 2015 16:33
    Bazyl44
    Poziom 15  

Po przeróbce przyłączenia tego obiegu podłogowego powinno to działać w miarę przyzwoicie a na sprzęgło itp. nie nastawiaj się bo z tego co widzę, to Trimatik nie przewiduje takich rozwiązań. Siłownik mieszacza powinien zamykać się do "0"przy grzaniu wody w zasobniku l w trakcie zwykłej pracy na co również powinny dać się zauważyć ruchy. Nie wiem czy jest tam jakiś tryb diagnostyczny tego rodz. odbiorników ale zmieniając mocno w dół lub w górę krzywą grzania dla obiegu z podłogówką, również mieszacz powinien kręcić.

1
  • #11 31 Mar 2015 17:12
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 31 Mar 2015 19:56
    scav666
    Poziom 10  

Hej,
    @Walker29
    dzięki udało mi się przetestować mieszalnik wg. pomocnej informacji którą mi podałeś - mieszalnik się kręci do oporu w lewo i w prawo więc jest sprawny.(tyle dobrze)

piszesz, ze prawidłowo jak przestawię zasilanie obiegu 2 (podłogówki) przed pompę obiegu 1 (pompa do grzejników) i podczas pracy samej podłogówki grzejniki mogą stać się letnie i tu pytanie skąd się weźmie letnia woda w grzejnikach skoro pompa do grzejników(obieg 1) nie będzie pracować (czy jak pompa nie pracuje to przepuszcza wodę? ) ?

0
  • #13 31 Mar 2015 21:03
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 31 Mar 2015 22:45
    scav666
    Poziom 10  

Walker29 napisał:
    trochę tego ciepła zawsze pójdzie w grzejniki.

No ale jak może to ciepło pójść w grzejniki skoro pompa od grzejników nie będzie pracować.

Walker29 napisał:
    ...poprosi o to mieszacz.

tzn. w jaki sposób poprosi... będzie otwarty dla ciepłej wody i będzie wracać dużo zimnej do kotła co da sygnał do grzania wody ?

0
  • #15 31 Mar 2015 22:57
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 31 Mar 2015 23:02
    scav666
    Poziom 10  

Walker29 napisał:
    Zawsze trochę tego ciepła pójdzie dalej.

czyli po prostu uruchomi na chwilę pompę od grzejników żeby rozproszyć nadmiar ciepła pochodzący z bezwładności systemu?

0
  • #17 01 Kwi 2015 12:28
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 02 Kwi 2015 12:30
    scav666
    Poziom 10  

Sprawdziłem sobie ustawienia kodowania adresów viessman trimatik. Wszystkie mam ustawione na nastawy fabryczne. Ustawienia które mnie zastanawiają to funkcja Pompy i Mieszacz.

Mam 027:001 oraz 003:000

czy nie powinienem mieć 027:001 oraz 003:013 czyli logika obiegu pomp obiegu grzewczego dodatkowo poprzez funkcję mieszacza "zamkn."

Mieszacz który posiadam w instalacji to HONEYWELL m6063L1009

0
  • #19 02 Kwi 2015 18:25
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 24 Cze 2015 21:52
    scav666
    Poziom 10  

Panowie, zamówiłem instalatora. Faktycznie potwierdził, że pompa obiegu podłogówki powinna być wpięta przed pompą obiegu CO. Przerobił mi instalację w taki sposób:

W tej chwili jako, że mamy lato niewiele jestem w stanie sprawdzić. Udało mi się jedynie przetestować poprawność funkcjonowania pomp oraz odpowietrzyłem je bo na początku ta od podłogówki chodziła na sucho i się strasznie grzała.

Instalator zauważył, że w instrukcji do kotła Viessmann Litola jest zawór czterodrożny a u mnie jest trójdrożny:

Czy może to mieć na coś wpływ w mojej instalacji? Czy warto przerobić na zawór czterodrożny ?

Poprosiłem również instalatora, aby przeczyścił filtry skośne - zrobił to ale przestawił je z pozycji w dół na pozycje w bok lekko w dół:

Czy tak może być ?

0