Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kocioł - czym ogrzać mieszkanie

marknikisz 30 Mar 2015 23:43 789 3
  • #1 30 Mar 2015 23:43
    marknikisz
    Poziom 4  

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum, więc jak coś źle napisałem to najmocniej przepraszam.
    Mam taki problem, dostałem w spadku mieszkanie po babci 80 mkw (3 pokoje kuchnia i łazienka) o wys. 2,8 m w starym budownictwie (kamienica z 1903 roku), mieszkanie można powiedzieć, ze jest po kapitalnym remoncie (plastykowe nowe okna, na podłogach panele, na ścianach gładzie, łazienka w kafelkach), to wszystko zrobiła babcia przed śmiercią, 2 lata temu, tyle, że tam nie mieszkała przez te 2 lata, tylko u moich rodziców, bo zachorowała i wymagała opieki. Na to chwilę w mieszkaniu są 4 piece, w kuchni kaflowy(westwalka), w jednym pokoju taki piecokominek z blachy z szybą w drzwiach, a pozostałe 2 pokoje są grzane tak zwanym 'żeleźniokiem', czyli piecem zrobionym z rury fi 300 z rusztami z pretu i 2 furtkami, a łazienka ogrzewana jest piecem gazowym, takim na butla 11kg i muszę to jakoś ogarnąć w jedno ogrzewanie co polecacie:
    Brak gazu z sieci!
    Prąd kiepskiej jakości - no nie sam prąd tylko instalacja całego budynku i przłącza (elektrownia zaśpiewała za wymianę kabla do budynku ponad 600 m około 45 tys. zł, ja sam tyle nie mam, a inni lokatorzy nie są tym zainteresowani, bo przecież prąd mają dobry, niestety piec akumulacyjny babci odrazy wywala korki główne, więc istalacja słaba bo ma zaledwie 3,5 kw.

Pracę mam taką, że mogę być ze 3 lub 4 razy w domu podczas dniówki na 5 min.

Panowie i Panie, mam pytanie, jak ogrzać to mieszkanie, kasą jaką dysponuje na ten cel to 5 tys. zł plus ew. 2 tyś zł pożyczki, ale wolał bym nie zadłużać sie na początek życia zbytnio?
    Czy kupić kocioł na paliwa stałe i kilka grzejników plus bojler do ciepłej wody, czy to najlepsze rozwiązanie i ile by to kosztowało?

0 3
  • EuroPro
  • #2 01 Kwi 2015 14:14
    Ptak3124
    Poziom 24  

Budżet masz kiepski na decyzję, czym ogrzać mieszkanie.

Podpowiem tylko tyle, że najpierw musisz skontaktować się z administratorem budynku, by dostać informację na temat kominów. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez opini kominiarza.

0
  • EuroPro
  • #3 01 Kwi 2015 16:28
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Ja bym tak sugerował. Jeżeli piec kaflowy jest w dobrym stanie, to go zostawić i w nim palić. Jeśli kominek jest dobry, to dorobić do niego płaszcz wodny (wymiennik) i z niego przeciągnąć rury do kaloryferów znajdujących się w tych pokojach, w których nie ma pieca kaflowego ani kominka (zlikwidować piece żelazne, tzw. 'wicki"). Może nawet by zrobić tak, że z tego kominka przeprowadzić też instalację do kaloryfera w trzecim pokoju (tym z piecem, chociaż może szkoda pieca) oraz do ogrzewania łazienki. Spróbować zrobić to tak, byszło grawitacyjnie (wymaga to większych średnic rur niż instalacja pompowa). Uwaga. Przy takiej instalacji może się zdarzyć, że woda się bardzo nagrzeje i może spowodować silne poparzenia.

0
  • #4 01 Kwi 2015 21:42
    marknikisz
    Poziom 4  

piec kaflowy to westfalka , więc to nic rewelacyjnego, po zakończonym paleniu jest po 3 godzinach zimna , piec kominkowy to jakieś tanie barachło z blachy 2 mm, paliłem dzisiaj właśnie w tej westfalce i tym kominkowym, oba po zakończeniu palenia robią się zimne i raczej nic tam nie idzie podłączyć (grzejniki), dzwoniłem dzisiaj do kilku instalatorów C.O i powiedzieli że powinienem się wyrobić w kwocie do 7 tyś zł , wiem że oni to powiedzą wszystko by klienta złapać, a jak się wam wydaje, czy to wystarczy na 6 grzejników i piec C.O z bojlerem na CWU. Dostałem dwie oferty, na zrobienie tego w kwocie 700 zł(robocizna) .

0