Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie drugiego dysku SATA - kilka wariantów działania - pytanie

Gil-Galad 31 Mar 2015 00:10 1665 16
  • #1 31 Mar 2015 00:10
    Gil-Galad
    Poziom 9  

Witam,
    Przeryłem połowę Internetu, ale nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.
    Mam następującą kwestię do rozwiązania. Niedawno zmieniłem komputer stacjonarny na nowy. W nowym posiadam dysk twardy Western Digital 1TB SATA600. Natomiast w starym komputerze mam dysk Seagate 250GB SATA. Na dysku:
    - Western Digital 1TB SATA600 mam zainstalowany Windows 8.1
    - Seagate 250GB SATA mam zainstalowany Windows XP Home Edition

Ponieważ dysk w starym komputerze jest jeszcze sprawny, nie chciałbym go chować do przysłowiowej szafy. Chciałbym go podłączyć do nowego komputera i z niego korzystać - tutaj właśnie zaczyna się seria pytań.
    Wolę zapytać ponieważ, jak już napisałem, komputer jest nowy i nie chcę czegoś zepsuć.

Model płyty głównej jaki mam to: ASrock H81M-HDS.

A więc:

Pytanie 1.
    Czy jeśli stary dysk podłączę do nowego komputera, to będę mógł go zbootować, czyli uruchomić Windows XP, który się na nim znajduje? (zakładając, że nowy dysk też będzie cały czas podłączony).

Pytanie 2.
    Czy po podpięciu starego dysku będą one (nowy i stary) wzajemnie widziały swoje partycje - w zależności który system zbootuje? Co w przypadku gdy na obu dyskach jest tak samo oznaczona partycja, np. C?

Pytanie 3.
    Czy można zrobić tak by stary dysk był podłączony poprzez SATA i do zasilania, ale podczas włączania komutera się nie uruchamiał (wtedy gdy np. go nie potrzebuję)? Jeśli tak, to jak to zrobić? W BIOSie?

Generalnie chciałbym osiągnąć taki scenariusz, który by zakładał, że uruchamiają się dwa dyski, ale system automatycznie startuje z dysku nowego - czyli Windows 8.1. Z kolei stary dysk pełni funkcję dodatkowego miejsca na dane.
    NATOMIAST: w przypadku zaistnienia jakiejś np. awarii na nowym dysku (wiadomo, różnie to bywa) chciałbym mieć możliwość zbootowania drugiego systemu z drugiego dysku (tego starego z Win XP) w celu np. naprawienia błędu. Czy jest to możliwe? Czy coś się przez to nie namiesza w komputerze?

Czyli stary dysk pełniłby nie tylko funkcję dodatkowego miejsca na dane, ale też jednocześnie funkcję ratowniczą w przypadku gdyby na nowym coś się posypało.

Wiem, że ustawia się kolejność bootowania w BIOS, ale czy tyko to wystarczy ustawić?

Jeśli to by działało, to być może na starym dysku zainstalowałbym Windows 7.

• #2 31 Mar 2015 00:13
    sosarek
    Poziom 43  

Ad.1 Nie.
    Ad.2 W Win8 będą widoczne partycje starego dysku.
    Ad.3 Wtedy żeby go włączyć i tak będziesz musiał resetować komputer - rozsądniej byłoby chyba odłączać zasilanie.

Wystarczy zmienić kolejność bootowania w Biosie. Przed instalacją Windows 7 na starym dysku polecam odłączyć nowy dysk.

• #3 31 Mar 2015 00:17
    Gil-Galad
    Poziom 9  

Dzięki za szybką odpowiedź.

Ad. 1 Dlaczego?
    Ad. 2 A czy w Win XP będą widoczne partycje nowego dysku? (zakładając oczywiście, że zbootuję tego XPka)
    Ad. 3 No tak, tylko odpięcie zasilania wiąże się z demontażem bocznej ściany komputera i odpięciem wtyczki. Czy da się to zrobić bez odłączania, poprzez np. ustawienia w BIOSie? (liczę się z tym, że w przypadku gdyby zachciało mi się włączyć drugi dysk to wtedy trzeba będzie uruchomić ponownie komputer).

Czy jeśli na starym dysku zainstaluję Win7 (odłączając oczywiście nowy dysk z Win 8.1 na czas instalacji), to potem po zakończeniu instalacji, gdy z powrotem podłączę nowy dysk, będę mógł zbootować ze starego dysku Win7 i będą widoczne w nim partycje z nowego dysku?

Co z kolizją nazewnictwa partycji? Np. na obu dyskach jest C:/

• #4 31 Mar 2015 00:29
    sosarek
    Poziom 43  

1. Ponieważ XP był zainstalowany na innej konfiguracji sprzętowej i jedyne co uzyskasz przy próbie uruchomienia go to BlueScreen.
    2. Nie zbootojesz tego XP bez jego reinstalacji, nawet po tym partycje nie będą widoczne (GPT).
    3. Możesz wyłączyć w Biosie.
    Kolizją się nie przejmuj, każdy system partycje drugiego dysku będzie traktował jako kolejne w systemie (np.E, F, G itd.).

• #5 31 Mar 2015 05:35
    Matuzalem
    Poziom 43  

Odpowiedź na pkt 1 jest nieprecyzyjna o ile opierać się na dostarczonych informacjach (sosarek - skąd założenie, że to GPT skoro wielkość dysku nie wymusza takiego układu?) - owszem będzie można ustawić bootowanie i ten efekt osiągnąć przy użyciu "starego" dysku - kwestia wyboru priorytetów w BIOS-ie czy przez jakiś klawisz F... (do znalezienia w manualu) - jednak szansa, że coś z tego dalej wyniknie - system się załaduje bezbłędnie - jest niewielka. Dlaczego tak jest, to już wyjaśnił sosarek w poscie nr 4.
    - Co do pytania "dodatkowego" o świeżą instalację Windows 7: przy podanych warunkach będzie swobodny wybór między dyskami-systemami z poziomu BIOS-u (priorytety bootowania).
    - Próby napraw wszelkiego typu przy użyciu systemu i jego narzędzi w wersji starszej i operowania nimi na wersjach nowszych zawsze są ryzykowne.

• #6 31 Mar 2015 20:03
    Gil-Galad
    Poziom 9  

sosarek napisał:
    1. Ponieważ XP był zainstalowany na innej konfiguracji sprzętowej i jedyne co uzyskasz przy próbie uruchomienia go to BlueScreen.
    No tak, w sumie to logiczne.
    sosarek napisał:
    2. Nie zbootojesz tego XP bez jego reinstalacji, nawet po tym partycje nie będą widoczne (GPT).
    Po reinstalacji XP partycje z nowego dysku też nie będą widoczne? Dlaczego? A przypadku Windowsa 7?
    sosarek napisał:
    3. Możesz wyłączyć w Biosie.
    No to do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze tylko odpowiedzi na pytanie: jak?
    Matuzalem napisał:
    - Co do pytania "dodatkowego" o świeżą instalację Windows 7: przy podanych warunkach będzie swobodny wybór między dyskami-systemami z poziomu BIOS-u (priorytety bootowania).
    Jakie to warunki?
    Matuzalem napisał:
    - Próby napraw wszelkiego typu przy użyciu systemu i jego narzędzi w wersji starszej i operowania nimi na wersjach nowszych zawsze są ryzykowne.
    Różnie to bywa. Czasami jakiś program namiesza i potem trzeba kombinować przez tryby awaryjne albo przywracanie systemu. A drugi dysk z drugim systemem będzie dodatkową pomocą.

• #7 31 Mar 2015 21:57
    pqma
    Poziom 12  

Kilka uwag które może rozjaśnią sprawę.
    1.Win7 używa nowszego systemu zapisu danych na dysku (GPT) XP nie ma szans go przeczytać (chyba że dysk win7 został sformatowany w starszym systemie MBR - raczej nie).
    2.Komputer startując wybiera JEDNO urządzenie do wystartowania systemu. Możesz je wybrać w BIOSie ale system ten MUSI mieć zestaw sterowników, które pozwolą mu się uruchomić na tym konkretnym sprzęcie. Twój stary XP nie ma tych sterowników (od nowej płyty).
    3.Chyba nie spotkałem się z kompletnym wyłączeniem w BIOSie podłączonego w pełni (zasilanie i dane) dysku. Ale być może jakieś płyty to zapewniają. Wydaje mi się że jeśli już to jest to bardzo rzadkie. (ale warto go użyć patrz p.5)
    4.Bootowanie z XP żeby ratować Win7 to kiepski pomysł. Są lepsze narzędzia włącznie z tymi dostępnymi w samym Win7. Zrób po prostu odpowiednią płytkę ratunkową i schowaj do szafy.
    5.Jeśli chcesz odzyskać stary dysk /w sensie jego objętości/, a równocześnie mieć możliwość odpalenia od czasu do czasu tego XP pomyśl o "zwirtualizowaniu" tego systemu.
    Są programy pozwalające uruchomić komputer w okienku (maszyna wirtualna). Robisz po prostu rodzaj kopii dysku (XP) i trzymasz go w pliku. Jak będziesz chciał tam zajrzeć to odpalasz go w osobnym okienku jak jakiś program. (narzędzie to np. SUN Virtual Box)

PS O tym GPT (i UEFI) doczytaj bo dawno tego nie gryzłem więc mogę lekko ściemniać :)

• #8 31 Mar 2015 22:59
    Gil-Galad
    Poziom 9  

Ok, no teraz więcej wiem. Dzięki.

pqma napisał:
    4.Bootowanie z XP żeby ratować Win7 to kiepski pomysł.
    Nie, tu raczej byłoby bootowanie z XP by ratować Win 8. Tak czy inaczej z Win XP będę się musiał pożegnać i zastąpić go Win 7 więc w przypadku awarii ratowałbym Win 8 za pomocą Win 7. Ale to w ostateczności i krytycznych przypadkach. Normalnie to zamierzam wykorzystać stary dysk jako miejsce dla danych i mieć do niego dostęp z poziomu nowego dysku i systemu Windows 8 na nim zainstalowanego.
    pqma napisał:
    Są programy pozwalające uruchomić komputer w okienku (maszyna wirtualna). Robisz po prostu rodzaj kopii dysku (XP) i trzymasz go w pliku. Jak będziesz chciał tam zajrzeć to odpalasz go w osobnym okienku jak jakiś program. (narzędzie to np. SUN Virtual Box)
    Kiedyś się tym bawiłem i miałem cały szereg problemów, m.in z tym, że taki wirtualny system nie miał dostępu do partycji dysku.

A jeszcze takie pytanie: czy jest możliwe, że dodatkowe porty SATA będą wyłączone w BIOSie?

• #9 01 Kwi 2015 05:13
    Matuzalem
    Poziom 43  

Gil-Galad napisał:
    Jakie to warunki?

Mowa o tych, które sam opisałeś - post nr 3.
    Gil-Galad napisał:
    Matuzalem napisał:

Różnie to bywa. Czasami jakiś program namiesza i potem trzeba kombinować przez tryby awaryjne albo przywracanie systemu. A drugi dysk z drugim systemem będzie dodatkową pomocą.

Zakładałeś "funkcję ratowniczą" HDD bez wdawania się w szczegóły więc i wskazanie, że istnieje ryzyko jest, w tak teoretycznym stanie, bardziej bezpieczne niż Twoje stwierdzenie: "Różnie to bywa".

Gil-Galad napisał:
    czy jest możliwe, że dodatkowe porty SATA będą wyłączone w BIOSie?

Wiesz jaka płyta więc wiesz jakie kontrolery i jak zorganizowane. Wnioski możesz wyciągnąć sam posiłkując się ew. opisami w manualu do niej.

• #10 01 Kwi 2015 09:04
    pqma
    Poziom 12  

Gil-Galad napisał:
    tu raczej byłoby bootowanie z XP by ratować Win 8.

Źle doczytałem, ale sens zdania podtrzymuje :)

• #11 01 Kwi 2015 13:00
    helmud7543
    Poziom 42  

Gil-Galad napisał:

Pytanie 1.
    Czy jeśli stary dysk podłączę do nowego komputera, to będę mógł go zbootować, czyli uruchomić Windows XP, który się na nim znajduje? (zakładając, że nowy dysk też będzie cały czas podłączony).

Pytanie 2.
    Czy po podpięciu starego dysku będą one (nowy i stary) wzajemnie widziały swoje partycje - w zależności który system zbootuje? Co w przypadku gdy na obu dyskach jest tak samo oznaczona partycja, np. C?

Pytanie 3.
    Czy można zrobić tak by stary dysk był podłączony poprzez SATA i do zasilania, ale podczas włączania komutera się nie uruchamiał (wtedy gdy np. go nie potrzebuję)? Jeśli tak, to jak to zrobić? W BIOSie?

Generalnie chciałbym osiągnąć taki scenariusz, który by zakładał, że uruchamiają się dwa dyski, ale system automatycznie startuje z dysku nowego - czyli Windows 8.1. Z kolei stary dysk pełni funkcję dodatkowego miejsca na dane.
    NATOMIAST: w przypadku zaistnienia jakiejś np. awarii na nowym dysku (wiadomo, różnie to bywa) chciałbym mieć możliwość zbootowania drugiego systemu z drugiego dysku (tego starego z Win XP) w celu np. naprawienia błędu. Czy jest to możliwe? Czy coś się przez to nie namiesza w komputerze?

Czyli stary dysk pełniłby nie tylko funkcję dodatkowego miejsca na dane, ale też jednocześnie funkcję ratowniczą w przypadku gdyby na nowym coś się posypało.

Wiem, że ustawia się kolejność bootowania w BIOS, ale czy tyko to wystarczy ustawić?

1. Bez przeróbek i zabawy, prawdopodobieństwo że wstanie, jest znikome. Da się, tylko nie wiem czy warto. No i nie wiem jak aktywację przełknie i jak z legalnością tego rozwiązania.

2. System na każdym dysku nada litery "po swojemu". Numeracja jest następująca, przy założeniu że mamy dysk X i dysk Y:
    a) Przy instalacji systemu na dysku X, system nadaje kolejne litery wszystkim znalezionym partycjom, licząc od C: (A: i B: są zarezerwowane dla stacji dyskietek). Gdy skończy, następne litery nadaje napędom optycznym.
    b) Każda kolejna partycja dysku, napęd optyczny lub pendrive, podłączone już po zainstalowaniu systemu, dostaną następne, wolne litery.
    c) Czasem system nie przypisze litery, wtedy trzeba to zrobić ręcznie - inaczej partycja nie będzie będzie widziana w Mój komputer.

I tak, załóżmy że na nowym dysku masz 3 partycje: C:, D:, E: oraz napęd DVD F:, na starym dwie partycje C: i D: oraz napęd optyczny E:.
    - Jeśli uruchomisz system z nowego, a będzie też podłączony stary, to najprawdopodobniej będzie to tak:
    C:, D: i E: - partycje nowego dysku, F: - napęd DVD, G: - partycja "C:" starego dysku, H: - partycja "D" starego dysku.
    - Jeśli uruchomisz system (obecnie istniejący) ze starego dysku, to C: będzie partycją C: starego dysku, D: - tak samo, E: - napęd DVD, F:, G: i H: odpowiednio partycjami nowego dysku, na którym miały one litery C:, D: oraz E:.
    - Jeśli zainstalujesz nowy system na starym dysku, a nowy dysk będzie już podłączony, to będzie: C: i D: - partycje starego dysku; E:, F: i G: - takie litery dostaną partycje "C:, D: oraz E:" nowego dysku oraz H: - dostanie napęd DVD.

Inaczej mówiąc, zależnie od tego, który system uruchomisz, litery będą inne. Żeby się nie pomylić (mam kilka systemów, w tym Linux, dla którego w ogóle oznaczenia są całkiem inne), ja np: nadaję etykiety: P1500G co oznacza pierwszą partycję 500 GB dysku.

3. Nie ma to sensu. Jak będzie używany naprawdę sporadycznie - odłącz całkiem kable. Jak częściej niż sporadycznie - zostaw podłączony. Nic mu nie będzie.

Odnośnie wyboru bootowania dysku:
    1. Jeśli masz dwa dyski z systemami, gdzie system na każdym z nich był instalowany bez obecności drugiego dysku (czyli jak system był instalowany na starym dysku, nowy nie był podłączony i odwrotnie) wybierasz dysk za pomocą BIOS.
    2. Jeśli system był instalowany gdy w komputerze był podłączony więcej niż jeden dysk, to instalator umieści pliki systemowe na partycji i dysku wybranym przez użytkownika, natomiast dane rozruchowe - na dysku, który jest zarejestrowany przez BIOS jako pierwszy fizycznie, a kolejne systemy dopisze do danych rozruchu (o ile instalator będzie zgodny - np: instalacji Windows XP zepsuje rozruch nowszych systemów, Windows 7 z kolei doda się do rozruchu). W BIOS-ie na stałe trzeba ustawić dysk z rozruchem jako pierwszy (lub podłączyć do pierwszego gniazda, jeśli BIOS nie ma takich ustawień). System nie wystartuje samodzielnie z innego dysku (gdybyś odłączył ten pierwszy) chyba że naprawi/utworzy się na nich dane rozruchowe.

• #12 01 Kwi 2015 23:23
    Gil-Galad
    Poziom 9  

Ok, dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. Chwilowo nie mam dostępu do mojego komputera, ale jak tylko będę miał to przetestuję ten dysk i napiszę jakie są rezultaty (mam nadzieję, że nie wyjdą kolejne problemy).

• #13 18 Kwi 2015 20:43
    Gil-Galad
    Poziom 9  

Trochę czasu mnie nie było, ale w końcu usiadłem do tych komputerów i przeprowadziłem test pierwszego scenariusza.

Mianowicie wymontowałem dysk ze starego komputera i podłączyłem go do komputera nowego pod wejście SATA o numerze 3. Na "dwójce" mam podpięty napęd, a pod "jedynką" nowy dysk, przy czym wejście 0 i 1 jest pod SATAIII 6Gb/s. Podczas uruchomienia nowego komputera z dwoma już podłączonymi dyskami wszedłem do BIOSu (w zasadzie to do UEFI ;)) i tam drugi dysk był wykrywany i nawet nie musiałem zmieniać kolejności bootowania bo było ustawione dobrze. Co ciekawe po uruchomieniu systemu (przypomnę: Win8.1) drugi dysk w ogóle nie był widoczny - nawet w zarządzaniu dyskami. Jedynie program HWMonitor go widział. Jednak po ponownym uruchomieniu komputera (zajrzałem wóczas jeszcze raz do "BIOSu") wszystkie partycje były już widoczne, czyli działa to tak jak chciałem. I faktycznie partycje starego dysku ponumerowały się same.

W tym miejscu mam następujące pytanie.
    Postanowiłem jednak przeinstalować Windowsa XP na starym dysku Seagate 250GB SATA (zrobię to na starym kompie) bo dzięki temu awaryjnie będę mógł z tym dyskiem wrócić do starego komputera i go uruchomić. Wcześniej zakładałem, że na starym dysku wywalę XP i zainstaluję Win7, ale to by oznaczało, że już ze starym dyskiem nie będę miał możliwości wrócić na stary komputer w razie czego - bo Win7 nie odpalę na starym komputerze.

I teraz chciałbym zrobić tak:
    1. Podłączę stary dysk Seagate 250GB SATA do starego komputera i zrobię format - zainstaluję na nowo Windows XP.
    2. Odłączę ten dysk od starego komputera i podłączę do nowego.
    3. Odłączę nowy dysk Western Digital 1TB SATA600 z Windowsem 8.1 od nowego komputera.
    4. Mając podłączony tylko stary dysk Seagate 250GB SATA do komputera nowego zainstaluję Windows 7 - oczywiście na innej partycji niż Windows XP.

Czy jeśli tak zrobię, to potem po podłączeniu obu dysków do nowego komputera będę mógł zbootować Winowsa 7 ze starego dysku Seagate 250GB SATA? Czy jeśli przełożę stary dysk Seagate 250GB SATA z nowego komputera do starego to będę mógł w dalszym ciągu zbootować Windows XP?

• #14 18 Kwi 2015 22:34
    helmud7543
    Poziom 42  

Tak, Windows 7 zadziała, Windows XP da się zbootować, ale nie ma gwarancji że uruchomi się bez BSOD (zmiana sprzętu).

• #15 19 Kwi 2015 01:57
    Gil-Galad
    Poziom 9  

Tylko, że nie zamierzam "zmieniać sprzętu", tzn. chcę bootować Windows 7 na sprzęcie, na którym był instalowany (nowy komputer) oraz tak samo Windows XP bootować na sprzęcie, na którym był instalowany (stary komputer). Czyli na nowym komputerze nie będę bootował XP, a na starym Win7.

• #17 14 Lip 2015 23:13
    Gil-Galad
    Poziom 9  

Trochę czasu minęło, ale nie zapomniałem tematu. Wszystko jakoś się ciągnie, a poza tym borykam się z różnymi problemami, np. musiałem wymienić zasilacz. Na razie drugi dysk działa od kilku dni, ale pojawił się problem. By jednak nie wprowadzać zamieszania, założyłem o tym oddzielny temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14848933#14848933
    Być może problem ten nie jest związany z dyskiem, ale póki co do następnego etapu (czyli instalacji Win7 na starym dysku) nie przejdę.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo