Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TL-MR3040 - restart internetu za pośrednictwem routera

epiksel.pl 31 Mar 2015 09:59 927 21
  • #1 31 Mar 2015 09:59
    epiksel.pl
    Poziom 9  

szukałem kilka dni w sieci jakiś informacji na temat problemu który opisuje poniżej:
    Mam internet mobilny Orange gdzie jest strefa z możliwością pobierania bez limitu tj. między 00:00 a 07:59 każdego dnia tzw. "szczęśliwe godziny" i mam modem E372.
    Jak miałem podłączony modem bezpośrednio do komputera to z poziomu Windowsa 7 za pośrednictwem harmonogramu zadań czy za pośrednictwem programu top_netinfo rozłączenie modemu o konkretnej godzinie i ponowne połączenie także o konkretnej godzinie nie stanowiło żadnego problemu - było to załatwiane przez system automatycznie, nie trzeba było pilnować czasu i wyłączać fizycznie.

Problem pojawił się gdy podłączyłem modem E372 pod routera TP-link TL-MR3040. Nadmienię że router jest połączony z komputerem za pośrednictwem WiFi.
    Znalazłem sposób jak za pośrednictwem Windowsa przerwać połączenie routera z komputerem i ponowne połączenie o konkretnej godzinie, ale to nie rozwiązuje problemu. Aby przerwać połączenie z Orange a tym samym przerwać zliczanie transferu w danej strefie czasowej trzeba rozłączyć modem z routerem a nie router z komputerem.

I tutaj mam wielką prośbę o pomoc.
    Jak rozłączyć modem podłączony do rutera.
    Czy może jest jakiś program, czy skrypt, który można było za pośrednictwem harmonogramu zadań uruchamiać o konkretnej godzinie oraz wykonać ponowne połączenie w określonym czasie

0 21
  • #2 31 Mar 2015 10:27
    bestboy21
    Poziom 39  

Jeśli jest telnet w routerze to można napisać dowolny skrypt kładący połączenie 3G.
    Potrzebny będzie telnet scripting tool i zapoznanie się z "komendologią" routera.
    Więc dać się da ale bez posiedzenia nad danym routerem nikt Ci nie poda na talerzu gotowego skryptu, sam pisałem do kilku routerów ale do tego akurat nie.

Jeżeli sam ogarniesz telnet to TST to już będzie bułka z masłem.

Cytat:
    10.0.0.1 23
    SEND "\m"
    WAIT "Password:"
    SEND "hasło"
    WAIT "router>"
    SEND "wan node index 1\m"
    WAIT "router>"
    SEND "wan node disable\m"
    WAIT "router>"
    SEND "wan node save\m"
    WAIT "router>"
    SEND "wan node enable\m"
    WAIT "router>"
    SEND "wan node save\m"
    WAIT "router>"

Przykład :
    Skrypt łączy się z routerem 10.0.0.1 na porcie 23
    Znacznik \m oznacza wysłanie "enter"
    Send : wysyła komendę do routera
    Wait : czeka na daną odpowiedź

Teraz wiesz dlaczego trzeba dokładnie znać dany router... bo trzeba wszystko przeklepać toćka w toćkę , inaczej nic z tego i jeszcze wiedzieć co klepać ale tego można się dowiedzieć samemu .

0
  • #3 31 Mar 2015 11:59
    epiksel.pl
    Poziom 9  

Poczytałem tu i tam i okazało się, aby mieć dostęp przez Telnet Scripting Tool v.1.0 to trzeba skonfigurować w odpowiedni sposób router - jak i gdzie to można zrobić?

PS. Jeśli chodzi o routery i wszystko co z nimi jest związane to jestem zielony i proszę o wyrozumiałość. Pojęcia, określenia które dla Was są banalne, ale dla mnie to nieznany teren.

0
  • #5 31 Mar 2015 12:20
    bestboy21
    Poziom 39  

Widzę że będzie kłopot z tym routerem biorąc pod uwagę Twoje zdolności.
    Opcja przedstawiona przez hermes-80 chyba będzie najprostsza i jest dużo instrukcji do tej czynności.

0
  • #6 31 Mar 2015 16:06
    epiksel.pl
    Poziom 9  

udało mi się zainstalować ale Windows pyta się o "Klucz zabezpieczeń"
    gdzie można dorwać ten klucz ?

0
  • #7 31 Mar 2015 16:19
    bestboy21
    Poziom 39  

Podłącz się kablem i skonfiguruj WiFi po swojemu.

0
  • #8 31 Mar 2015 17:00
    epiksel.pl
    Poziom 9  

ok udało mi się zlokalizować problem z tym kluczem i PC połączył się przez WiFi z routerem.

Odłączyłem kabel sieciowy i teraz router jest połączony z PC przez WiFi.
    Podłączyłem modem E372 i .... i modem wyłączył wszystko pali się jedynie dioda od zasilania, zero Wifi a modem martwy aby przywrócić WiFi do działania muszę odłączyć modem i wyłączyć zasilanie routera i ponownie włączyć. Po dłuższej chwili wszystko wraca do stanu z przed podłączenia modemu. Prosze o wskazówki co źle robię?

PS. naprawdę pierwszy raz mam do czynienia z routerem

0
  • #9 31 Mar 2015 17:34
    bestboy21
    Poziom 39  

Najpierw podłącz modem dopiero włącz router i poczekaj chwilę .

0
  • #10 31 Mar 2015 18:19
    epiksel.pl
    Poziom 9  

Router bez modemu uruchamia się w jakieś 2 minut, ale gdy do routera podłącze modem i włączę zasilanie (tak jak piszesz) to i 10 minut czekania nic nie zmienia załączam obraz ekranu ze stroną z ustawieniami może coś to pomoże, może coś źle jest ustawione

Dzięki za dotychczasową pomoc :)

0
  • #11 05 Kwi 2015 20:02
    epiksel.pl
    Poziom 9  

Mam haba i wszystko działa, ale nadal nie wiem jak zrobić to co pisałem na samym początku, czyli wyłączanie modemu 3g przez router w określonym czasie.

Pisaliście że przez crona,. Zgodnie z wskazówkami zainstalowałem crona i pojawił się w zakładce "system" jako "Cron tasks" i po kliknięciu w niego pojawia się to:

"haserl CGI Error
    Unknown operation near line 25 of cron.sh"

Co może być tego powodem?
    Crona wziąłem stąd:

http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx/plugins/

0
  • #12 05 Kwi 2015 20:17
    bestboy21
    Poziom 39  

Czasami na gargolye nie powinien działać telnet ?
    Prościej będzie napisać te 3 linijki skryptu zamiast teraz szukać dziury w całym.

0
  • #13 05 Kwi 2015 22:14
    Heinzek
    Specjalista Sieci, Internet

bestboy21 napisał:
    Czasami na gargolye nie powinien działać telnet ?

Telniet nie działa, ale jest SSH

Podłącz się do routera przez SSH za pomocą putty. ( login: root , Hasło: takie jak do webgui)
    wpisz polecenia:
    Code:
    echo "1 0 * * * /sbin/ifup wan" > /etc/crontabs/root

echo "1 7 * * * /sbin/ifup wan" >> /etc/crontabs/root
    /etc/init.d/cron enable
    /etc/init.d/cron restart

1 linia to utworzenie pliku /etc/crontabs/root wpisu aby o godzinie 0:01 zrestartował połączenie WAN
    2 linia to dodanie do tego pilku wpisu aby o godzinie 8:01 też zrestartował WAN
    3 linia to dodanie crona do autostartu na routerze
    4 linia to restart crona aby pobrał ustawienia z pliku i zrestartował/uruchomił się.

0
  • #14 06 Kwi 2015 09:47
    epiksel.pl
    Poziom 9  

Mam putty.
    Trzeba wpisać nazwę hosta lub IP i podać port.
    Podaję IP routera przez który łączę się do "Panelu" routera czyli 192.168.1.1 port zostaje na 22.
    Wyskakuje mi taki komunikat (plik w załączeniu).
    Czy tak ma być?

"Podłącz się do routera przez SSH za pomocą putty. ( login: root , Hasło: takie jak do webgui)"
    Hasło ma być takie jakie podaje do logowania w panelu routera?

0
  • #15 06 Kwi 2015 10:16
    Heinzek

epiksel.pl napisał:
    Trzeba wpisać nazwę hosta lub IP i podać port.
    Podaję IP routera przez który łączę się do "Panelu" routera czyli 192.168.1.1 port zostaje na 22.

Dokładnie tak
    epiksel.pl napisał:
    Wyskakuje mi taki komunikat (plik w załączeniu).
    Czy tak ma być?

Załącznik nie doleciał ale domyślam się że chodzi o klucz RSA. kliknij TAK itp.

epiksel.pl napisał:
    Hasło ma być takie jakie podaje do logowania w panelu routera?

Tak
    login root

0
  • #16 06 Kwi 2015 11:07
    epiksel.pl
    Poziom 9  

Czy będzie możliwość potem skorygowania tych opcji lub usunięcia ich i przywrócenie do stanu pierwotnego?
    Jak to można zrobić?

0
  • #17 06 Kwi 2015 11:30
    bestboy21
    Poziom 39  

Ściągasz oprogramowanie (firmware) ze strony TPlinka i normalnie przez WEBgui je wgrywasz.

0
  • #18 06 Kwi 2015 12:44
    Heinzek

skorygowanie tych opcji też można zrobić np przez edycję pliku w konsoli edytorem vi poleceniem:
    vi /etc/crontabs/root
    lub usunięciem tego pliku poleceniem:
    rm /etc/crontabs/root

Po każdej zmianie pliku /etc/crontabs/root trzeba zrestartować crona poleceniem:
    /etc/init.d/cron restart

Jeśli chcesz tylko zatrzymać wykonywanie tego restartu to wystarczy zatrzymać crona poleceniem:
    /etc/init.d/cron stop
    /etc/init.d/cron disable

Zawsze możesz też przywrócić openwrt do ustawień początkowych poleceniem:
    firstboot
    i zrestartować router
    lub przez interfejs webowy

0
  • #19 06 Kwi 2015 22:35
    epiksel.pl
    Poziom 9  

Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa.
    Te polecenia powodują reset połączenia modemu z routerem.
    Czuli rozłączenie o określonej godzinie i z automatu od razu ponowne połączenie.
    Czy jest możliwość aby to połączenie rozłączyć o danej porze, ale ponownie połączyć za jakiś określony czas np. rozłączenie o 23:55 a połączenie o 00:5.

0
  • #20 06 Kwi 2015 22:39
    Heinzek

To co wpisałem to jest ponowne podniesienie interfejsu czyli router stara się nawiązać nowe połączenie i jeśli połączenie jest to je przerwie i połączy ponownie.

Jak chcesz rozłączyć to musisz wydać polecenie: /sbin/ifdown wan
    tylko nie rozumiem dlaczego?

0
  • #21 06 Kwi 2015 23:29
    epiksel.pl
    Poziom 9  

Taryfa nocna jest między 00:00 a 08:00.
    Chodzi o to aby początek strefy był w czasie kiedy modem jest rozłączony czyli w tzw. w martwej strefie.
    Ale najlepiej aby dokonać rozłączenia o tej 23:50 potem ponownie połączyć się o 23:52 i znowu rozłączyć o 23:55 i ponownie połączyć ale już o 00:05.
    Czemu tak? Orange kombinuje na każdym kroku aby oszukać abonenta i nie ma siły na nich. Udowodniłem im oszustwo w pobranym transferze. Kilka razy wykazywali w bilingach, że pobrałem 5GB danych w 1 min (światłowód chyba ma taką przepustowość a nie modem na USB2) i to w dziennej strefie. A rzeczywistości pobrałem 5GB ale w strefie nocnej i to przez 5 godzin. Dla nich to normalka. Trzy lata temu udowodniłem im oszustwo w umowie. Uzgodnione było jedno a w umowie wypisali co innego ale z tego nie wywinęli się.

Zakręcone to jest bardzo ale na krętactwa operatora tak trzeba.

Dodano po 5 [minuty]:

System orange rejestruje jedynie godzinę samego połączenia modemu z ich modemem ale nie rejestruje godziny rozłączenia (przynajmniej nie ma żadnej wzmianki o tym ani na koncie moim ani w bilingu). Więc wskazane jest tutaj wykonanie pustego pełnego połączenia przynajmniej na te 2 -3 minuty

0
  • #22 06 Kwi 2015 23:34
    Heinzek

skoro tak musisz...

Code:
    echo "50 23 * * * /sbin/ifdown wan" > /etc/crontabs/root 

echo "52 23 * * * /sbin/ifup wan" >> /etc/crontabs/root
    echo "55 23 * * * /sbin/ifdown wan" >> /etc/crontabs/root
    echo "5 0 * * * /sbin/ifup wan" >> /etc/crontabs/root
    echo "55 7 * * * /sbin/ifdown wan" >> /etc/crontabs/root
    echo "5 8 * * * /sbin/ifup wan" >> /etc/crontabs/root