Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz lampowy EF86, ECC82. Dobór sprzężenia zwrotnego.

31 Mar 2015 13:42 2937 17
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  User removed account
  User removed account  
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  AnTech
  Level 31  
  Zamiast pętli USZ zastosowałbym jako ostatni stopień wtórnik katodowy. Przy okazji spadnie impedancja wyjściowa układu.
  Nic kolega nie napisał jakie zastosowanie ma mieć pokazany wzmacniacz.
 • #3
  OTLamp
  Tube devices specialist
  AlagAmarth wrote:
  Witam kolegów.
  Mam problem z wykonaniem ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego w poniżej zamieszczonym schemacie.


  Do czego ma służyć ten układ? Sam go projektowałeś?


  AlagAmarth wrote:

  Wzmacniacz posiada bardzo duże wzmocnienie i bez pętli wzmacnia całą masę "śmieci".

  Nie ma się co dziwić, działa jak natura chciała.
  AlagAmarth wrote:

  Po zastosowaniu USZ między wejściem a wyjściem w postaci rezystora 1MΩ układ działa prawie stabilnie, tzn wzbudza się na częstotliwości <5Hz.

  Tak zaaplikowane sprzężenie to nie jest dobry pomysł. Zauważ, że na głębokość sprzężenia wpływ ma wtedy rezystancja wewnętrzna źródła sygnału, dla współczesnych źródeł będzie nikłe, a bez źródła sygnału będzie najsilniejsze. Co w ogóle jest docelowym źródłem sygnału?  AlagAmarth wrote:


  Jak dobrać pętlę USZ tak aby wzmacniacz działał stabilnie. Poszukuję książek i artykułów przybliżających temat. Proszę pisać wszelkie rady i uwagi.


  Na ten temat napisano całe tomiska, niestety z często niezbyt strawną teorią (sterowania). Najpierw musisz sprecyzować, co chcesz osiągnąć (jakie parametry ma mieć docelowy wzmacniacz i z czym ma współpracować). Wtedy można będzie się zastanowić nad układem i pętlą.

  Generalnie dość intuicyjna zasada jest taka, by uniknąć lub zminimalizować ryzyko wzbudzeń, unika się takich samych stopni oporowych . Ich częstotliwości graniczne powinny być możliwie jak najbardziej różne, przy czym lepiej nie obejmować pętlą więcej stopni niż 2 (chyba że trzeci stopień jest wtórnikiem lub układem o podobnych właściwościach).
 • #4
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Widzę tu ponadto nieprawidłowo dobrane warunki pracy pierwszego stopnia. Współczynnik rozdziału prądu w warunkach odniesienia dla lampy EF86 wynosi 5 (Ia=3mA, Ig2=0.6mA) i w podobnym stosunku powinny być rezystory w siatce drugiej i w anodzie, dzięki czemu spoczynkowe napięcia na tych elektrodach będą zbliżone. Przy Ra=220kΩ zaleca się Rg2=1MΩ:
  http://www.r-type.org/pdfs/ef86.pdf
 • Altium Designer Computer Controls
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Działać powinno pod warunkiem zmniejszenia Rk do 100kΩ lub mniej (katalogi nie zalecają tak wielkich obciążeń w katodzie. m.in. z uwagi na niebezpieczeństwo przekroczenia dopuszczalnego napięcia katoda-grzejnik). Poza tym nie bardzo rozumiem po co jeszcze rezystor w anodzie drugiej triody. Bo bez niego lampa nie działa? :D Można zresztą posunąć się w uproszczeniach znacznie dalej, i połączyć siatkę drugiej triody bezpośrednio z anodą stopnia poprzedzającego. Wówczas wtórnik wyjściowy oprócz lampy zawierałby tylko rezystor w jej katodzie, i kondensator na wyjściu.
  Ale do czego taki wzmacniacz ma służyć, może optymalna konfiguracja poszczególnych stopni byłaby inna? A może wystarczyły6by tylko dwa stopnie napięciowe, a nawet jeden stopień napięciowy plus wtórnik?
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  aksakal
  Tube devices specialist
  W schemacie post#7 jest błąd. Należy usunąć kondensator 47uF w katodzie 1 lampy owak sprzężenie zwrotne nie ma sensu.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  aksakal
  Tube devices specialist
  Zasilanie 1 kaskady zrób przez filtr RC. R - 10-22K, C - 10-22uF 300-400V. I jeszcze raz proszę zwrócić uwagę na kondensator 47uF w katodzie EF86.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  aksakal
  Tube devices specialist
  Na twoje pytanie odpowiem tak - bardziej skomplikowany filtr, lecz dokonany nie akuratno, będzie gorszy prostego, który odpowiada wszystkim wymogom. Dla orientacji przedstawiam schemat wzmacniacza dla gitary. Popatrz na zasilanie anod lamp. Wzmacniacz lampowy EF86, ECC82. Dobór sprzężenia zwrotnego.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  aksakal wrote:
  wymogom . Dla orientacji przedstawiam schemat wzmacniacza dla gitary . Popatrz na zasilanie anod lamp.

  To jakies curiosum, podręcznikowa wręcz ilustracja jak się robić nie powinno. Dławik w zastosowaniu do filtracji stopni wstępnych (a nie stopnia końcowego) błędem jeszcze nie jest, choć jego stosowanie w tym miejscu jest nieracjonalne. Wystarczyłby tutaj filtr RC, w razie potrzeby kilkuczłonowy, natomiast dławik bardziej przydałby się w zasilaniu stopnia mocy, pozwalając zmniejszyć pojemność kondensatora bezpośrednio za lampą prostowniczą (lub wyeliminować go w ogóle przy dostatecznie dużej indukcyjności) co pozwoliłoby zmniejszyć szkodliwe dla tej lampy impulsy prądowe doładowujące kondensator filtru. Natomiast karygodnym babolem jest objęcie pętlą ogólnego USZ kilku stopni pomiędzy którymi znajduje się wachlarzowy pasywny regulator barwy. W ten sposób USZ oraz regulator niwelują wzajemnie swoje działanie. Można było przenieść regulator bliżej wejścia, poza ogólną pętlę USZ, i wedle życzenia objąć go osobną pętlą USZ, uzyskując regulator aktywny, ale przy innej konfiguracji nastawnika.
  Ponadto wytrawni konstruktorzy gitarowców raczej unikają stosowania ogólnego USZ obejmującego końcówkę mocy, gdyż traci się wówczas miękki przester. Ktoś wykazał się tutaj wiedzą po łebkach.
 • #15
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega, Tomek Janiszewski ! Gdyby nie wstawiłeś swojego komentarza, zdziwiłem by się ! Lecz przecież napisałem, że przedstawiam schemat dla orientacji jak zasilic anody wejściowych kaskad z użyciem prostych filtrów RC, a nie skomplikowanego filtru. Jak widzisz, na schemacie nie ma nawet nominałów elementów.A zaczynasz omawiać schemat wzmacniacza . Nim dawać komentarz, należy uważnie czytać,co jest napisane w postach koleg.

  Dodano po 23 [minuty]:

  To zdjęcie specjalnie dla kolegi - krytyka Tomeka Janiszewski! Przedstawiam fragment schematu radioodbiornika Festiwal, który otrzymał w 1958 roku na wystawie w Brukseli duży złoty medal. Zwróć uwagę na użycie dławika filtru prostownika i zasilanie anod lamp wzmacniacza mocy . Jak, Tomek, myślisz, konstruktorzy tego i podobnych konstrukcji były bezsensownymi ludźmi? Nie należy występować w roli sędziego całej ludzkości, człowiek przede wszystkim powinien być sędzią samemu sobie. Wzmacniacz lampowy EF86, ECC82. Dobór sprzężenia zwrotnego.
 • #16
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  aksakal wrote:
  Kolega, Tomek Janiszewski ! Gdyby nie wstawiłeś swojego komentarza, zdziwiłem by się ! Lecz przecież napisałem, że przedstawiam schemat dla orientacji jak zasilic anody wejściowych kaskad z użyciem prostych filtrów RC, a nie skomplikowanego filtru

  Nie filtru RC lecz LC, a więc niezupełnie prostego. A przy tym przeszedłeś do porządku dziennego nad niewybaczalnym babolem w układzie regulacji barwy. Ktoś niedoświadczony mógł go odwzorować, i srodze się zawieść. Można było przynajmniej przestrzec innych że nie może to być wzór do naśladowania.
  Quote:
  Przedstawiam fragment schematu radioodbiornika Festiwal, który otrzymał w 1958 roku na wystawie w Brukseli duży złoty medal. Zwróć uwagę na użycie dławika filtru prostownika i zasilanie anod lamp wzmacniacza mocy .

  A Ty zwróć uwagę na datę, i pojemności kondensatorów w filtrze. One są wyjątkowo małe, bo w tamtych latach innych nie było. Pogodzono się z tętnieniami napięcia zasilającego przeciwsobny stopień mocy, licząc że zostaną one w znacznej mierze skompensowane. Przy tak małej pojemności (40µF) pierwszego kondensatora elektrolitycznego brak dławika w niewielkim tylko stopniu wpływa negatywnie na warunki pracy lampy prostowniczej. Ale aby pozbyć się ich wpływu na stopnie poprzedzające - zdecydowano się na dławiki w kolejnych ogniwach filtru, które były naonczas znacznie tańsze od baterii kondensatorów elektrolitycznych.
  Także i wachlarzowy regulator barwy, chociaż objęty sprzężeniem zwrotnym z wyjścia stopnia mocy został tym razem włączony poprawnie: jeden kraniec nastawnika - na wejście sygnału, drugi - na wyjście wzmacniacza, środek - na jego wejście; Tak jak to się robi w normalnych regulatorach aktywnych, z tym że tutaj zaangażowano do tego celu stopień mocy. Nie zapewnia to wprawdzie szczególnie efektywnej redukcji zniekształceń nieliniowych (przy silnym podbiciu basów i sopranów może brakować wzmocnienia w otwartej pętli) ale przynajmniej sprzężenie zwrotne nie niweluje działania regulatora barwy w przeciwieństwie do układu przytoczonego poprzednio.
  Quote:
  Jak, Tomek, myślisz, konstruktorzy tego i podobnych konstrukcji były bezsensownymi ludźmi?

  W przypadku radia Festiwal ludzie sowieccy bezsensownymi nie byli. Tylko dlaczego podpinasz niniejszym pod nich autora przytoczonego wcześniej gniota, posiłkując się przykładem radia jako argumentem na rzecz poprawności tego co nie powinno się na tym forum znaleźć bez stosownego komentarza?
 • #17
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega, Tomek Janiszewski! W post #14 napisałeś, że włączenie dławika w schemacie wzmacniacza dla gitary - To jakies curiosum.Ja ci na przykładzie schematu radioodbiornika FESTIWAL pokazał, że taki schemat włączenia dławika wykorzystuje się nawet w wysoko jakościowych wyrobach. Tak, że kuriozum jest nie schemat włączenia dławika, a twoje słowa o tym schemacie. Ci mogę przedstawić dziesiątki podobnych schematów, gdzie wykorzystuje się podobny sposób włączenia dławika. I nikt to za kuriozum nie przyjmuje, oprócz ciebie. Lecz jeśli twoja własna konstrukcja na wystawie weźmie nie to, co złoty medal, a medal z drzewa, ja ciebie pierwszy pogratuluję z wysoką nagrodą.
 • #18
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Ocena ("curiosum") dotyczyła wzmacniacza jako całości, z uwagi na objęcie regulatora barwy pętlą USZ. Jest to błąd dyskwalifikujący całą konstrukcję. Albo tylko sprzężenie, albo tylko regulator (poza fragmentem objętym sprzężeniem), albo wreszcie regulator w pętli sprzężenia (a nie w strukturze wzmacniacza objętego sprzęzeniem) realizujący sprzężenie zależne od częstotliwości. Natomiast użycie w obecnych czasach dławika do filtrowania napięcia zasilającego stopnie wstępne oceniłem zaledwie jako nieracjonalne. Niemniej jednak już ten poprzedni błąd dobitnie świadczy o tym że ów drutokleta nie miał pojęcia o tym co robi. I tego akurat, w przeciwieństwie do powszechnego używania dławików w zamierzchłych czasach kiedy to kondensatory o większych pojemnościach były drogie - nie da się usprawiedliwić tym że "konstrukcja" ta wywodzi się sprzed 10... 20... 50 lat.